Newark Airport ( New Jersey) deri ne Midtown Manhattan me transport public

Per ata qe jetojne aty rrotull. Si eshte menyra me efikase per kete rruge ? Tripadvisor ishte icik i ngaterru, plus ca nga ata bejne si cuba dhe ne mungese nervash, nuk ia u kam ngene. Jeni te lutur qe ne rast se nuk e dini mire ose udhetu vete, anashkalojeni temen. Koha transit ( between flights) eshte nga 1pm deri ne mesnate. Nje njeriu im i afert ne NY na ka permtu se do dali me makine, por duke ia dite orarin dhe punen qe bo, do desha nji variant rezerve ( gjithsesi). E di, e di … " Pse nuk pyt ate njeriun e afert … ". Eshte pothujse si vella dhe shqiptar. E di qe do thote : ik mer dreq, do moresh publik trans. Do dal une aty dhe pik maroji. Ai jeton ne Astoria dhe gjithsesi njerez te gjalle jemi. Pra variant rezerve. Flm qe perpara ( jo nga mbrapa :joy:)
P.S. Taksine e di vete , keshtu qe SAVE IT ! Thnx.

NJ Transit. Kap AirTrain ne aeroport dhe zbrit te stacioni AirTrain. Merr trenin per ne Penn Station. Done! Treni me ngjan se eshte $12.50 nga Newark ne Manhattan.

1 Like

Rrofsh. Ky stacioni AirTran qe duhet me zbrit eshte stacioni trenit ? Pra nuk ka stacione te tjera midis , te co direkt nga aeroporti ke treni?

merr nje uber

Po. Eshte nje shuttle qe vjen verdalle si loop neper aeroport dhe quhet AirTrain. Nje stacion eshte ai ku lidhet me trenin e NJ Transit. Dil nga terminali yt, kap kete trenin e vogel e zbrit te stacioni AirTrain. Mund te kesh stacione terminalesh te tjera in between, varet te cili terminal je. Po eshte vetem per aeroportin.

Flm. Besoj e kam nji ide’ ,megjithse si gjo e re duket icik si gogol. Me te pytme …

Ku eshte diferenca uber me taxi ? Pervecse icik me lire, te dyja do i bijne ose nga ura ose nga tuneli dhe nji ku te iken 4 ore ne trafik vajtje ardhje. Plus une preferoj Lyft :money_mouth_face:

edhe lift ehste ok. diferenca eshte qe gjysma e uberaxhive eshte shqiptar, e mund te besh nje dore muhabet

treni mund te jete me i shpejti, 20 min je ne pen station

Te ndihmoja une po skam hyp ndonjehere ne public transportation. Lol

Ja qe te kesh nje ide nga te shkosh kur te zbresesh, :stuck_out_tongue_winking_eye:

Koha shume e keqe qenka andej, ketej diell.

Ja, shiko harten ketu per te patur nje ide per kete trenin e vogel:

https://www.panynj.gov/airports/ewr-public-transportation.html