Një Liaz për të përkujtuar 2 Korrikun

Tani kemi nje veper te thjeshte qe perkujton carjen e murit te ambasades gjermane nga Ylli Bodinaku dhe shoket, te cilet e rrafshuan murin e ambasades me Liazin e tij, me daten 2 Korrik 1990. Instalacioni quhet “Muri” dhe eshte Pjesa ballore e nje kabine Liaz eshte instaluar, bashke me nje pllake shpjeguese, pikerisht ne vendin ku muri u ça 27 vjet me pare. Ai veprim i guximshem ishte i pari qe i priu nje serie ngjarjesh qe do te shenonin fundin e nje epoke mbi 45 vjecare ne Shqiperi.

Nga njoftimi zyrtar:

Ideatorët e projektit Eljan Tanini, Gjergji Islami dhe Ana Pekmezi ngrenë me këtë instalacion si një Shteg të Kujtesës, mbi ngjarjet e 2 korrikut 1990, ku Ylli Bodinaku me kamionin e tij Skoda LIAZ kaloi murin rrethues të Ambasadës Gjermane, si dhe ngjarjet që vijuan me vërshimin në ambasada të shqiptarëve, që kërkonin ti shpëtonin sistemit diktatorial në vend. “Ishin ditë vërtetë dramatike ato të korrikut të vitit 1990”, u shpreh Ambasadorja Susanne Schütz dhe kujtoni më shumë se 3.000 shqiptarët të cilët rrezistuan për rreth dymbëdhjetë ditë në kushte të vështira në Ambasadën Gjermane. Më 12 korrik 1990, pas negociatave mes qeverisë federale dhe regjimit komunist të asaj kohe të gjithë u lejuan që të largohen për në Gjermani.
Instalacioni artistik “Muri” përkujton jo vetëm këtë date historike, por transmeton tek brezat e rinj dëshirën e paetur të paraardhësve të tyre për liri dhe demokraci.

2 Likes

lol, sa ka te beje situata. Ne disa situata behen heronj rob te dhunshem qe demtojne institucione te huaja per perfitime personale. E kuptoj te levdohen ata qe dolen ne ato sheshe per te ndryshuar vendin ku do te rrinin, jo keta qe gjithcka e benin per te ikur.

1 Like

Nuk kupton gje ti shkabe se je injorant dhe krenar.

Ishte veprim I guximshem qe solli fundin e komunizmes perndryshe njerezit edhe sot do Te punonin ne kooperativen e bashkuar Te ures vajgurore .

I guximshem? lol. Cdo akt dhune i guximshem eshte, nese eshte ne interesin tend.
Kur s’eshte ne interesin tend…

Eee, çfare nuk thuhet tani, tjeter njeri ishte ideatori dhe tjeter dalin ketu. Eh sa po shtremberohet historia e demokracise, me keq se historia e luftes N-C .

kekova dokumentarin te plote po akoma s’qenka ne net

Emigracioni nuk eshte fushe me lule .vendet e huja nuk Te behen asnjehere si shtepia jote por edhe ne ate mut shqiperie ku njeri i bie gozhdes tjetrii patkoit nuk shtyhej .

shkaba ka te drejte deri diku … Ylli donte me ik nga syt kembet, Ylli s’kishte bo naj plan per te rrezu komunizmin.
Komunizmin e rrezoj vetem doktori i vetem fare … me dy gishta lart.

Me kujtohet si femije, ngjarje te medha ne Kosove, bashkim historik i kosovareve ne idene e shkeputjes finale nga serbia.
Nderkohe kur shqiperia nane 80 vite e pavarur pritej t’i jepte nje dore kosoves… s’e harroj kurre zhgenjimin ne fytyrat e te medhenjeve qe dinin shqiperine shkemb graniti.
Ishte folur shume per mundesine qe ngjarjet ne shqiperi beheshin nga udbja per te terhequr vemendjen nga ngjarjet ne kosove, dhe demotivimin e popullit ne pergjithesi.

boll ma se na keni lodh me ket shprehje juve te kosoves … me specifikisht disa specie si ty qe kane merak te krahasojne shqiperine me kosoven.
ti di aq histori sa te kuptosh se ato 80 vjet “pavaresi” nuk kane as kurrfare avantazhi ndaj shqiptareve te kosoves.
Gjendjen e vete nje popull e ndrron edhe brenda 20 vjetesh.

Po, ke te drejte.
Ideja eshte qe pikerisht ne te njejten dite qe kosovaret filluan themelimin e shtetit, ne shqiperi filluat shkaterrimin e shtetit.

Ua… Na Erdhi Udbashi me vazhdu traditen Rugoviste ditore …me pjell Kombin Kosovar si kundershti nda Shqiptareve te Shqypnise e Serbeve te Beogradit…e shqyptareve te Maqedonis

Nderkohe Shqipet e Kosoves dhe te Maqedonise nuk pjerdhin per Rugovistet e Kombit Kosovar dhe kan vershu ne Shqypni ket vere si kurre here tjeter…drejt Mekes se Shqyptarise …Bregdetit Adriatik e Jon…
Ket vit ofrohet ndihme jo vetem nga policia shqiptare e Kosoves por edhe ajo e Maqedonis…gjendja e trafikut e rende fale dashnise se shqiptareve me dredh i cigare dahon me honger shalqi e marre rreze dielli ne Shqypni.

Po ruset e gjermanet qe vershojne plazhet turke spanjolle e kroate, per patriotizem shkojne, mer morracak qe fryhesh per plazhin e durresit, i strukur si miush ne amerike?

A Na falni ju Udbashet Rugovist…Shqipet prej Kosove e Maqedonie, vijne per Patriotizem se Greqia e Turqia per pushime jane me te lira e cilesisht me te mira …vijne sepse ndjehen mire ne Shqypni…ne Meken e Shqiptarizmes…bojne dy pare muhabet per qejf te tyre…blejne ndonje Prone ne Durres e Sarande…eshte kthimi i Shqiptareve ne Qender tani ne kohe paqje…po pati lufte ne Malesi do mblidhen prap.
Deshtoji ondrra Udbashe me e kthy Prishtine qender te Shqiptarise, afer beligradit me pak fjale.

Po dhe juve keni greqine me gjithe ate bregdet ujekristal shkoni ne durres ku plluskon muti si krokodil

E ke hak nje permendore te krenarise maje plehu

Shengjinin dhe velipojen i kemi 1 ore e gjysme larg prej shtepise, max 2. Durresin gjithashtu 2-3 ore. Kapen edhe kur s’ke pushim, dmth e premte pasdite deri te dielen ne mbremje. Greqia do procedure per viza etj.

Ajo qe per ju Udbashet Rugovist eshte pleh per ne Shqipet e Prishtines, Tirones e Maqedonise eshte Vatan ku balta eshte me e omel se mjalta…
Jemi shumica dermuese, e ty ste pjerdh ma njeri…merr Zastaven e zdryp ne Meken e Shqiptarise …ne bregdet…keto dite e ke per tu habit…
U bashkuan Shqiptaret ne ate vend te bukur por te varfer pa i morr leje Grekit e Udbashit Cetnik…
Ka procedure Greqia thote Cetniku, … po ku ka uje te paster te laje eren e ndotur te Priftit Grek me mjekren gjer te komet. Y Cetnik mashtrues …nuk shkojne Shqipet ne Greqi prej vizave gjoja…

1 Like

Kot me te pyet, po per ameriken si mendon? Sepse ka budallenje e udbashe qe lene shqiperine e bekuar, token e shqipeve, e zgjedhin ameriken per te jetuar?