Nga 1 prilli shtohet një tjetër taksë

Ndoshta ky shtimi i taksave ka per ti bere qytetaret shqiptare me te ndjeshem dhe me kerkues ndaj bashkive apo qeverive. Ato eurot dhe dallaret qe abuzonin dhe vazhdojne te abuzojne hajdutet ne shtet dikur u dukeshin si mall pa zot " shqiptareve te minj" tani ka per t’iu leviz tepeleku i kaptines kur te degjojne qi djali i ed rames ka syze 20000€. Per me shume munt te lexoni komentet e mia ku kam folur per keto çeshtje 2-4-6 vjet me pare. I keni te botuara te arkiva e ppujt.

1 Like

Nga njera ane thuhet taksa mbi pasurine dhe nga ana tjeter thuhet se do taksohet me vleren reale. Po cila eshte vlera reale? Ajo shume me te cilen kam blere apo ndertuar pronen e paluajteshme apo ajo qe i do bytha qeverise ta rivleresoje? Po perllogaritjet sesi e kane nxjerre shumen e taksimit a do te na i japin/tregojne? Nje godine apo apartament nga nje tjeter po ne te njejtin vend ndryshojne ne vlere pasi kane cilesi te ndryshme dhe ajo qe dallon eshte cmimi i blerjes. Pra, duhet te taksohemi mbi bazen e cmimit te blerjes sepse ne fund te fundit kjo eshte dhe baza e pasurise sime. Keta duhen hedhur ne gjyq per grabitje me dhune te te ardhurave.

Nuk besoj se mund te behet ne baze te cmimit te blerjes se kjo lejon evazionin, psh djali ta shet ty si prind per 1 euro si bicim dhurate per sakrificat, por sidoqofte vlera ne treg e apartamentit eshte tjeter.

Ajo fatura e ujit po behet e paperballueshme per shume persona tashme. Ngelen vetem duke i rritur taksat e po ja marrin frymen njerezve. Gjate vetem dy viteve jane shtuar:
1-Taksa e shkolles
2-Taksa e baneses
3-Rritje e cmimit te ujit packa se ate nuk e pi askush.
Me pak fjlale kjo fature do te shkoj diku tek 50-60 mije lek per familje nderkohe qe rrogat jane rritur diku tek 20-30 mije lek.

qytetaret i shikojne cdo dite abuzimet kriminale te lal erit me paret e tyre dhe nuk e rekin fare…

Koha kur ishit fshatare Te lire ka mbaruar .nashi qe jeni bere qytetare duhet Te paguani taksa .ky eshte vetem fillimi.

1 Like

Ca pret nga e majta :grinning: popullit te vet po ja fut

vlera e shitjes merret si baze. sa vlen prona aktualisht dmth po te nxirret per shitje sot.

do ta qajne sali berishen populli atje. do te ikin te gjithe ne fakt, perveç rrogtarve te qeverise.

do t’i paguajne shtrenjte sheshet e qyteteve dhe fasadat e pallateve te lyera.

per kete takse kemi folur edhe ne temat e meparshme ketu, por ajo qe do te shtoja ketu eshte taksa e llogjikeshme, nje takse e ulet,

Po mire atehere kjo takse te mos quhet takse mbi pasurine, por takse mbi pasurine e ardheshme, pasi nese une nje apartament e kam blere 100 njesi , kjo eshte dhe vlera e pasurise per te cilen duhet te taksohem.

vlera qe ti ke aktualisht quhet ne fakt pasuri. leket qe ke ne banke dhe ça te vlen pjesa e palujtshme, (toke, shpi, vetura, anije, avion, etj). qe ne moment i kthen keto ne vlere monetare po deshe.

ne te ardhmen ti mund te behesh varfanjak pastaj dhe mos te taksohesh me.

keto taksa nuk po i shpikim ne, ne vetem se SOT po i vejme ne zbatim, ngaqe poplli kerkon te hyje ne europe dhe europa na kerkon te zbatojme keto lloj taksash qe ajo vete aplikon prej kohesh.

