Ne kopsht...etj

Ne jemi me te Zote se kaq
Ne jemi me te Mire se kaq
Ne jemi me Shume se kaq

(Shoqeria Letrare Anonime) Ngjyra e Frymes dhe Sektit

Ne kopsht
Rrinin Trendafilat.
Te lutem mos I pre -
S’do durojne gjate -
Po Jane aq te bukur aty Ku Jane - tha ajo.
Eh te bukur ishim te gjithe dikur - tha si
Dhe i preu dhe m’i dha me dore.

( Anonime ) Shqiperoi Robert Shvarc

Te bukura te dyja , por njera syresh eshte Unike. Ju lutem mos me kerkoni tua deftenj se cila eshte ajo qe e konsideroj Unike. Kjo pasi Kontekstit I humb njera vlere , SE tjetren e Ka mbivlera…

xha tani, vlera dhe mbi vlera, jane terma ekonomike, ç’ne ne kete poezi :grimacing:

Pjer te pakten ti duhet te me kuptosh ! Kjo ngaqe ditet e para te dhjetorit I kalove ne Shqiperi , dhe nuk besoj to jesh vjedhur " vleres apo anti vleres " . Nejse , te tjerat po ti le ti nen kuptosh. Por gjithsesi vlla , ke po kaq shume fuqi sa qe te dyja prurjet e super permendura me lart ti komentosh me gjuhe Letrare , dhe aq me teper Kritike. Pres me padurim kendveshtrimin tend Surreal - Hispanik - Flaming ’ sh…

xhatano, une do ti boja nje kritike asaj poezise aty, se shoh qe kalon nga veta e trete, ne veten e pare, gje qe ne letersi apo proze, eshte diçka e çuditeshme,
" Po Jane aq te bukur aty Ku Jane - tha ajo "

" Eh te bukur ishim te gjithe dikur - tha si
Dhe i preu dhe m’i dha me dore. "

duket pak e çuditeshme, ajo , e treguar ne veten e trete nga ai, del ne veten e pare ne fund,

Pjer, ti duhet te pesosh nje goditje ne tru nga nje termet 9 balle, ose nje goditje alkoolike “9 dopio raki me fund” qe te kesh nje Vizion te Qarte se:

Format më estetike jane format më ekonomike - Tatlin

dhe anasjelltas - i Modhi :smiley:

qe te kuptosh kete shtesen e fundit te duhet te kthesh me fund nje qilar te tere.

1 Like

Ju lumt o vellezer te nje gjaku , por te grupeve te ndryshme. Jo grupet armiqesore ;

Baba Dimri do vije plot me dhurata , po nuk dihet a do kaloje nga Cerriku apo Jo ? Femijet presin me padurim. .

Nga Cerriku kalon Pjeri me dhurata Vizionesh te Qarta.

E vertet , Pjeri erdhi I solli , dhe ma mbushi zemren mal , sepse dhurata me e madhe ishte ai vet me prezencen natyrale. Rroft Pjetri !

Me apo pa qofte dhe birre?

Origjinale , tavolina jone modeste kishte raki rrushi Safi , melci qengji , djath kackavall prej Gjinarit , hudhra dhe pak spec djegs , po kte te fundit nuk e provuam dot as une as Pjeri. Do me gjemo.

Nuk e paske bere tamam. Pjerit preferon dhe ca koqe ulliri.

Raki e rrushit safi? ka dhe jo safi?

xha tano, gjembit i ngeli menia tek qoftet dhe birra :grin: nuk e kupton se kenaqesia ishte shpirterore, jo stomatikore :grinning:

1 Like

per shume vjet bolet e Marlonit!

jo kshu nuk shkon, duhet plotsu i çik:

per shum vjet koqet e ullinit te Pjerit dhe bolet e Marlonit!

1 Like

Edhe sa gjera te cuditshme do lexojme deri sa te vij Viti I Ri , a q te Mira pacim te gjithe…

Viti i Ri nuk e ha ate koqe ullini (te Pjerit) qe te vije. Nuk e ke vene re ti qe thone: erdhi Plaku i Vitit te Ri, dmth detyrohet Viti i Vjeter, burre plak, te vije ne vend te Vitit te Ri, te beje plaku punen e te riut i thone kesaj.
Pra Vit te Ri nuk ka, nuk vjen kurre, rrota e historise ka ngel ne balte.

Po shyqyr thuaj kemi bolet e Marlonit qe nuk fishken kurre, gjithnje si top llastiku i ka, fringo te reja gjithnje, ferko njeri e ferko tjetri me zumpare.

I modho , Pjetri sipas burimeve Jo zyrtare , ne pranveren e ardhshme do beje Promovimin e Librave te tij Pan Shqiptar. Andaj te sugjeroj te pregatitesh qe kur ti besh ate pakez Kritik , te jete pa koqe dhe bolet e Marlonit. He me te lumte…

1 Like

xhatano, jo pjetri , por pjeri, se pjetri eshte ai i lezhes qe nga simpatizant i Palloshit, u kthye kundra tij, kuptohet per shkak se u zhgenjye nga ai, si shume shqiptare.