Neoliberalizmi na ka mashtruar me luftën individuale për ndryshimet klimatike


https://teza11.org/neoliberalizmi

Hahaha. Ju neomarksistet qe doni te aplikoni tezen e 11 te Marksit per te ndryshuar boten, kesaj rradhe jo ne komunizem por diku tjeter qe tani per tani nuk e thoni dot se nuk e dini akoma as edhe vete ku po shkoni, jeni vertet te palodhur ne kerkimet tuaja per t’ia prere ujin “keshtjelles” kapitaliste ku jetoni edhe vete, bile keni blere edhe shtepi e apartamente qe te jeni edhe me te konfortuar. Te pretendosh se tezat e Al Gore dhe Klintoneve mbi ekologjine jane teza te Thatcherit dhe Reganit eshte njesoj si te kerkosh te shesesh sane gomeresh ne dyqanin e bukes. Vecanerisht kur keto teori ngrihen ne The Guardian, veshet e gomarit llamburijne edhe me shume.

Po mbase me vone, po te kem me shume kohe do te te sqaroj me shume. Per momentit po te bej me dije vetem qe

According to David Brooks, prominent neoliberal politicians included Al Gore and Bill Clinton of the Democratic Party of the United States.[31] The neoliberals coalesced around two magazines, The New Republic and the Washington Monthly.[32] The “godfather” of this version of neoliberalism was the journalist Charles Peters,[33] who in 1983 published “A Neoliberal’s Manifesto”.
During the 1990s, the Clinton administration also embraced neoliberalism[70] by supporting the passage of the North American Free Trade Agreement (NAFTA), continuing the deregulation of the financial sector through passage of the Commodity Futures Modernization Act and the repeal of the Glass–Steagall Act and implementing cuts to the welfare state through passage of the Personal Responsibility and Work Opportunity Act.

Cuditerisht ai qe po i lufton keto struktura ekonomike neoliberale eshte pikerisht xhaxha Trumpi qe ju e urreni, ndersa ju jeni ato qe po i mbroni.

Nga ana tjeter kjo nuk eshte gje tjeter vecse lufta e zakonshme e liberaleve qe aleatet e tyre i kane ne industrite klloun te media, entertainment dhe social media ku sot jane edhe bilioneret me te medhenj nese i referohesh Forbes, per t’iu kundervene industrise prodhuese te naftes, minierave, dhe fabrikave te teknologjise e me gjere ku sot punesohet pjesa me e madhe e popullsise qe eshte ngritur kunder elites teatrale te se Majtes se re.

Pra te kerkosh t’i heqesh sot botes burimet e saj energjitike dhe teknologjike eshte njesoj si te duash ta kthesh ate ne boten bukolike te bareshave dhe barinjve mesjetare. Kur te keni gjetur nje burim tjeter me te fuqishem energjitik se energjia fosile qe mban sot boten, hajde te flasim per ndryshime ekologjike ne rang industrial. Deri atehere vazhdoni te thithni gishtin e madh dhe te tundni 11 porosite e Marksit si flamur per te bere fresk ne kete dalldi budallalleqesh.

1 Like

o Katror ha ha ha, asgje nuk mora vesh nga ky koment jot surrealist, mora vesh vetem qe njera fele mban gishtin e madh ne goje. Ku e ke felen tjeter, çfar po ben, mban ne goje gishtin e mezit? Apo e ke lene me goj hap?

O Tiku (Mos e ke gje emrin Adriatik) po c’te te bej une ty a derezi qe nuk kupton. Mos me thuaj qe dhe ty te kane bere Inkuizitor te Madh vetem me politeknikum. Se po doli edhe Gjembi pastaj administratore vetem me Shkolle Guzhine, sic ka shume te ngjare nga gjuha qe perdor, do na beni ta leme fare kete blog. Le po sa kisha filluar t’u mburresha shokeve qe jam bere anetar ne nje blog qe e ka hapur nje gazetar televiziv shqiptar ku ka mbledhur gjithe ajken e emigracionit shqiptar qe mblidhen aty cdo dite dhe e ndajne qimen me katersh… Eh c’ma hoqet qefin fare.

Inkuizitor i Modh te bejne me shkollen e fuksave te Saukut. Kete shkolle kam mbaruar une, dhe prandaj ti si disident i modh ngambrapa vitit 90-te me ke share nga nena, e un te jam pergjigjur me te njejten monedhe siç na kane mesuar ne shkolle te fuksave.

