Mjaft më me ‘lot indianë e turq’

[

] (http://www.anabel.al/artikull/21099/mjaft-me-me-lot-indiane-e-turq-ja-serialet-qe-duhet-te-ndiqni-qe-te-mos-ndiheni-prapa-bote/#.WIdrt0rxp2k.facebook)

1 Like

Games of Thrones, i kam ndjekur te tera serite dhe sezionet, dhe po pres sezonin tjeter. Ka diçka interesante tek ky film.

Pjer, nje njeri i kalibrit tend nuk mjaftohet me percaktime te thata si “ka dicka interesante” por artikulon se cfare i duket interesante. Se ndryshe duket sikur e thua sa per te lene nje koment pa vlere

http://www.amc.com/shows/the-night-manager

ky eshte serial i hajrit

Se ç’kam nje parandjenje qe gjarpri i bardhe s’e ka sjellur kete artikull per te diskutuar per seriale.

3 Likes

Kam pare filmin Indian “One night Stand” me Sunny Leone dhe Rana Daggubati te 2016 dhe ja u rekomandoj gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen…ta shohin kete fund jave e mos harxhojne kohe me bajgat komuniste te Hollivudid sidomos tani qe ne shtepi te bardhe hyri anti-hollivudiani Trump. :-1:
Prezantohuni me artin indian te dashur e te dashura.

Po ‘trump lot’? :smile:

https://www.facebook.com/zondagmetlubach/videos/1255295904562149/?autoplay_reason=all_page_organic_allowed&video_container_type=0&video_creator_product_type=2&app_id=2392950137&live_video_guests=0

:smiley:

pse hera e pare qe e devojojme temen ne?

Qaheshin njehere koha nga telenovelat latine. Latinot si shpirt para dramave te turqve qe e dramatizuan kete popull me keq sec eshte i dramatizuar.

Shyqyr qe whitesnake thjesht ka importuar artikullin dhe nuk ia ka nisur me fjalite e tij dramatike per t’i vene kapakun drames turke.

Cfare i duhet Shqiperise integrimi europian kur nuk i perkasin kesaj kulture e qyteterimi…!!! Dy kanale me “”" LICENCE KOMBTARE"""" Klan dhe Vizion+ japin gjithe diten telenovela turke …pa llogaritur tv lokale …Tirana , Zjarr , Tema e te gjithe te tjerat trasmetojne dite e nate lelenovela turke… fokusi mediatik per eshte aq i madh …saqe dhe programet kryesore shqiptare nderpriten pikerish per ti bere reklamen telenovelave turke. A ka per detyre AMA te kontrolloje programacionin kur jep licencat ???.Sa mire qe i kemi bere mutin Shqiperise vite me pare…nuk jetojome atje dhe Opinionin e Fevzos e ndjekin ne tube pa reklamat e pushtit islamik Ertugrul… J`a se do masturbohen klyshet e turqve te peshku tani se gjejne emrat dhe mbiemrat e fisit neper telenovelat turke ne Tv … Ku je o Donald Trump , Geert Wilders e Marine Le Pen …shkelmin ne fyt veja …nxirrini nga Shengen fare…klyshet e pushtave…!!!

E pike e zeze! Mendja te ben hatane! - ka thene arnauti ataturk.

Ke te drejte i nderuar, po s’di si ta percaktoja, me fjalet e duhura, se me dukej si nje film jo vetem ndermjet realitetit dhe fantazise, pra ngjarjeve dhe krijimit te tyre, por edhe si nje film ku bashkoheshin koherat, lashtesia me mesjeten.

1 Like

Zoteri dhe koleg i mire e i bardhe i peshkutpauje, nese nuk te kushton shume kohe: Si po shkojne zhvillimet e ndertimit te murit ‘evropian’ pergjate kufirit me Turqine? Mund te na japesh ndonje update?

Ke degjuar ti per kualicianin e Anglise , Frances dhe Rusise kur shkaterruar perandorine osmane deri ne1922-in…prit dhe pak kur t`i turren te gjithe Sirise e ISIS…do fortifikojne dhe kufirin greko-turk ( tokesor e detar )…tani vetem sa po pergatiten politikisht gati PER LUFTE…

o klysh i kristjaneve skandinave, po ti a ke degju per klyshat e kristjaneve gjermane qe mbronin perandorine osmane?

Kufiri greko-turk? Pffff…Vlen thenia austriake: “Pas alpeve te Italise vjen nje bote e eger.”:grin::joy:

Nga telenovelat tek përllasja e qytetërimeve, that’s a big leap.
Po sa për t’u kthyer (me një anekdodë) tek telenovelat; Po ngacmonim një njeriun tim se qante me bidain. Më thotë (me zë të ulët): "Kujtojnë se qaj për Alekun. Unë kam hallin e atij Alekut tim (djalit emigrant) atje, po s’du me bo ene ate (gruan) me qa ene pres telenovelën."
Tani, them se kjo ilustron “pse”-në e tij, por eshe “pse”-në e shumë të tjerëve.

Nëse telenovelat e dubluara në italisht e më vonë ato latinet, ndiqeshin masivisht sepse sillnin një botë krejtësisht të re, indianet dhe sidomos turket (telenovelat dmth), ndiqen pikërisht për të kundërtën, sepse sjellin një botë shumë të afërt.

Modestisht.

1 Like

Vërshimi i telenovelave turke në kanalet kryesore televizive të Ballkanit është një “ripushtim” i butë i gjithë rajonit pa dhunë, me intrigë dhe dashuri. Përmes ekranit të vogël të televizorit, Turqia ka hyrë në shtëpitë e gadishullit duke kaluar përmes kuzhinës, dhomës së ndenjes apo dhe dhomës së gjumit e duke përhapur kështu aromën e ndikimin e saj. Ironi e historisë është përkimi fiks me 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, familjet shqiptare konsumojnë orë të tëra dhe sytë e tyre në produktin e kulturës së madhe turke.
Përpos shumë vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore, mes të cilave në Maqedoni, Bullgari, Serbi, Kroaci, Çeki, Rumani, Poloni dhe Hungari telenovelat turke transmetohen edhe në Lindjen e Largët - Malajzi, Indonezi, Tajlandë, Singapor, Japoni dhe Vietnam. Televizioni japonez madje edhe ka bërë një dokumentar për telenovelat turke dhe ndikimin e tyre mbi turizmin dhe eksportin.
Sipas portalit turk “Hurriyet” më shumë se 100 telenovela turke janë parë në mbi 20 vende të ndryshme këtë vit, duke fituar më shumë se 60 milion euro. Revista Time së fundmi e përshkroi eksportin e telenovelave turke si një ‘sekret të kryeministrit turk, “Rexhep Taip Erdogan”, ngase qenë se Turqia është një vend turistik, ato janë shndërruar në reklama të mrekullueshme të vendit të tyre dhe fytyrat e personazheve të telenovelave turke i sheh kudo nëpër emisionet televizive.
Shikueset më të rregullta të këtyre telenovelave janë femrat të grupmoshave të ndryshme. Një pyetje që të lind në kokë është pse pëlqehen aq shumë dhe përgjigja është ndoshta tek ngjashmëritë me shoqëritë turke. Më saktë tek gjurmën që kanë lënë kultura e pushtuesit në vendet e administruara prej tyre. Ka sociologë ballkanas që mendojnë se femrat ballkanase tërhiqen prej këtyre telenovelave jo vetëm prej substratin kulturor, por dhe pse hyn romanca e dashurisë. Në fjalorin e gjuhëve sllave dhe asaj shqiptare ekziston fjala me prejardhje turke sevda, që shpjegon plotësimin e nevojave shpirtërore të jetës së përditshme përmes ekranit. Sigurisht janë telenovela në thelb të lehta që kuptohen prej një mase të madhe njerëzish sepse këto minifilma me seri janë me personazhe klishe, pa ndonjë karakter, pa ndonjë mesazh të qartë social të realitetit ku jetojmë, që mundohen të stimulojnë një gjendje emocionale pa frymë, duke ngacmuar dobësitë sentimentale të njerëzve.
Mirëpo psikologë dhe sociologë të ndryshëm turq e kanë marrë shumë seriozisht këtë ndikim të telenovelave në mentalitetin dhe mënyrën e jetesës së turqve. Gjatë dy dekadave të fundit Turqia vetë ka përtypur një fetë të vogël të kulturës perëndimorë ( jo vetëm hollivudiane) dhe mund të thuhet se ajo kreu edhe një lloj revolucioni shumë të fuqishëm seksual që vendet e tjera të Lindjes as që mund ta kishin imagjinuar. Afërmendsh Turqia duke qenë e pozicionuar edhe vetë mes Lindjes dhe Perëndimit gjeografikisht ka luajtur gjithmonë rolin e një ure lidhëse mes këtyre dy pjesëve të botës.
Sidoqoftë eksportimi i telenovelave nga ana e kulturës turke është pjesë e asaj që quhet ë soft power, “fuqi e butë,” që është e kundërta e fuqisë së fortë që matet ndërmjet indekseve të sasisë: GDP, kapacitet ushtarake reale, popullsi. Fuqia e butë është e matshme nëpërmjet cilësisë së vlerave të që ndan një kulturë (ose një individ) me një tjetër. Dhe duam a s’duam ne Turqia ka një prezencë pesë shekullore në gadishullin Ballkan, që po rivitalizohen nëpërmjet kësaj fuqi të re dhe mund të hapë horizonte të reja pjekjeje.

Eshte mashtrim qe Serbia , Kroacia japin telenvela turke , Maqedonia ka me shume turq etnik shqip/turqisht foles se shqiptare…se aty kane qene kazermat osmane per gjithe Ballkanin , Bullgaria ka minoritet turk , Rumania ka rom musliman e turq… asnje nga keto vende nuk trasmeton telenovela turke ne tv kombetare e tv kryesore… jane tv rajonale per kombesi te huaja qe kane programacion vetem telenovela … Ato qe i shofin gjejne ngjashmeri me fisin e tyre …gjejne vetveten shofin emrat mbiemrat e tyre aty Osmanat e Hasanat , Aishet…gjene spermen qe i ngjizur te pasqyruar te fytyra e tyre , fizionomine qe i ngjason identik me figurantet e telenovelava sado qe 2 personazhet kryesor mundohen ti gjejne me tipare europiane …aty gjejne formen e komunkimit e rraces pushtit , tallavane e ishallahun… prandaj ka ndjeshmeri per ti pare… Por problemi eshte te LICENCAT KOMBETARE… Klan Tv dhe Vizion Plus… e televizjonet kryesore… AMA duhet te marri masa urgjentisht…po ti pret Opinionin pergjysem per te dhene reklamat e Ertugrulit me te qifsha shtetin e klyshve te Erdoganit…( hap nje kanal ne ne digitalb trasmeto 24 ore telenovela turke po deshe …jo te me te me zesh tv kombetar )

1 Like