Nje gote konjaku

Nje gote konjaku po I thoshte nje tavlle cigareje.
" Si te kam moj mike? Merzitesh , a lodhesh ? Ky qe ty te mbush dhe mua me zbraz , duket se paguhet per kte avaz ?
" Jo moj moter Jo. Nuk merzitem aspak. Per lodhjen kam durim , per merzi skam shkak. Erdhi koha jone , jemi ne ne mode edhe pse na shajne kudo neper bote. Ne kemi shumicen , kjo na mbush me shprese. Sponsor kemi vdekjen. Dhe vdekja smund te vdese.

( Fatmir s Baci )

2 Likes

Kryeveper me fame boterore ! Faleminderit ne jete te jeteve baca fat mire !!!

kete, une do ta quaja nje ese filozofike, biles nga me pikantet :grin:

Natyrisht pjer , ti ke te drejten e gjithe botes , sidomos per cka po nisim te diskutojme. Une sinqerisht do te lutesha nga thellesia e shpirtit tim mjeran , qe brenda kornizave majoshe , t ’ me krahasoje ndonje autor te ketille , nje birinxhi , qe shkruan afersisht si baca fatmir , qe e falte zoti I madh .

Pse nuk i shkruan ne privat t’i tregosh ndonje formule perzjerje konjaku?

1 Like

Konjak,cigare ,kafe mengjesi i kampioneve shqiptare qe po vdesin njeri pas tjetrit tek 55 vjec .

Ne formulen alkimike komuniste te dallimit midis dites dhe nates, midis jetes koshiente dhe jetes enderrore, ka qene ndryshe nje perberes, ne vend te konjakut ka qene ferneti.

Pra dallimi i komunizmes nga i kapitalizmes i korespondon dallimi qe ka ferneti nga konjaku, ne ngjyre e sidomos ne shije. Fernetit vjen i hidhur si ilaç me ere farmacie, konjaku i omel si karamele, ka shijen si buzekuqi i Merlin Monrose.

1 Like

Qysh e pinin robt ate farmak me stomakun bosh qe ne pike te sabahut😊

pihej me qellim me stomak bosh, ne menyre qe perzjerja droguese nikotine + alkool + kafeine te hynte direkt ne gjak si siringe intravenoze.

Rezultati: çdo mengjez fillonte me Vizione te Qarta, mbush tumllas kafet me vizionare pisanjose qe vinin ere perç.

2 Likes

Propaganda e partise nderkohe reklamonte njeriun e ti qe ndertonte rendin me te perparuar te botes …

kam fol nje her me nje dietiste ketu, e cila me thoshte se mengjezi italian, ose me ne pergjithsi latin mesdhetar, i perbere nga formula klasike: briosh me kapuçino, ose formula moderne: qumesht me krekers misri, eshte krejt i papershtatshem per organizmin qe duhet te perballoje lodhjen e paradites, sidomos per ke punon fizikisht me muskuj, puntorin. Qumeshti nuk tretet mire, per kafen mos e pyet, etj.

Kur i tregova per dieten barbare te vizionareve alkoolike, nuk me besonte. Me thoshte se kjo lloj diete eshte mazohizem puro, vetvrasje, eshte njesoj sikur çdo mengjez te qellosh me thike melçine tende.

Dhe eshte pikerisht kjo kategori koqesh qe di gjithçka, edhe si drejtohet shteti. I ke edhe ne Peshk, me siguri gjysma e peshqeve jane kto lloj dijetari harakiri.

Ajo lloj diete po nep pasojat e veta.kedo qe njoh mbi 50 vjec ka filluar me problemet e zemres tensionit melcise le qe ta shperfaqin jane plakur e duken sikur jane nga 70 .kam filluar te kem frike te shoh resmet e tyre se te kepusin shpirtin :blush:

Pjer, çfar ha e pi ne mengjez?

Le te themi se kesaj radhe po ja dhitni temen brenda temes.

1 Like

O ju xhonglere te debareve nul . Ju kjartesoj se autori original I kesaj fabule per fatin e tij te mire , nuk I njeh kto pije . Sepse eshte mjaft I perkushtuar pas nje besimi fetar. Por gjithsesi , po ve re se te gjithe ata qe behen pjese e diskutimit , ne nje fare menyre , apo Ku di une shpesh I vidhen haptazi asaj per cka duhet te flasin ose diskutojme. Pra askush nuk Mori guximin e te thoshte keshtu e ashtu ne lidhje me thelbin e fabules. Por me kope I futen me like diskutimit te konjakut dhe aq me teper nostalgjise se kuqe te kohes gri… Rrafmet paste

le te themi se edhe ti do te dhjesesh me nje vend helbete, e je lodh duke dhi neper tema politike ramkristaqramberisha.

konjak fernet cigare kave ishte dieta drejt vdekjes e njerezve te pashprese qe vuajtjet iu kishin shkaterruar ndjenjen e lumturise e nuk iu bente pershtypje nese rronin apo vdisnin .ne jemi brenda temes.

i modho, ne mengjez pi vetem kafe (si neskafe) me kokrriza, me qumesht 100% , se nisem direkt per pune ku me pret automati nga ku nxjerr kakao, ose kapuçino, ose ekspreso, :grin:
per fund jave, çoku pi ne mengjez konjak, fernet, uiski, ose te perzime :grinning:

Mbase o vlla mbase , je brenda temes. Por une vet Kam pas rastin qe nga 87 apo 88 aty Tek uzina e naftes te beja kontraband me shoferat jugosllav qe mbushnin bitum. Shefi I’m , cen meholli quhej , nga elbasani , mi jepte shishet dhe SA binte muzgu une ja coja. Ata I paguanin me dollars . Une nuk ja fija as vleren , sepse
As 16 vjec si kisha mbushur. Gjithsesi , ta garantoj se as nje shqiptar nuk Ka vdekur nga konjaku , ferneti api oonci I para viteve 90. Gjithcka ndodhi Pas atyre viteve , kohe kur be cerrik Benin konjak me aljool frenash. Kto po qe Kane qene defraduese dhe vdekjeprurese. Ndersa sot e kesaj dite Jerez te caktuar vdesin to mbajne njehere ere atij konjak skenderbeg…ok