Ndërtesa e banuar digjet gjatë gjithë natës në Londër

Nje zjarr katastrofik ka djegur gjate gjithe nates nje ndertese te banuar ne Londren perendimore. Flaket kane perfshire godinen me rreth 24 kate ne menyre te plote dhe nderhyrja e 45 kamioneve dhe mbi 200 zjarrfikesve nuk ka mjaftuar per ta kontrolluar flaken. Ndertesa mund te shihej teksa digjej si nje pishtar prej shume kilometrave largesi.

Ende nuk dihet se cilet ishish shkaqet e zjarrit por autoritetet kane mundesuar gjate gjithe kohes evakuimin e nje pjese te banoreve. 30 jane derguar ne spital me plage te ndryshme. Por nje numer i madh njerezish ende nuk dihet se ku jane dhe frika eshte se humbjet e jetes ne zjarr do te jene te shumta. Deshmitare kane raportuar per njerez te mbetur brenda ne banesa qe benin sinjale me dritat e telefoneve nga dritaret.

Po shteti yne a eshte i pergatitur te perballoje dhe neutralizoje te tilla aksidente ne kullat relativisht te larta? Jo per gje, por shume shpejt kullat e larta do te mbijne perreth sheshit qendror te Tiranes, si dhe ne te dy krahet e bulevardit te ri pas ish stacionit te trenit. Nese lartesia e ngritjes se kullave varet nga gjatesia e kryeministrit, atehere une propozoj qe ne rast se zgjedhjet fitohen nga PS-ja, kryeminister te caktohet Erion Brace.

The building was recently updated with a cosmetic (but highly flammable) fasade to make it look pretty. This type of façade needs to be banned, look how many people it’s killed

…e mer socialista e shikoni se fare bojne Fasadat e Rames, po I vrasin njerzit edhe ne Londer

Dikur kur punoja jo shume larg prej aty, ne zonen cizik/bredfort, mbaj mend nje zjarr te tille mes pallateve te perdorura per zyra dhe atyre per banim. Besoj te nje ndertese banimi. Fatmirsisht ndertesa ish e re dhe kish sistem funksional shuarje zjarri. Ne mos gaboj u shua shpjet dhe nuk kish viktima. Ajo cka me ka mbet ne memorje ama ishin automjetet e zjarrfikesve qe nuk arrinin dot godinen njeheresh. Lagje parafabrikatesh si ne Shqiperi. Llaftar po ta mendosh nje situate te tille ne Shqiperi.

O kapo, sot e gjete te besh humor mer idiot?

1 Like

Pershendes korentin

https://uk.news.yahoo.com/grenfell-tower-fire-muslims-still-awake-ramadan-saved-residents-lives-105703176.html

[quote=“aleko, post:2, topic:2782”]
o shteti yne a eshte i pergatitur te perballoje dhe neutralizoje te tilla aksidente ne kullat relativisht te larta? J
[/quote
Shqipot i ruan zoti pastaj betoni eshte material I padjegshem .]