Në Ballkan nxjerrin armët: Kush e frymëzon tensionin Shqipëri - Greqi

http://www.mapo.al/2016/12/ne-ballkan-nxjerrin-armet-kush-e-frymezon-tensionin-shqiperi-greqi/1

Kush e frymezon? Vete greket!

“Shqiptarët tregojnë çka s’duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota.”

  • At Gjergj Fishta
2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ujrat ua shiti Berisha, edhe shen naumin ay mut ua shiti, ne litar qenin.:grinning:

Na çave taravelken me ket KM-ne tat deshtak.
XERRO probleme me fqinjet tha kur e mori, Xerro. Ket premtoi.
Ja ku jemi tashi, vendi me i prapambetur ne rajon, me te ardhurat me te ulta e me çmimet me te larta, i kompletum me mafje e me azilante, me droge e pa domate. Me zotnine tuj qi thu " te shpresojme mos te mbyllen call centerat. " Qeverisje leshi.

A po ku e lame? Po pra ke Saliu qi e la me kom perpjete…
Dhe Ky tjetri qi s’e fali rastin.

1 Like

prit o zeqo, se i dha nafte edhe Serbise ne kohen e luftes, po seç ishte edhe nje Fazlliç qe vinte verdalle ne ate kohe!

Kryeministri me deshtak ne keto 26 vjet…
Ka gati 4 vjet ne pushtet dhe ska hapur asnje vend pune,ka detyruar shqiptaret te ikin nga syte kembet nga Shqiperia,nderkohe qe e ka kthyer Shqiperine ne nje nga vendet me prodhimin me te larte te bimeve narkotike.

Sa per fqinjet,vetedeklarohet si Lider I Ballkanit nderkohe qe serbi Vucic merr grande e ndihma nga BE-ja.

Me nje fjale nuk kemi kryeminister por pasha.

Perse keni rene ne kete fare niveli ? Sillni artikuj pa analize ku implikohet heshturazi se teorite spekulative te Greqise kane vend. Perse nuk pyesni te pakten shqiptaret e Greqise mbi frymen kulturore dhe politike ne Greqi dhe si kjo ndikon ne maredheniet e tyre me fqinjet ?

Greqia ka nje histori te gjate te perdorimit te armikut te jashtem per konsum te brendshem. Ne kete moment kane takimet me trojken dhe diskutimin per hapat e metejshem te borxhit. Disa leshime qe priteshin nuk po i marrin, dhe duhet te kalojne reforma te tjera.

Nderkohe Erdogan ka rritur retoriken agresive. Kjo retorike ka qene gjithnje e pranishme por tashme eshte disi me absurde. Nuk ka pasur zakonisht venie ne praktike dhe s’ka si te kete, jane te dyja vende te NATOs te pergatitur mire ushtarakisht pa interes real per konflikt ne terren. Turqia i ka syte nga expansioni ne lindje ndaj ben ca tym ne perendim.

Hyn KM. Nuk e di nese retorika e shtetit shqiptar ka te beje me ceshtje te brendshme politike ne Shqiperi, keto mund t’i sqaroje me mire dikush tjeter. Eshte e vertete qe ne Greqi e donin ate cope det per aresye drilling, dhe po per te njejten aresye e duam edhe ne. Por retorika e perdorur si pergjegje ne Greqi eshte ku e ku me bombasitke.

Rezultati: Problemet e brendshme ekonomike nuk jane me lajm i pare. Jo, lajm i pare eshte qe Turqia me Shqiperine kane bere pakt sekret qe tia fusin Greqise, se Shqiperia do te rrembeje Camerine, lajme sikur jemi ne prag lufte, te cilat duken krejtesisht qesharake nga pikepamja e nje Shqipetari qe e di se c’behet ne Tirane. Dhe keto me deklarata po aq ekstreme te deputeteve ne kuvend.

2 kuriozitete kulturo-politike:
Kamenos, ministri i brendshem eshte kryetari i nje partie nacionaliste te djathte te cilet ne Greqi thirren me ironi “te sperkaturit”. Perse? Sepse perpara se te merrnin poste zyrtare, ky zoteri dhe fansat e tij kishin teorine se Perendimi sperkat nga ajri me pesticide te bera kastile per te helmuar greket qe ti dobesoje si popull. Enough said

Ne Greqi ka shume kanale e gazeta por ato jane bllok graniti kur vjen puna tek disa qendrime qe perceptohen si “kombetare”. Kjo do te thote se greku mesatar qe lexon gazetat dhe shikon lajmet ne stacionet kyesore nuk mund ta kete idene se gjerat jashte Greqise nuk jane ne nivelin surreal qe paraqiten ne media.
Eksperienca ime me e hidhur me kete ka qene dita kur u deklarua pavaresia e Kosoves. Qellova ne Athine ate dite, media boterore raportonte nga Prishtina, por te gjitha kanalet greke pa perjashtim raportonin nga Beogradi. nuk kishin derguar njeri ne Prishtine. Edhe sot eshte e veshtire ti bendesh greket se ne Kosove u be genocid, pasi aty e gjithe lufta eshte raportuar si nje “ceshtje e ngaterruar” ku shqiptaret kane kryer krime mbi serbet te pakten po aq dhe eshte pare ne termat “bombardimi i Serbise nga perendimi” dhe jo “spastrim etnik me qellim mbajtje territori ne Kosove”.