sa me shume te kesh pare dhe prone, aq me shume taksohesh ne france psh. propabiliteti te behesh i pasur ne kete vend te europes, eshte 0, tha nje ekspert ne TV. francezet fitojne ndopak leke vetem nga trashegimia (çfare u lene prinderit dmth).

kete probalitet do te keni dhe ju ne albanie, ngaqe kerkoni t’i bashkoheni frances. po s’ma ha mendja se keni reflektuar deri me sot mbi keto detaje te çeshtjes se bashkimit europian. vete europianet e pasur po e lene francen dhe europen ka vite. tek ne ikin te varferit per momentin. kur te fillojne te ikin dhe pasaniket do te jete me te vertete krize.

po pra kete po them dhe une; qe te taksohem per vleren e pasurise qe kam dhe jo per vleren e pasurise qe do te kem.

ti s’do te kesh me shume sesa ke dhe te duash. nje shtepi vlen nje shume te caktuar, duke qene shtepi apo duke e shitur dhe shnderruar ne lek. kete s’po kupton mesa duket ti. (nje shtepi ne Ksamil nuk vlen me aq sa vlente kur ajo eshte ndertuar dhe ne ksamil kishte vetem ushtare, por shume me shume, sepse tani ksamili eshte kthyer ne vend turistik. atij katnarit qe jeton atje do t’ja heqin lekuren me taksa, deri sa ta shesi ate shtepine dhe t’ja blejne pecogrosot te ndertojne ndonje hotel, etj, etj)

prit nje prillin dhe do ta shohesh sa do te te taksojne.

duhet ai qe thote ‘i ka kapitalizmi keto’…
njerezit jane te varfer shumica dhe te drejte kane te ankohen, por po zoterojne prone do paguar taksa e saj.
kapitalizmi funksionon ashtu, keshtu ka thene Margaret Thaetcher kur ironizoi socializmin (a komunizmin).
Ejani punoni ne perendim, pune te rregullt jo nga ato qe gjenerojne cash ne te zeze, te shihni me syte tuaj sesi katandisen rrogat kokoshi nje thele. Dhe sidomos ne usa, ku megjithe taksat e pagesat, ne fund fare prape paguan qimet e kokes per shendetsi e arsim e te tjera.
E prape, perdite kur blen dicka, paguan taksen e saj, sales tax, ne momentin e pageses.

Per mua, me shume se inicijimi i kesaj takse te prones, problemi qendron ne administrimin e saj nga pushteti lokal. Sepse pushteti lokal eshte pushteti me i dobet qe egziston (gjendje kjo vec per shqiperine, por edhe ketej). I dobet ne kuptimin i pakontrollueshem, i pa konstestueshem.

151 taksa ne nje cope buke tha dikur Ronald Reagan:
nterview in general with Reagan that I just came across (from 1975). I would recommend reading the whole thing.

Here’s the quote I’m referring to:

If people need any more concrete explanation of this, start with the staff of life, a loaf of bread. The simplest thing; the poorest man must have it. Well, there are 151 taxes now in the price of a loaf of bread — it accounts for more than half the cost of a loaf of bread. It begins with the first tax, on the farmer that raised the wheat. Any simpleton can understand that if that farmer cannot get enough money for his wheat, to pay the property tax on his farm, he can’t be a farmer. He loses his farm. And so it is with the fellow who pays a driver’s license and a gasoline tax to drive the truckload of wheat to the mill, the miller who has to pay everything from social security tax, business license, everything else. He has to make his living over and above those costs. So they all wind up in that loaf of bread. Now an egg isn’t far behind and nobody had to make that. There’s a hundred taxes in an egg by the time it gets to market and you know the chicken didn’t put them there

sa taksa i hoqi Regan vezes? Aktor i mire ne politike, ne film s’i dol gje

1 prilli eshte taksa qe koha i paguan te vertetes, ndersa “prill-maj te vertetes mos ju daj” aty zhardin, eshte hakmarrraja e perjeteshme e kohes ndaj te vertetes se pataksur! - i Modhi :grinning: