Nga Platoni te zgjedhjet ne shqiperi

http://opolitike.org/nga-platoni-te-zgjedhjet-ne-shqiperi/

1 Like

bukur. duket qe ka studiuar VQ-ne djali

“Demokraci asokohe donte të thoshte socializëm”

ndoshta thene shkarazi aty por ka rendesi si konstatim sepse evidenton relativizmin e konceptit ne varesi te stadit te shoqerise

flm per prurjen, sigurisht qe ka shume per t’u ndalur, por me vone…

Kllasat duhet te jene abc e politikes ne albanie. Derisa te kuptojme kete, bejme llogje kavaje kot.

Marksizmi duhet falenderuar per interpretimin e Historise por ne Politike nuk ka vend.
Identiteti Klasor eshte iluzioni me i madh i shekullit te 21 dhe na duhet Marksi te na e shpjegoje pse deshtoji ne te e jo nxenesit e Marksit.

Thirrja per Boycot te votimit ne fund te paperit te Arlindit me mbushi me shprese se e kuptova qe partite marksiste ne Shqiperine e sotme nuku kane vend a popullaritet.

Nuk duhet te na trembi emri, permbajtjen po ja perdorin ne ekonomine politike ende sot.
Shif kategorizimin qe i ben shtresave perkatese qe perfaqsojne partite e ndryshme ne albanie sot dhe po pate kellqe hidhja poshte. Nuk e ben dot se jam i bindur qe e kane me studime, keta cunat punojne dhe ne terren, sic bente marksi ne fabrikat e ingilterres, por nisur edhe nga perceptimi im personal mbi perkrahesit e partive respektive ne kete vend. Per mua vlen autopsia, por nuk bie dakort me bojkotin, e thashe dhe te tema tjeter. Nje pikepamje marksiste do na jepte nje veshtrim me te fresket sot se na mbyten budalleqet me oke te opinionisteve te kazanit mediatik :yum:

fenomeni i “Identitetit Klasor- nje iluzion” ne postmodernizmin e shek XXI, mund te jete fenomen paralel me, pasojat e Demokracise kushtetuese te shek. kaluar qe flet A.Qorri. Psh. “integrimin” e proletariatit ne sistemin e borgjezise &kapitalizmit.

Dmth. pare me gjere, “identiteti klasor-iluzion”, mund te mos jete fenomen unik a i vecuar, ne histori. Por i perseritur.

Autopsia eshte Historia…me hapat dhe alternativat korrigjuese e dhjesin Marksistet. Opinionistet e Kazanit jane te shit per lek e Budalliku eshte problemi me i vogel qe kane…I kum shkru cmimet qe jan shit kta opinionistet po si paske lexu si duket…prandaj i kane Shqiptaret alergji kazanet me shume se pulitikanet

po interpretove sakte historine e ke kriju vendin vetes kudo, edhe ne politike.

Marksi duhet falenderu per deshtimin e tij qe do te thote ardhja e Epokes Ngambrapa, ose ardhja e Pederastit si Fund i Historise, e proletarit qe punon ngambrapa me tre turne pa ndalur.

Tani ti je i lire te interpretosh historine me çun sheqere qe hedh termo shurren e hysniut mbi koke te njerzimit

nuk e di se çfare bejne keto çunat, dhe ku eshte ky terren proletar me fabrika, por di mire qe Marksi gjate gjithe jetes se tij nuk shkeli kurre prakun e nje fabrike dhe nuk pa kurre nje proletar me sy. I vetmi proletar qe pa me sy, dhe me nje organ tjeter, ishte sherbetorja e tij, te cilen e palloi ronshem duke e lene me barre.

Proletariatin dhe fabrikat Marksi i ka njoh nga gazetat, dmth nga opinionistet e Kazanit mediatik anglez. Vetem nga kjo pikpamje, edhe sikur te kete thene te verteten absolute, eshte per t’i berre shurren e hysniut mbi kaptine nga çuni i sheqeres.

1 Like

gjembi,

ve re se me ke derguar zemren tende vetem ne njerin koment, ne komentin per pederastat jo. Perse keshtu?, te dy komentet jane te lidhur organikisht midis tyre (eshte njeri me i bukur se tjetri), jo vetem sepse i drejtohen dy pseudomarksisteve te deklaruar, por edhe per faktin sepse demaskojne perkatesisht dosjet qe me ka hapur kunderzbulimi amerikan (gjembi) per “çeshtjen Torre”, dhe kunderzbulimi kanadez (kapo) per “çeshtjen fuks 5 leksh”.

