Nje hakmarrje e Edi Rames si ne kohen e Kristo Patanakut

Në vëllimin e dytë të romanit «Secili çmendet simbas mënyrës së vet» të Stefan Çapalikut ka një skenë ku përshkruhet një ditëlindje në Shkodër në kohën e komunizmit. Baltazar Saraçi, një burrë nevrik shkodran, po festonte me miq ditëlindjen e njëzet të djalit të tij, Marketinit. Ishte e diele, 28 prill 1985, pak ditë pasi kishte vdekur Enver Hoxha. Për ta bërë festën sa më madhështore, familja ishte angazhuar me të gjitha mundësitë. Disa pjata i kishte marrë te një komshi, disa karrige te një tjetër. Ndërsa Baltazar Saraçi po vishte kostumin solemn, dikush i ra derës së oborrit. I zoti i shtëpisë doli me vrap për të pritur mysafirët – dhe kë pa? Kristo Patanakun, spiunin e lagjes. Ai e kishte ftuar veten. Po priste para derës me një «pistoletë të kromume në rripin e pantallonave». Baltazar Saraçi i dha dorën dhe pa i thënë asnjë fjalë e uli diku në tavolinë.

Rama u be si berisha, shohim si do reagoje lali pedEri

Te shkarkosh apo te emerosh ministra eshte nje pune rutine e kryetarit te qeverise. Ministrat perderisa emerohen edhe shkarkohen. Eshte pjese e punes gjate qeverisjes se shtetit.

1 Like

Kam pershtypjen se ka pak me shume se c’thote Robelli.

Po mo, ne funksion te mireqeverisjes, por jo si ndeshkim per kundershti parimore. Ky lloj sistemi qe cdo gje eshte ne dore te kryetarit, ka cof cdo lloj tentative per te shperfaq nje opinion alternativ, jo ma me dal me platforme kundra shefit me pretendimin minimal me konkuru neper forume me vote. Dhe shoku Enver ka pas pyt ma shume.

1 Like

Nese eshte ne te drejten e vet per te emeruar apo shkarkuar ministra komentet qe ben jane kot, dmth nuk ndihmojne ne diskutim. Nese sistemet jane ligjore apo te miratuara konform statuteve te organizatave, zbatimi i tyre eshte domosdoshmeri. Dhe e fundit, kush je ti qe pretendon se shkarkimi i ministrit u be si ndeshkim per kundershti parimore? Apo hajde llapim se nuk humbim gjo! Derisa tjetri te jete kryeminister eshte ne te drejten dhe detyren e tij te veproje sipas kopetencave qe i njeh ligja.

rama po luan brenda rregullave te lojes por kjo s’dmth se eshte i pelqyeshem
Sa kohe ka mandat ai ka te drejtat te zgjedhe skuadren qe do apo ta ndrerroje ate nese s’i shkon per shtat…
Do e votoja Bushatin pa medyshje krahasuar me Ramen por problemi i Bushatit eshte mbijetesa ne realitetin politiko social shqiptar: Rama is a survivor gje qe i nevojitet PS dhe politika ketu ben pazaret e saj. Sic thashe Robelli ka te drejte por ai nuk fiton, duke konkretizuar keshtu parimet qe e ka kapitalizmi, ose me popullorce: realiteti i eger kapitalist shqiptar
Fundja detyra e Rames eshte te beje kalimin e shoqerise nga feudalizmi i post 90es ne kapitalizem (te cfaredolloji). Idealisht do ishte ne kapitalizem demokratik, gje qe synon Bushati, por ky eshte nivel i larget per t’u kapur nga shqiperia he per he

Ky pra eshte thelbi i artikullit qe kemi hedh per diskutim. Kush je ti e kush jam une!
Ka nje sens mase, se nuk ja polli Aneta partine qe te baje ca t’i doje trapi. Njerzit vlersohen, promovohen, shkarkohen ne baze te kontrobuteve dhe meritave jo te mardhanieve personale. Dhe ne fund, e gjitha kjo do te duhej te kalonte permes forumeve te partise se kshtu na kane than qe funksionon demokracia.

me bushatin lozte koçia i grekut! e detyroi të nënshkruante marrëveshjen e berishës. pastaj formoi nja 9 pakica në shqipëri!
o sa mirë të jesh pakicë!
dhe e fundit,gazetari sorrosist i zastava press,i komit kosovska boro ramiz,i ldk-së jugosllave,qënka merakosur për ministrin ‘’ ça bëre mirë,si i ke nga shpia’’??
duket sikur ja ka shkruar nikollë leshi këtë shkrim. duan që edhe përfaqsuasi i ramës për shkodren të bashkohet me grupin e komisionit ndërkombëtar të kontrollit,me voltana ademoviçin!

