Ne vend te nje epilogu per "sherrnajen" Llalla - Lu!

Nje analize interesante nga ish-ambasadori shqiptar ne Shba. Me duket me e balancuar dhe me realiste per te gjithe (sidomos ata ne shqiperi) te marrosurit pas teorive konspiracioniste me Sorros, sorra dhe korba.
http://www.gazetadita.al/sharlatanizem-juridik-dhe-politik/

1 Like

P p se clr

Mubahete pa bereqet.

" … Nëse do të kishim mundur të krijonim një shtet ligjor (çka reforma në drejtësi synon të realizojë) dhe do të synonim të krijonim një shtet të së drejtës (çka mbetet ideali më i lartë i çdo shoqërie), atëherë do të kishim pasur prokurorë, gjyqtarë dhe avokatë të zotë e të ndershëm; për rrjedhojë, do të kishim edhe legjislatorë e politikanë të mençur, të ndershëm e të zotë. Por, pak të tillë kemi parë deri më sot. Madje, edhe kur këta kanë guxuar të vënë ligjin mbi interesat e veta dhe mbi presionin politik të ushtruar mbi ta, nuk i kanë lënë, por i kanë kërcënuar dhe hequr…"

Kjo eshte e vertete persa thote autori, por kjo nuk do te thote se edhe Llalla nuk ka te drejte ne disa gjera qe thote per soroistet, nderhyrjen e ambasadorit ne disa hetime, etj.

Pse Pjer edhe ti ke takuar sorroiste?

Ne fakt persa i perket nivelit te intelektit, apo kapacitetit te te menduarit, por edhe te nivelit kulturor ne pergjithesi, Llalla le shume per te deshiruar. Pra , nuk mbush. Mbase kete kane dashur e synuar ata qe e emeruan ne kete detyre.

Pjer sniqerisht a mund te me sqarosh se cfare jane Soroistet, cfare perfaqesojne ata/ato, cila eshte ideologjia e tyre nese kane dhe sigurisht pse duhet pare Sorosi si nje gogol?

Ja dhe nje debat i lezeçem, pune kalamajsh :slight_smile:
http://www.panorama.com.al/erjon-brace-fyen-rudina-xhungen-borgjezi-pisanjose-qe-urren-ujin/

I nderuar, ketu kam marre vesh se kush jane soroistet dhe organizata qe ai perfaqeson. Organizata qe Sorro ka ngritur, quhet; Per shoqerine e hapur, pra ku çdo gje te jete e hapur, publike dhe ne interes te publikut. Mirpo siç kam vene re nga Sorrosi dhe soroistet aty ne Shqiperi, veprimet e tij dhe pasuesve (te punsuarve) te tij, jane te mbyllura dhe jo te hapura, jo publike.
Tani, a mund te me thuash ti, se ku koinsiston kjo organizate e tij, çfare bejne?
Te mos me keqkuptosh, nuk kam ndonje armiqesi me punonjesit e Sorrosit, por pyes si qytetar, pse nuk jane te hapur keta, pse nuk eshte i hapur ai gallosh, siç dhe pretendon.

Gjatë katër viteve (prill 2001-maj 2005) që unë shërbeva si ambasador i Shqipërisë në Uashington, eprorë të drejtpërdrejtë të mi kanë qenë pesë ministra të jashtëm: Paskal Milo, Arta Dade, Ilir Meta.

Sorry vlonjato po je nxitu duke cituar kete badakci per te mbrojtur reforme ne drejtesi.
Per te gjithe ata qe nuk e dine ,vetem te klikojne Fatos Tarifa ne Google,dhe do te keni mundesi te shikoni se cfare hajduti,se cfare zuzari e zagari ka perfaqesuar Shqiperine ne ate kohe(2005). Ne internet eshte biseda e plote e rregjistruar e ketij qelbaniku,e kesaj ndyresire te diplomacise sone, ku i kerkon nje biznesmeni para,si te ishte nje kopil pazari.
Fatos Tarifa eshte nje halabak,skraparli hajdut,i cili u perjashtua per vjedhje ne fondet e ambasads,dhe ai tjetri qe u kap duke vjedhur ne dyqanet e ameriks bashke me gruan dhe vajzen,barababa kosta,sekretari i ceshtjeve sociale ne ps,kjo eshte fytyra e vertete e diplomateve socialist.

Fatos Tarifa në Zuluand: Uroj që Trump të mos zgjidhet President i USA :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Edhe kete e paska bere fatosi yne? Epo zere se nuk e solla fare kapo. Megjithese une me shume i kushtova vemendje argumentave. Nejse e di une qe nuk ma merr per ters ti.

Dmth shkurt as qe ja ke idene dhe megjithate e perdor kete fjalen ‘soroist’ pa te keqe.

Po se mos keta te tjeret e dine.Kam deshire me i pyt kaiher:Care ka bo ky Sorsi,mer aman,se du me qen ene une antisorosist,se osht ne mode tani,por du me dit kunder cfare jam,se nuk i bihet kot m’qafe burrit t’huj ashtu.Apo meqe jane Trapi i Ameriks dhe ky Trapi m’Shqipni,duhet me shku pas berihajt,pa pyt shume.

Un du me u ba sorrosist. Thoni xhaxhi sorrosit te me nise ca leke, dhe planin e atakut

Natyrisht jps, natyrisht qe pa noi qellim te keq e perdor :smile:
Organizata per shoqerine e hapur, fatkeqesisht, eshte nje shoqeri e mbyllur. Me i hapur jam une, qe jam i mbyllur :slight_smile: se vete ata qe pretendojne se jane te hapur.