Ta keshja llafen: mos kujto se po te kesh qene e internuar ne fshatrat e Fierit si antikomunist, kjo nuk do te thote qe nuk je pseudomarksit.

pallim i lire = treg i lire

ekuacioni me siper implikon verdallosje e lire me makine duke pjerdh sipas qefit ne atmosfere hidrokarbure nga skapamento, t’hogmen pa karar duke zhyt feçken si derri ne ushqime OMG, te llapmen sipas qefit duke mbushur me gelbaza noosferen e Vernadsky qe ka lexu Stalker dhe Hajdar Kurreshtari, e kushedi çfar tjeter gjej brim e fut simas qefit, te cilat do me na i ndalu Blendi si diktator autokrat i blogut me tema ne bresheri.

Quazi, nuk e ke kuptuar perseri. Jo quazi nuk i ke lene vetes vend ne drejtimin e nje vendi thjesht sepse je Historian i mire. Tani ti do me thuash mua dhe shoqeve te mia …ik se do Hajdar…dhe do vazhdosh nga krahu tjeter …po cte bojne femrat e shkreta te mos duan Hajdar por Pjeshke…se po na ngatarron fare tani.
Nderkohe fobia e perditshme qe ti Ke Ndaj Hajdarit tregon qe Marksi e kishte Kabim…identiteti Hajdaror eshte me i natyrshem e shume me i qendrueshem se ai Klasor, e ti je rasti ne fjale.
Quni sheqers me Urinen e Hysniut nuk ka te beje me interpretimin e Historise por me destrukturimin e historise dhe rrezimin e miteve e idhujve ne kafene. Sic eshte edhe miti i Pedarastit, kur nderkohe mund te themi se e Pallumja e Marksit me Sherbetoren eshte edhe klasor e tregon se Seksi dhe Fuqia jane te nderlidhura por jo te provuara ne rastin e Engelsit kur pallonte Jenin, gruan e Marksit dhe e lumturonte.
Quazi e ke degjuar se kto femrat moderne thone qe Meshkujt vegjetariane pallojne me mire se ata qe konsumojne shume mish te KUQ…

Pjesa e 2- te
http://opolitike.org/rreth-vetes-apo-drejt-te-tjereve/

je ti qe nuk ke kuptuar se kur them qe nje person interpreton drejt historine i ben vend vetes kudo, edhe ne politike, kjo nuk do te thote qe Marksin ta bejme president te Gjermanise, por te bejme nje marksist president te Gjermanise.

Po te interpretosh drejt historine, kaq eshte, mbaroi puna, u zgjidh problemi i botes. Prandaj marksizmi metoi te jete fund i historise, por ne fakt ishte vetem fundi i tij, sepse erdhen pederastet, filloi epoka e re e pederastise te aplikuar dhe te mbrojtur si liri pallimi gjej brim e fut nga dijetare me epruvete urine ne dore.

Pjesa e 2te, analize e qelluar, e nevojshme. Kjo shtrese e meriton te ndalesh me detaje, sepse per vete pozicionin e saj prodhon nje amalgam keqkuptimesh mbi qenesine e saj.
Por konkluzioni me duket i simplifikuar, i njejti problem me konkluzionin e Pjeses1re.
Ne politiken shqiptare, pozitiviteti i ketyre grupimeve politike qendron ne karakterin klasor te perfaqesimit, ky i fundit eshte i perkufizuar ne terma klasor.
Perkundrejt disa grupimeve partiake te tjera tek ne qe perfaqesojne segmente shoqerore mbi baza etnike a fetare (partia e cameve, e minoritareve greke, e besimtareve muslimane) etj, nje prove kjo e fundit, e primitives ne zhvillimin politiko-shoqeror.

shiko moj ti komsomolase amerikane qe si ke haberin historise se epruvetes se urines pederaste, ne epoken ngapara viti 89-te shume vende perballen komunizmin, brenda dhe jasht vendit (me tipik Italia) me parti antikomuniste demokristiane, sipas teje “primitive”, te cilat jo rastesisht u zhduken kur ra perdja e hekurt primitive ne vitet ngambrapa 89-te. Nuk kishin me motiv te ekzistonin, vetem ne kete kuptim ishin primitive, por kjo nuk do te thote se u bene moderne duke u bere pederaste. Ne fakt vetem u degraduan, dhe degradimi shitet si modernizem.

Ne kuptimin e thelle te fjales “demokristiane”, edhe Amerika ishte demokristiane ne teresi si fryme, dhe me te tille fryme perballoi komunizmin. E pranej tani qe mori fund komunizmi gjendet ne gjendje ngerçi te vazhdushem duke humb vazhdimisht pike ndaj superfuqive te reja.

ik o platon, lexo marksin i her, pastaj hajde na trego shijen e çikutes.