Palloshi, eshte siç e tha Bushati (e siç e kane thone edhe shume te PS), qe i ka hyp gomarit per se prapthi. Eshte ne fatkeqesine e Shqiperise, -siç e kam thone me kohe- qe ter kryeministrat shqiptare, te te ter kohrave, sikur nuk mbushin mire, sikur kane nga i drras mangut.

Pjeter me kenoqe vallai. A thu se ne jemi mbledhur e po diskujtojme ne organizaten baze te partise. Nese ti je anetar i partise socialiste e ke te gjithe te drejten me vehte per ta diskutuar me anetaret e tjere dhe ne forumet perkatese, sepse jeni brenda llojit. Po c’pune kam une apo dhe te tjere apartiake me ket histori amon.

Knoqu, knoqu. Une s’jam antar i asnje partie, por po po flasim per principet baze se si funksionon nje forum politik dhe si po funksionon KMja qe asht kapoja i nje subjekti te madh politik, e qe na ka prodhu qeverine e venit. Dhe per funksionimin e KMs ka marr munimin shoqi qi asht analisi politik i noftun, me shkrujt keto rrieshtat qe pruna. Rreth ksaj ceshtje deyrimisht do te vertiten edhe argumentat tone. Ti vazhdo e baj si bythe e zgjute

Dhe per funksionimin e KMs ka marr munimin shoqi qi asht analisi politik i noftun, me shkrujt keto rrieshtat qe pruna[quote=“Pjetermustakuqi, post:12, topic:5061”]
Jane keta analista qe me brockullat e tyre (dmth me punen e tyre se kete pune dine te bejne) konfuzojne dynjane. Po ne o Pjeter jena vete analista shume here me te mire. Dhe e di pse? Sepse nuk na paguan njeri per ato qe shkruajme, komentojme dhe analizojme. Ndersa keta anal-istat ,te pakten per mua, jane me fundrina se politikanet sepse i sherbejne atyre kundrejt shperblimit.

Per analistet bie dakord edhe une qe jane ashtu si thu ti, po Robelli nuk asht as Lenc Vangjeli, as Tan Hoxha. Ne rajon ka kredibilitet si analist. Dhe me kryesorja, isha deri diku dakord edhe vete me ato qe kishte shkrujt. Bushati ngelet nder te paktat figura te respektueshme ne qeverine e Edvin Kristaqit, dhe sic po thote Robelli, KMja po e con deri ne fun lotin e hakmarrjes.

Robelli, me pelqen per artikujt e tij, jo vetem per stilin e te treguarit, por edhe per paanshmerine qe tregon. Kur kritikon nje minister apo poziten, nuk do te thote se je me opoziten, apo noi krah partiak.

Nuk kane ardhur ende i lebetituri dhe shkeraba te mbushin faqet me justifikimet “se theu etiken zoterie”?

Hehe ore po shume po shqetsoheni per shendetin e PS? :stuck_out_tongue: O antikomuniste nuk thoni shyqyr qe Saturni “po ha” femijet e tij. Ju duhet te gezoni mer shoqni!

Sic tha edhe Bill Gates: “Life is not fair. Get used to it”. Pjetri po flet parimisht se si duhet te jete apo funksionoje dicka, por parimi dhe realiteti jane dy gjera te ndryshme. Mund te shkruash ne leter e te ideosh sistemin/projektin/planin/programin/statutin/etj me te mire e me ideal qe mund te konceptohet, por cdo gje varet nga zbatimi i tij dhe njerezit qe e zbatojne. Jo vetem ne Shqiperi, kudo. Ne Amerike nje i cmendur narcisist po sjell verdalle gjithe boten dhe partia e tij hesht. Ata qe e kritikojne ose largohen nga partia, ose jane duke dale ne pension ose jane duke vdekur. Edhe neper kompanite e punes, e njejta gje, ose do biesh dakort me shefin dhe projektet qe duhen bere, ose nuk je dakort po do ta besh se te duhet rroga, ose do ikesh e do gjesh pune tjeter. Keshtu qe mos u ankoni kot se celesat e kashtes kemi edhe ne edhe Ditmiri. Persa kohe nuk ngrihen zera masivisht brenda PS, nuk ndryshon gje. Me apo pa te drejte, Bushati is out, Valdrini is in. Deal with it.

Tmerrin ma te madh qe shof une te PS asht se, qe te bajsh kariere duhet te jesh si Taulant Balla. I pata shkrujt Edvin Kristaqit kur ishte ne konfliktin me Ben Blushin. Isha pak edhe ne qef. Si ste vjen zor, i pata than, qe mes Blushit dhe Taulant Balles ti zgjedh Taulant Ballen. Patem shkmby tre - kater mesazhe ne “telegram” une t’u mrojt timen e ai te veten.

1 Like

lexojeni, se eshte interesante ;