Muzeu virtual - Kampi i Tepelenës

Për herë të parë në Shqipëri, një kamp i zhdukur i diktaturës vjen para shqiptarëve i rindërtuar në Grafikën 3D. Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit - ISKK, publikoi me 25 shkurt këtë film dhjetë minutësh, ku falë arkitekturës grafike dhe rrëfimeve origjinale të të mbijetuarve, ky produkt risjell fizikisht në kujtesën e të ish dënuarve politikë dramën e atij kampi. Ashtu siç komentohet nga "VOA - Zëri i Amerikës“, “kjo është hera e parë që mjedise të brendshme dhe të jashtme të kampit të Tepelenës shfaqen të rindërtuara në video.” Narrativa e filmit bazohet në përshkrimet e hollësishme gojore të disa prej të mbijetuarve të këtij kampi: Azis Ndreut, Klora Mirakajt, Simon Mirakajt, Kurt Kolës, Lek Pervizit, Vasil Kokalit, Qamil Merlikës. Për riprodhimin vizual me kaq mjeshtëri të pamjeve të kampit, artisti grafik dhe regjisori , i janë referuar skicave të Lek Pervizit. Kurse për të gjitha detajet, ekipi ka punuar në konsulencë të ngushtë e të vazhdueshme me Azis Ndreun.

Ekipi i produksionit:
Luljeta Lleshanaku/skenariste,
Elton Baxhaku/regjisor,
Klit Burda/3D artist,
Royald Elezaj/drejtor fotografie,
Agron Tufa/drejtor i projektit.

Copyright © Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit - ISKK

1 Like

Krime te shqiptareve kondra shqiptareve …

Edhe kapitalizma nuk ishte me mire. Ne vitet 45-55 ke gjyqet e McCarthy qe burgosen producente Hollivudi, e bene Oppenheimer rezil e s’e merrte njeri ne pune, etj si keto. So yeah, same shit, different smell.

Keta jane popull i madh ,stamo dumo nga te gjitha anet e botes .shqipot jane te gjithe krushq e kusherinj .dulla prime example vrau te kunatin .

kampi asht kamp dhe sikur te jetosh ne luks, mjaft qe te kane shperngul nga trojet tuja dhe jeton ne kope me njerez qe s’i ke zgjedh me jetu me ta,mjaft qe nuk ke ne dore jeten tane dhe ta kurdisin te tjeret, s’ke nevoje per vujtje tjeter. po keto pershkrimet per vujtet mrena kampit duhen pa ne kontekstin e kohes, psh ne lidhje me kequshqyrjen, po te bajme ni pyetje; a ushqeheshin ma mire fshataret e tepelenes se vujtsit e kampit?!
se e dini si i tha ni shoku im dikujt qe kishte ba gjithato vite burg ne spac; ca i presekutumi je ti, kur ti ne spac haje buk gruni, kurse fshatari i spacit nuk mushte dot barkun me buk misri?

E anasjellta vlen gjithashtu: nje fshatari qe ankohet per izolimin e atehershem, nje ish-i burgosur mund t’ia ktheje me pervojen e tij ne burg. E me radhe, e me radhe.

Meqe ra fjala, psh ne lidhje me hapesiren, te gjithe jetonin ne hapesira te vogla, dhe duke qene te denuar te gjithe, vecantia e ketyre te denuarve eshte qe kane qene te denuar politike.

Them qe duhen kontekstualizuar gjerat.

Shumica kane vuajtur per shkak te veprave te familjareve te tyre jo per cka kishin bere vete .nje femije i lindur ne kamp ishte automatikisht armik I regjimit.racizem I paster,jo per shkak te ngjyres se lekures por per shkak te origjines familjare .bijte e hafijeve nuk I kuptojne krimet e eterve.

Logjike te pathyeshme paska.

oh sikur te hyja ne burg te mbushja barkun me çokollata suedeze te markes Maria Antoneta!!

Ma ha menja qe asnje peshk nuk e ka shtepine e vet me luksoze se kto shpi pa qera, me perjashtim te ACDC qe ka pare ne banke:

Shpresoj qe brezat e rinj kane mesuar nga baballaret dhe gjysherit e tyre duke filluar me te dyshuar levizjet dhe politiken radikale.

Cfare krimi duhet te bec per tu futur ne nje hapsane te tille :blush:

Krimi me i madh qe kane bere baballaret dhe gjysherit e tyre nuk eshte Spaçi, por krijimi i kushteve historike per te krijuar nje brez dyshues dhe mosbesues per te ndryshuar boten, alias brezin qe lufton kunder levizjeve radikale te baballareve dhe gjysherve te tyre nen mesimet demokratike te shkrimtarit te modh Pjer Paolo Pasolini me shkop fshese ne dore.
(ne mos mesimet e Pjer Paolo Pasolinit, mesimet e Marlonit, njesoj eshte, qe te dy jane shum t’mdhenj)

Nje hapsane e tille ka shum vlere per te treguar qe e gjithe bota eshte hapsane dhe njeriu eshte kriminel potencial, qe krimineli ACDC eshte i rrasur ne burgun e koshiences e tij ne vilen e tij kaliforniane me pishine per fajin qe ka shum pare ne banke, ndersa ne Afrike njerzit hane mutin e tyre - i Modhi :smiley:

(prandaj edhe shkopi skopator i Pjer Paolo Pasolinit ne kerkim te lirise radikale qe shndërron ne hapsane edhe konceptin e hapsires, per shkrimtarin e modh kinofil pedofil edhe ideja e hapsires eshte burg)

Ndersa une mendoj qe krimi me i madh i komunizmit eshte qe ka krijuar njerez me logjike te pjerdhur. Te ndryshosh boten mund ta besh me menyra joradikale: Merkel v. Hitler eshte nje shembull i mire.

ti e kape.

Pikerisht kte po them me i çike ndryshim (qe pare holle holle eshte ndryshim cilesor), qe njerzit me logjike te pjerdhur jane postdemokratet, dhe Merkel eshte nje postdemokrate e pjerdhur nga trute.

Mos harro se demokracia pararend nazizmin dhe komunizmin, ishte demokracia (psh Republika e Weimarit), e cila deshtoi, e si pasoje e ketij deshtimi erdhi totalitarizmi. E me pas totalitarizmit erdhi postdemokracia, dmth ngambrapademokracia qe konsideron profet te modh Pjer Paolo Pasolinin qe i fut shkopin e fsheses ngambrapa demokrateve te pjerdh nga trute.

Ti shkruan per ideologji,une shkruaj per menyre qeverisjeje.
Socializmi ka qene fryme per ndryshime pozitive ne jeten njerezore,menyra si eshte ushtruar ideologjia ne disa vende komuniste ka qene qe ka kompromentuar vlerat morale dhe dinjitetin e njeriut.