Modelja pushohet nga kompania Hyundai pasi ishte me perioda

Një modele amerikane ka hedhur në gjyq kompaninë e automjeteve Hyundai, pasi u pushua nga puna për shkakun se ishte me perioda gjatë orarit të punës.

Rachel Ricket, 27 vjeç, thotë se po prezantonte kompaninë në një panair automjetesh në Nju Jork, kur iu desh të largohej për në banjë për nevojat e saj personale. Ajo nuk shkoi dot në kohë dhe si rezultat i duhej një uniformë e re. Në vend që të dëgjohej për kërkesën që kishte, asaj iu tha të linte vendin e punës, pas situatës që i ndodhi.

Për New York Post, ajo deklaroi: “Nuk do lejoj askënd të më tregojë se nuk mund të kryej nevojat personale gjatë punës. Është e papranueshme. Ne nuk jemi robotë. Na trajtojnë si të mos jemi njerëz. “
Ndërkohë, një përfaqësues ligjor i kompanisë Hyundai tha se dëgjojnë me kujdes çdo kërkesë të tillë, apo padi në rastin konkret, dhe do të përgjigjen pasi të kenë kryer hetimet e tyre të brendshme.

Eshte ceshtje kulturash. Kam pershtypjen se nje kompani amerkane apo kanadeze do te ishte me tolerante dhe respektuese ndaj punojesve te saj.
Nqs nuk ka pasur ndonje detaj tjeter qe nuķ e kompromenton zonjen, uroj qe kompania hyundai te paguaj nje gjobe te mire.

Si e justifikoi zyrtarisht kompania pushimin nga puna?
Se te jesh me periods e te te pushojne nga puna eshte idiotizem.
Nuk i ka ne dore tjetra periodat…

uaa, s’ i ka ne dore thojka. po ty sa dhjetra here te kane thene_lere, lere se jame me ato_ ani se ishe mshtjell me parfumin ma tbukur__

Ju ve ne dijeni se une nuk jam presidenti i kompanise Hyundai

E shkreta , sa do kete vuajtur , me te pushu dhe Hundai mo nga puna …

Dita e pare e periods duhet te jete pushim per te gjitha femrat. It’s devastating!

1 Like

Do ishte nonsense qe kompania ti kete thene: You are fired cuz of periods or going to washroom. Mbase e kane kap krizat modelen dhe i ka thene FU supervisorit dhe justifikimi do jene periods. Nejse i kap 100k ne gjyq kjo rrushi no matter what.

Mendoj dita e 2te duhet t’behet pushim se sben! Ma merr mendja dhe kjo ne diten e dyte do kete qene lol

Keta si me qene Mercedes. Kush ua ble maqinat ketyre aman!

1 Like

lol. Po he pra. Edhe nje lol tjeter.

Ajo nuk shkoi dot në kohë dhe si rezultat i duhej një uniformë e re.

Nejse , kryesorja eshte qe Modeles i vijne ato .

me siguri ka qene pa breke. duket nga fytyra.

2 Likes

Ou tiku, sa bukur i lexon njerezit. Njish je per kete.

1 Like

Ej prit pak. Ka prej nesh qe duan diten e trete.

Rly? Cik si e rralle por however, duhet nje nga ato dite pushim, le ta zgjedhin vete se cilen.

Edhe ndonje dite pushim para périodave nuk do te ishte keq. SPM nuk eshte shaka.

1 Like