Mosbindje civile, opozita e drejtuar nga Basha bllokon rrugën në Vorë -

Ta kishin bllokuar rrugen ata naftetaret e ballshit qe kane muaj pa marr rrogen se ashtu eshte nje pune me qeverine do ishte levizja me e kuptueshme. Pastaj kur shikon mona liken lalzin, lule bash dyqinmilionshin, mul çorapebardhin, e plot mfs te tjere qe protestojne per varferine…

1 Like

Duhet të bllokojnë çdo rrugë.

Patrioto, ata naftetaret e Ballshit kane nja 10 vjet qe nuk kane pune me shtetin sepse kan kaluar ne duar te 4-5 privateve qe spo i japin dum. Ky privati i fundit ka 2 vjet qe su jep rroga dhe nga 1000 punetore do me mbajt vetem 200. Nuk hy qeveriu hic po hic fare ne ket rast sepse i ka kapitalizma keto.
@varik po ti bllokojne ore te gjitha rruget se mos po punojne gjoja atje. Veq asistence nga shteti e lloto-sport duan atje, Emigrantet me dallar e evro ne korrik vijne. Ti bllokojne rruget e te morin noi lek nga Lulushi e Salushi per pjesmarrje ne revolucion deri ne Korrik e te shtojne pak ato te ardhura te dobeta financiare qe kan.

1 Like

Kur u shit te ky i fundit, qiveria e beri fakt te krym qi ktej e tutje nuk do kishte me probleme te tilla. Plus qi do paguente te gjitha detyrimet te shteti or ti! Qi nga taksa ma e thjesht dhe ma e pashmangshmja e famshmja TVSH. Mirpo doli qi as ky nuk e rrujti shume, jo vetem qi nuk pagoi puntoret per punen por as e rrujti dhe per shtetin or ti! Asnji takse e arketume or ti! Pavaresisht se ka shit qindra miliona euro mall or ti! Kur u interesun njerzit me marr vesht si o puna, na doli qi keta pronaret jane ekrane te pronareve te vertet te qiverise or ti! Pranaj mos i dil ven e paven si parabol qiveris or ti!

Kto pune zgjidhen ne gjykata po deshen me i zgjidh. Ndryshe Pronari i hyp Gamones dhe ti i qa ato rrogat per dy vjet. Po si duket nuk dun me i zgjidh kto punet e Ballshianve.
Kur qeveriu e shet i jep duret po sa ta kuptoni juve ehua ha

Protestat nuk ndikojnë për negociatat

Raportuesi për Shqipërinë në BE, Knut Fleckenstein gjatë një takim me gazetarët në Tiranë ditën e sotme ka hedhur poshtë retorikën e kryeministrit Rama se protesta e opzitës do të sabotojnë hapjen e shpejtë të negociatave me Bashkimin Europian.

I pyetur se çfarë ndikimi do të ketë protesta për Rrugën e Kombit, Knut Fleckenstein theksoi se ajo nuk do të ndikojë në raportin përfundimtar, pasi protestat janë një mjet demokratik.

“Nuk dua ta komentoj rastin, por askush nuk duhet të kalojë në atë dhune. Por mesa dëgjova këto ditë, protesta ka pasur efektin e saj, pasi kanë dalë disa ide të reja për këtë çështje. Qeveria jo gjithmonë ka zgjidhjen e duhur. Nevojitet që ndonjëherë populli t’i tregojë qeverisë se ka limite”, tha Fleckenstein për këtë çështje :v:

Dakort qi zgjidhen me gjykata, por keta mf qi bene “transaksionin” te ky gjasme investitori nuk kishin faj? Per ça leshi jane keta ne qeveri, per te vjedh ato therrimet e fundit qi la saliu me çeten e tij?

Qeveria ja le ne dore privatit edhe kur vjedh edhe kur nuk vjedh e me pak fjale e braktis popullin ne duar te privatit, e ska te drejte me nderhy mo vecse ne rast NACIONALIZIMI mbrapsh.
Ky model ekonomik nuk ka per te ndryshuar them une. Gjykata eshte shpresa e fundit ndryshe ketu do jemi, naftetaret do firojne ne emigracion e nga 1000 do katandisen ne 250, e privati do thote qe vetem 200 mund te mbaj ne pune.

Pse dhuna është e vetmja rrugë

Falangat e Edi Ramës janë hedhur në një kryqëzatë të dirigjuar për të denoncuar dhunën që disa segmente ende të vogla të shoqërisë po ushtrojnë kundër policisë, rrugëve të përbashkta dhe pronave të oligarkëve, me të cilët po qeveris kryeministri.

Dua të jem i qartë që në fillim.

Sipas meje kjo është thjeshtë vetëmbrojtje. Dhuna është tjetër gjë. Dhunë është ajo që po ushtron pushteti. Dhunë është që pronat publike, trojet pa pronarë të ndërtimit, inceneratorët për djegien e plehrave, pallatet tek Teatri Kombëtar dhe kulla tek stadiumi, u falen oligarkëve që ndajnë paratë me pushtetin. Dhunë është kur për koncesionin e Check Up-it shtohen pa nevojë paratë, megjithëse në spitale nuk ka fonde për të sjellë mjekimin e kimioterapisë. Dhunë është kur një anonim i panjohur, mik i ministrit, fiton koncesionin e pajisjeve mjeksore, që sot kirurgëve u thyen në duar. Dhunë është kur votat rrëmbehen me premtimin zero ndërtime dhe pastaj shpik qindra mashtrime vetëm për të mbushur xhepat me paratë e kullaxhinjve. Lapsi.al

1 Like

Keto veglat me zile qe bejne tifo per dhune besoj se nuk ishin lindur ne 97 Te shihnin me syte e tyre se c’behet ne shqiperi kur i hidhet benzine zjarrit .nga ana tjater pse I duhet qeverise 6 muaj per abonete me skonto ?dihetnje here 5 euro.abone mujore 60 euro ,abone vjetore 200 euro a dicka e tille si e ka gjithe bota .

O Bimbash ore bimbash, tu duk i hollë të doli i trashë…
o Ramash o Ramash , tu duk i hollë të doli i trashë… :grinning: