Ngecjet ekonomike te Kosoves e kur pavaresia nuk ndihmon

e tundi mer e tundi Bashkimi, ky bylbyl i ekonomise se Kosoves e me gjere, thashe une teksa nisa te lexoja analizen e holle ekonomike ne kete shkrim … deri kur arrita diku te paragrafet e fundit…

‘‘Sipas njohësve të fushës së ekonomisë, janë disa faktorë që kanë ndikuar në moszhvillimin ekonomik të Kosovës, e ndër më kryesorët janë korrupsioni, sistemi gjyqësor, energjia elektrike, infrastruktura etj.’’

…Bashkimi i paska me te thena.:smiley:

  • o Bake , deri te keto perfundime kish arritur edhe Nard Ndoka me kohe atq… (se ste krahasoj dot as me analistin e shquar te makroekonomise te Albanies P,Th se i merr te keqen ti)… keto probleme kane qene e do jene ,se jane fenomene qe shoqerojne sistemin… -por problemi themelor per Kosoven , edhe pse e pavaresuar, mbetet fakti qe Kosova ende, de jure , nuk eshte nje shtet i njohur me te drejta te plota ne OKB… ky status jo i qarte penalizon Kosoven te behet pjese e progromave ekonomike boterore per zhvillim, kredive te buta, investimeve, edhe atyre private, etj…
    prandaj edhe gjithe energjia e poltikes se Kosoves , por edhe e Shqiperise, duhet te drejtohet per lobingje drejt njohjeve te reja per shtetin e Kosoves . se jo qe ska me njohje te reja, por kohet e fundit jane disa vende qe i kane terhequr njohjet e tyre per shtetin e Kosoves.

Jo, zyrtarisht nuk ka asnje shtet qe ka terhequr njohjen. Ka pasur vetem propagande neper media nga diplomacia serbe, por prej atyre dy shteteve te permendura, Kosova ka pranuar ri-konfirmim te njohjeve.
Gjithashtu gjate javes se kaluar Kosova ka marre edhe nje njohje te re, Barbadosi.

https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2018&mm=02&dd=16&nav_id=103505

mire dakord ! -por idea qendrore ne ate postim eshte se procesi i njohjes se Kosoves ka ngecur. dhe mendohej qe ne keto 10 vite duhej te ishte plotesuar numri i vendeve qe Kosova te njihej si shtet sovran me te drejta te plota ne OKB ; qe do sillte me pas stabilitet politik , por edhe perspektiva ekonomike.

Ne rregull ishe me idene e postimit, te dhashe vetem info plotesues per ate pjesen qe te kam cituar.

Amerika eshte motori kryesor i lobimit per njohje te Kosoves. Keta tanet nuk eshte se kane ndonje adut per me shume. Ok, mund te mos vjedhin, qe ndikon ne imazh.

Psh, ishte interesant nje lajm para pak ditesh se njohja e kosoves nga greqia (shume e rendesishme, sepse ndikon qipron pastaj, por thyen edhe mitin e peseshes refuzuese te BE) mund te ishte pjese e pakos se marreveshjes per kufirin detar etj, shqiperi-greqi.

Sidoqofte, por t’u bere anetar ne OKB nuk mjafton as njohja nga 99% e shteteve anetare, derisa rusia ka te drejten e vetos.

-le te vije ajo dite, pa do ta shohim si do ta perdor Rusia te drejten e votes dhe te vetos… edhe Rusia kerkon nga te tjeret te njohin Krimene si pjese e Rusise. qe ne fakt politika ruse e ‘‘krahason’’ rastin e Krimese ekzatesisht me rastin Kosoves… dhe jo rastesisht, sepse dikur duan ta shkembejne me ameriken si njohje reciproke.

1 Like

nje pengese eshte edhe mospasja e nje monedhe kombetare,

1 Like

Ce do dardania njohjen ne okb?ajo e ka vendin ne trungun kombetar. Shteti I kosoves eshte I perkohshem dhe si I tille nuk ka shume rendesi njohja nderkombetare. Vetem armiqte e shqiptarizmit duan nje kosove te pavarur ,te ndare nga shqiperia.lista serbe ose ndryshe ldk_ja,me ca mbeturina turke ,punojne per nje kosove joshqiptare. Po fatmiresisht,me ardhjen e vv_ne pushet,fara serbo=turke do kete fatin e haxhiqamilisteve ne shtetin e pare te cunguar shqiptar.

po e drejte… eshte cekur me kohe ne VQ rendesia qe Kosova te ket njesine e vet monetare, kombetare . madje autori perunjesisht sugjeron qe kjo monedhe te quhet ; ‘‘Alba’’… po pa numra pas…:smiley:

te marrte e mira te marrte belulo :laughing: ky ishte varianti qe une deshiroja, por mund te mirrej edhe varianti qe kosovaret mendonin ne ate kohe,