Ngucur e ngucur (“Tesnota” – film rus me regji të Kantemir Balangov)

1 Like

Thank you, welcome back…
Kjo pjese me poshte:

regjizori nuk i jep asnje rendesi autorëve te pengmarrjes (pengmarrja e çiftit te ri sherben thjesht si sfond te asaj qe shohim pergjate dy oreve) por me kameren e tij «i qepet» kemba-kembes heroines se tij duke e kthyer ate, pra filmin, ne nje film-portet.

me kujton pak “Good Time”, vellezrit Safdie.

1 Like

xhamia ne foto fiks si xhamia e re e namazgjase qe eshte ndertuar rishtaz ne tirane.
Meqe ra llafi Sukorovi pat ardh dhe ne Tirane para 1 viti per te promovuar nje film te nje rregjizori te ri rus.

Do ta shoh me vone kete video patjeter, me kujtohet te keni folur per intervisten e Sokurov ne Shqiperi.

Sokurov e ka prek rrethqanthi temen e Islamit duke trajtuar temen me te pergjithshme te luftes tek filmi “Aleksandra”, te cilin kur e pa Putin qau ne sinema (seriozisht kjo):

https://www.youtube.com/watch?v=T-_gt7D19ZI

persa i perket analizes se Stalker se perse Sokurov nuk ka trajtuar njesoj myslimanet me krishteret, mos prit nje gje te tille nga ruset ortodokse qe kane qene - dekreshendo - kunder Islamit (edhe Dostojevskij, Solzenicin, njesoj si Ivo Andriç). Edhe Tarkovskij nuk eshte burre me i mire se te tjeret.

Me te mire se te tjeret ne kete pike kane qene komunistet, dmth fuksat, jo disidentet.

Stalkeri me admirimin e tij njekohesisht te ruseve dhe francezeve (myslimaneve :stuck_out_tongue:), perzjen eren ne fenes ruse me ate frenge, plus fenen laike, komuniste me sakte, megjithse fjale jasht mode.

Vetem fende do kete ne bote, nga kushdo dhe çfardo te behet, pa nje vizion te ri qe bashkon te gjithe.

se harrova, perveç fende, do kete dhe pallim sa t’dush, qe ne fakt eshte qellimi kryesor i epokes ngambrapa dhe intelektualeve.