Ne femijet

Ne jemi femije
Nga ata qe rrine strukur ne lumturine e dhimbjes se perditshme.
Me faqe te cjerra , hunden e kuqe , floket kacube , me gishtat me gjak.

Ne jemi medites
Nuk flasim shume , ngaqe jemi te uritur.
Rrime e presim prinderit cdo muzg.
Ata kurre nuk na perqafojne , as veten.

Ne jemi femije
Nga ata femije , qe femijet e tjere I shohin nga rrjetat e lojrave me topa shumengjyresh.
Nuk dime akoma asnje perralle.
Kemi vetem nje vegim te degjuar copa-copa.
Per Borebardhen , Pinokun , Hirushen dhe Harry Potter.
Thone se ne fillim I vizatojne , pastaj , u veshin rroba te pastra , te bukura , qe ne fund ata t’na lumturojne.

Ne jemi femije
Dhe presim me padurim te zbardhe
Te lind dielli
Qe me Pas ne te fluturojme
Nder dite te Arta.

( Xha Tani ) Cerrik , Maj 2017

1 Like

Koicidence kjo Poezi " Etyd " per mbare Femijet e Botes me rastin e festes se 1 Qershorit. Ju perqafon fort Xha Tani.

e bukur xha tani, me ngjante me nje poezi tjeter te tuajen,
ose stili ishte i njejti

Duhet te me sillje ndonje varg , me qellim qe ta kujtoja per ke Poezi behej fjale. Nejse…
Zotrote kur po vjen ne " Shqiperi e Emba Shqiperi "

ne shtator xhatani,
vakancien/pushimet e qershorit po i bej ketu ne shtepi,
dhe vizita tek Carrfurri, ALDI, LIDL, Eurospar, :grin:

Te lumte Pjer ! Dhe ne te varfrit kujtonim se juve ju kishte marre malli per MemeDhembjen. Gjithsesi kalofsh sa me mire.

malli me kish marre xha tani, por fluturimet fillojne ne 15 qershor, si dhe hapja e kufinjve ne ter europen eshte vendosur 15 qershori, keshtu qe mu dogj leja,
kisha parashikuar se do hapej ne 1 qershor, por gabova pune ditesh,