N'cep te mehalles sime

N’cep te mehalles sime
vashat sypupurta qendisin pajen me ngjyra te blerta.
Pastaj,fshehurazi shohin permatan rruges
ndonje djale kembengules,
qe heret a vone do kaloje andej pari.


N’cep te mehalles sime
perbri
rrine grate,qe dashur pa dashur,kujtojne flirtet
dashurite,tradhetite.


N’cep te mehalles sime
mbi dy trungje arre
jane plakat e mocme
veshur me xibune te zinj prej leshi te trashe.
Heshturazi,pijne duhan te forte
e shohin nga qielli
mbase kthehen marinaret,
qe ato ti perqafojne aq fort,e ti zere gjumi.


N’cep te mehalles sime
dy vasha qendisin flamurin shqiptar
qe baca ismail qemali
te lumturohet kur ta valvis.


N’cep te mehalles sime
po bie muzgu
dhe hena aq prane
te ben te puthesh,te puthesh,te puthesh…


Cerrik,13 korrik 2017
Foto nga Chris Barbalis

4 Likes

Ekzistojne me keto mehalle se sipas raporteve Te fundit grate nuk bejne me thashetheme me grate e tjera Te lagjes por rrine ne Facebook.

ikona shoqeruese qenka foto vertet. mendova mos ishte pikture e Agim Sulaj.

2 Likes

kjo porte tjeter e gimit osht e modhe:

1 Like

Sa e kendshme!

1 Like

mua mu duk kjo banesa, dmth arkitektura, e modhe… e papare !

5 Likes

Ndoshta eshte katandisur keshtu ngaqe shkaba dhe komshinjte e tij ja vodhen zhavorin :slight_smile:

Faleminderit xhatani. Mua personalisht me pelqeu poezia.

booo bo, nuk ka gjeni artist te beje nje mrekulli te tille! Kampion fare! Maje e art brut!

“Those works created from solitude and from pure and authentic creative impulses – where the worries of competition, acclaim and social promotion do not interfere – are, because of these very facts, more precious than the productions of professionals. After a certain familiarity with these flourishings of an exalted feverishness, lived so fully and so intensely by their authors, we cannot avoid the feeling that in relation to these works, cultural art in its entirety appears to be the game of a futile society, a fallacious parade.” — Jean Dubuffet.

1 Like

ndersa kjo banese eshte ideuar nga arkitekti vetem per banore elegante, slim fit.

3 Likes

boo bo ancora, kjo qeka ç’qeka, sureal manhatan.

Na le rehat ne hall tone o Belul, ki meshire e mos boto me gjera te tilla.

Belul kape ket tjetren te Gimit:

Xhatani, vjersha nuk qe keq, veç do te rekomandoja ta provosh doren edhe ne proze.

pjer, pa provo te shkruash poezi, do te kesh me shum sukses se ne proze.

Bej nje vjershe me titull “Poezi politike pa një pa dy” qe fillon:

O Pallosh, o Malok,

nuk shihni ç’ben Kone Miushi?

hedh gurin, fsheh doren,

e nxjerr kemben (e trete) etj etj

ose:

O parti te medha,

hapni rruge partive t’vogla,

sepse i vogli e ka t’modh

(koefiçentin makroekonomik) etj etj

Kjo te sjell ne mend nje fjale, Kataklizmo( jo se di greqisht po ajo klizma ne llaf me duket shume intrigonjese