Ky eshte shtrati kulturor ku po ndodhin “tensionet”.

3 Likes

Lidri ka gjet kohe te papershtatshme me bo te fortin. Kohe te kqija po vijne, lali i modh do kete lodra te tjera, po dhe tezja paqef goxha. Mire problemet tradicionale, qe dune qetesi e dashuri, po cohet robi me batuta guri, ju kena shpetu akropolin, dhe akropoleshen.

te kishim tru ne, kur ra komunizmi i q**nim nene grekut, e pushtonim, aq te uritur sa ishim do i kishim ngrene te gjalle

e vetmja trashegimi qe na pat lene enveri ishtin armatimet

sot skemi bythe te bejme me lufte me grekun, pa i lepire bythen turkut

Avash se me keto lepirje ia bere bithen pasqire qe te shohesh syfetin ne te.:smile:

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

në greqi konsiderohet e paimagjinueshme që nje qeveri shqiptare të mos zbatojë urdhrat e ambasadorit grek. kërkesat greke ,deri tani,përmbusheshin në shkëmbim të mbështetjes politike për partinë më mercenare,si dhe një javë pushime në porto-kara ose në korfuz. ose me ndonjë dashnore apo grua si me f.nanon. kaq ishte pazari.
bën përshtypje të madhe në greqi fakti që rama ,aq më shume bregas(kontigjent i parashikuar dhe financuar për greqizim) prezantohet si shqiptar jo jeniçer,i gatshëm ,në fjalë të paktën,të mbrojë interesat shqiptare . aty ku kolonizimi i shqipërise konsiderohej gati i përfunduar,del një ‘‘kaur’’ që bën shqiptarin atdhetar! duke mos pranuar dot faktin që një shqiptar mund të jetë edhe patriot(si ka mundësi??), ja faturojnë turkut ,patriotizmin e dobët shqiptar.
por ndryshe nga grekët,që kur bëhet fjalë për çështje kombëtare ,kanë të gjithë një vijë,shqiptarët përpiqen tja fusin njëri-tjetrit! ky fakt nuk i lë të ngrejnë kokë,dhe grekët e dinë mirë këtë.
pra nuk është se tremben nga shqipëria copë-copë,por kanë frikë se rritja e ndjenjës kombëtare në shqipëri do çojë ne krijimin e shqipërise se madhe dhe për pasojë do pengojë procesin e asimilimit të shqiptareve në shqipëri e greqi.

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

…Um die Beziehungen zwischen den beiden Staaten zu diagnostizieren, seien „eher die Fähigkeiten eines Psychiaters als die eines Diplomaten gefragt“. Was Alexandros Mallias, ehemals griechischer Botschafter in Albanien, vor zwei Jahren über die Probleme zwischen Athen und Tirana sagte, gilt im Grunde für das Verhältnis Griechenlands zu all(!) seinen Nachbarn…

http://monde-diplomatique.de/artikel/!366271

Nuk kam qene ndonjehere ne Greqi. Greket i njoh nga ferkime sporadike qe kam patur ne Gjermani. Jane vertet nje popull i cuditshem. Indoktrinimi i tyre nacionalist eshte gati-gati paranojak. Tek serbet eshte nje cike me ndryshe. Gjen tek ata edhe njerez qe nuk i intereson fare konflikti i Kosoves, eksperiencat me ata une i kam patur gjithmone pozitive. Po greket ngado qe te vijne, nga veriu, jugu, lindja a perendimi i Greqise, te gjithe jane nacionaliste te flakte. Shume prej tyre as e nuk e pranojne originen e tyre te vertet, e kam fjalen per ate 3/4-ten qe vjen nga Azia e Vogel dhe qe ben muuuu nga ngjyra e lekures.:grin:
Njesoj si Turqit edhe greket nuk para integrohen po nuk bien keq ne sy si myslimanet pikerisht se jane te krishtere. Resentimentet e tyre anti-gjermane i kane rritur ne doze pavarsisht se ketyre i detyrohen jo vetem borxhet qe kane po edhe te kaluares europiane qe gjermanet i ndihmuan. Ishin gjithsej 4 mbreter gjermane nga familja e famshme aristokrate Oldenburg (qe ekziston edhe sot, kryesisht ne Danimarke e Gjermani) qe i ndryshuan grekeve fytyren: nga nje vrime e prapambetur otomane ne nje vend me kulture europiane. Po kete pjese te historise greket e harrojne me shume deshire, sidomos edhe faktin qe Mbreterise se bashkuar i kane qene borxhli per rreth 472.000 Paunde qe prej vitit 1826. Indoktrinimi i tyre nacionalist eshte i pashembullt dhe as gjermanet e Rajhut nuk e kane patur aq te keq si greket. Te them te drejten per kete popull kaq antipatik me vjen mire qe reputacioni i tyre eshte prishur ne Europe per shkak te krizes financiare per faktin qe edhe greket po mesojne se cfare do te thote te jesh i padeshirueshem ne familjen europiane. Eshte kollaj te shash, te nxish, te hedhesh vickla, te fallsifikosh historine mbi vendet e vogla si Shqiperia e Maqedonia. Tani e kane rradhen greket. Ashtu sic tha dhe publicisti konservator gjerman Michael Klonovsky: Greket e sotem nuk kane lidhje me popullin e lashte te kultivuar helen.

1 Like