Ah po, e kisha harruar qe ti ishe ai qe mburreshe se ishe fuks me shkolle. Epo ik atehere gris bythen, e as mos mu drejto me mua e as mos u ngaterro me gjera qe nuk i kupton.

Ne na kane mesuar ne shkolle te fuksave qe duhet te ndjekim dhe spijunojme pikerisht ata qe nuk kuptojme, sepse ata qe nuk kuptohen, hermetiket (vjen nga perendia helene Hermes me duket, a si quhet, kush i qiu nonen), jane te rrezikshem per shoqerine njerzore. Jane hermetiket qe hajne buken kot, dmth harxhojne kot energjine fosile te botes, qe eshte prone e trusteve petroliere te djathta.

vetkuptohet ha ha ha eshte gjithanej

Neoliberalizmi ka genjyer dhe genjen per shume ceshtje, jo vetem ate te mbrojtjes se ekosistemit te planetit.
Artikull i mire, por larg se propozuari zgjidhje, aq me pak te bindshme, qe i bie e majta duhet vazhdoje te kruaj koken akoma me shume.

Liria e korporatave për të ndotur planetin — dhe fiksimi pas një reagimi të dobët që merret thjesht me mënyrën e jetesës — nuk ndodh në mënyrë rastësore. Ato vijnë si rezultat i një lufte ideologjike dyzetvjeçare kundër mundësisë së aksioneve kolektive. Një luftë shkatërrimisht e suksesshme, ndonëse jemi ende në kohë për t’iu përgjigjur.

Kam pershtypjen se po ngaterrohesh. Neoliberalizmi nuk eshte e njejte me cfare quhet “liberal” ne Amerike e me nje neo perpara. Dihet boterisht qe Thatcher dhe Reagan kane qene neoliberale, per nje treg te hapur, liri veprimi kapitalist, etj. etj.

se mos vetem ata ju kane mashtruar :laughing: he he he :yum:

Kush tjeter, Pjer?

eee sa rryma ideollogjike e fetare ekzistojne ne bote, qe ua shplajne trurin njerzeve, eehuu

Nuk i kane vizionet te qarta.

i kane ne menyre tangenten , pasi VQ fokusohet ne gjera konkrete, tek ekonomia

Edhe te disidenca.

Mire qe kete here thate tangent dhe nuk thate vertikale, z. Pjer, se krijoni peshtjellim. Vertikal eshte sinonim me i thelluar, kurse horizontal me siperfaqesor. Keshtu qe kur akuzoni dike per shembull per lexim vertikal te VQ-se, ne fakt e keni mburrur mbase pa te drejte, se e ka lexuar VQ-ne ne menyre te thelluar, duke u ndalur ne cdo paragraf me laps ne dore.

Ne fakt nuk ke faj qe ngaterrohesh, sepse artikulli eshte bere me qellim per te ngaterruar duke luajtur me termat. Neoliberalizmi ka nderruar disa here kuptim, duke percaktuar gjera te ndryshme ne kohe dhe vende te ndryshme; por nje gje eshte e sigurte qe neoloberalizmi i Reagan dhe Thatcher nuk eshte marre kurre me ekologjine, po me ekonomine dhe organizimin social.
Thatcher dhe Reagan nuk kane dhene kurre keshilla idote te tipit te stilolapsit ekologjik apo 30 paisjeve te zyres. Gjithashtu edhe fushatat mediatike te shoqatave ambientaliste te grupeve mainstream qe permend artikulli, nuk jane fushata te bera nga Reagan-Thatcher apo lexuesit e librave te Ayn Rand. Te gjithe keto kerpurdha “ambientaliste” qe po u rrjepin leket dhe brainwashin trute konsumatoreve jane krijesa te levizjeve dhe ambientalisteve te mbeshtetur nga liberalet e tipit Klinton dhe Al Gore. Eshte pikerisht refuzimi qe i beri D. Trump ne Paris kesaj loje qe po sjell keto shkrime “kritike” me qellimin e vetem qe te gjejne menyra te reja per te rrjepur konsumatoret, si dhe per t’i qorrollepsur ato politikisht nen flamurin e se Majtes shpetimtare qe i udheheq drejt Botes se Re.

Babai i Ekologjizmit eshte Harret Gardin i cili eshte jashtezakonisht i cmuar nga specialistet e fushes, por shume pak i njohur per publikun. Artikulli i tij tashma i famshem “The Tragedy of Commons” shpjegon me pak fjale se si nje pasuri e perbashket - te themi nje pyll apo liqen- qe eshte prone e perbashket, tenton te shkaterrohet nese nje pushtet qendror apo privat nuk do ta ruaje ate, pasi krijesat njerezore do t’i thajne keto resorce duke u perpjekur secili per te miren dhe interesin e tij personal. Shembullin me te mire te kesaj teorie e ke ne zhvillimet ekologjike te shtetit meme, ku fshataret dhe qytetaret e shkaterruan ekologjikisht 90% te Shqiperise brenda nje dekade te vetme. Ky studim e udhehoqi ate drejt tezes se tij shume jopopullore por megjithate shkencore qe permblidhet ne frazen e tij qe "A finite world can support only a finite population; therefore, population growth must eventually equal zero.” E shpjeguar pak me artistikisht kjo eshte vene ne gojen e agjentit “te keq” Smith tek Matrix kur thote: "I’d like to share a revelation that I’ve had, during my time here. It came to me when I tried to classify your species and I realized that you aren’t actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with its surrounding environment, but you humans do not. You move to an area and you multiply, and multiply until every natural resource is consumed. The only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet. " Dhe padyshim kjo eshte gjeja me e pare qe do t’i binte ne sy cdo studiuesi alien te paanshem qe do te studjonte jeten ne toke.
Si rezultat, Hardin ishte mbeshtetes jo vetem i lindjeve te kontrolluara, por edhe i sterilizimit si fushate publike krahas kontraceptivit. Gjithashtu ishte kundra emigracionit te paplanifikuar duke aresyetuar se per nje shoqeri me territore dhe limite ekonomike te kufizuara, emigracioni do te kishte te njejtin efekt si te kerkoje te mbingarkoje deri ne mbytje barken e shpetimit. Keto teori megjithese te mbeshtetura shkencerisht u luftuan fort vecanerisht nga politikanet dhe akademiket mainstream, duke harruar percaktimin qe nese shkenca eshte antisociale atehere socialja eshte antishkencore.

Mund ta zgjas sa te dua ketu, po vertet nuk ia vlen. Nese do te lexosh me shume jeten dhe vepren e tij shiko tek faqen e hate-group Southern Poverty Law ,ku mund te gjesh nje liste te zgjeruar e mjaft mire te perzgjedhur te shkencetareve e mendimtareve shume te talentuar e interesante dhe me reputacion ne fushen e tyre, qe per aresye politike jane fshire nga vemendja publike keta 50 vitet e fundit.

Ne fakt nuk po ngaterrohem une por ti. Ndoshta s’kemi lexuar te njejtin artikull por une s’po lexoj gje qe ku thote qe Thatcher dhe Reagan jane marre me stilolapsa. Me intelektin tim te limituar une kuptova qe autori thote qe ekologjine nuk do ta shpetojne stilolapsat e ricikluar por kontrolli mbi industrite ndotese. Ose ne fakt ti e ke kuptuar cfare thote autori por po e ndryshon kuptimin qellimisht.

Faleminderit per copy paste per Gardin. E kam bere koken gjak duke e kruajtur por ende s’e kuptoj ku eshte problemi qe te kujdesemi me shume per ambjentin. Une s’kam qene ne Amerike ne ate kohe, dhe besoj se as ti s’ke qene, por ja si ka qene Amerika perpara EPA:

https://www.popsci.com/america-before-epa-photos

Bej ndonje kerkim psh edhe per Cuyahoga River, etj. etj.

hate-group Southern Poverty Law

:joy: Uroj qe te behesh politikan. You’ll go far, e them sinqerisht.

Termi i “neoliberalizmit” eshte ne fakt problematik. Mesa di une amerikanet kuptojne me liberalizem dicka tjeter nga ajo cfare kuptojne europianet. Katrori nenkupton me neoliberalizem njefare neomarksizmi?

Persa i perket ekologjise: Sot ajo eshte “marre peng” kryesisht nga partite e gjelberta te Europes. Dikur mbrojtja e mjedisit ishte edhe nje program politik i Gjermanise naziste. Por kohet ndryshojne…Mua ironia e tekstit ne fakt me pelqeu.

1 Like

Thatcher dhe Reagan nuk jane marre me stilolapsa, por eshte marre me stilolapsa Pjeri yne qe i ka shperndare si dhurate elites shqiptare.

Tjeter, gjembi ka krujt koken deri sa i ka dale gjak, por Katrori yne po kruan deri ne gjak nje organ tjeter me te rendesishem se koka.