Një përpjekje për t’u marrë seriozisht si “zjarrvënës”!

http://www.gazetatema.net/web/2017/03/08/nje-perpjekje-per-tu-marre-seriozisht-si-zjarrvenes/

Dikur ky zgjebja mjes per mjes i fshinte kepucet Sali Berishes , gjynof kozi qe i referohesh ketij plehres , mgj ty te takon sepse me 21 Janar desh u helmove nga gazi lotsjelles qe Sala me Liken hodhen kundra juve :)) prandaj qe kete rradhe blej kondragaz :))

Me Mero Baze, me Gramoz Ruq, me lesh e me presh, oh atij vendi i esht kap pardesyja ke themra e kpuces :frowning:
Eshte per ti bo dalje per zotin, kush ka munci akoma
I fundit te fiki driten

Jom dhi gazit kur degjova salen te fliste sot paradite tek cadra e lirise. U mor kryesisht me nderkombetaret dhe i quajti krere te mafias qe duan te “gllaberojne” Shqiperine. Zakonisht, kur plaket njeriu, fillojne e i vijne ne kujtese periudhat e hershme. Dhe ne ate kohe, ai ka qene enverist, ose i brymosur me mesimet e enverit. Ashtu sic enveri i versulej shteteve kapitalisto-revizioniste, duke theksuar Shqiperine si fanar ndricues ne bote, edhe ky plaku Mere thote:
“Është një mision i madh, në këtë mision pa diskutim që kemi vështirësitë tona (misioni i tij eshte te ruaj bithen e vet nga ndeshkimi per krimet qe ka bere). Ka dhe një agresion ndaj nesh jo vetëm nga siçilistët shqiptarë, po nga mafiozët e mbarë botës (ketu e ka fjalen per faktorin nderkombetar, pra SHBA-te dhe EU-ne qe kerkojne me cdo kusht te kryhet reforma ne drejtesi). Jemi shumë më të fortë (pra jemi shkemb graniti), së pari sepse mbrojmë një kauzë të drejtë (te presesh nga ky dhunues sistematik i zgjedhjeve te lira). Nuk vijmë këtu për karrige, por për misionin e lirisë, për votën e lirë. Nuk ka mision më të rëndësishëm të një shoqërie”,

Ne fakt BE-ja, SHBA-ja dhe “faktori nderkombetar”, jane organizma ne duart e ca, qe une do i quaja “Engjej mbrojtes te demokracise”, qe dite e nate mendojne, si te ndihmojme demokracite e vendeve ne zhvillim, duke sjelle ne pushtet dhe pa kerkuar asgje prej tyre, ish-partite komuniste, tashme te rinovuara totalisht, jo vetem me ide te rilindura por dhe me njerez qe skane asnje lidhje me te kaluaren, qofte dhe gjenetikisht. Nga ana e tyre keto parti, I premtojne “Perendimit (te) demokra(cise)tik”, qe do punojne vetem per popullin, ashtu sic punuan gjate socializmit dhe do ndertojne institucione komplet te pavarura nga populli, duke jau besuar varesine e tyre ketyre miqve te shquar, qe skerkojne asgje prej nesh dhe prej asnje vendi tjeter ne bote.

S’e merr mortja gjene e vet, jo. Nuk e fut njeri ne burg Salen, mos ja fut kot, se behet hero pastaj sic bene Tosin qemotit. Kokederrat aq duan, s’do shume qe t’u ndezesh fitilat. Nuk do te ruaje bithen e vet jo, se ai ka marre rrugen e mutit, eshte me afer fundit se fillimit. Po do te siguroje femijet se mos lene leshte neper gjykata per gjithe padrejtesite e tij dhe te tyret. Kush ka bere zullum, koken te haje, s’me vjen gjynah hic.

…thanks berbero per prurjen. Jam dhi se qeshuri.duke lexu komentet pesimiste te koministeve ne fund te artikullit.
Nuk besohen amerikanet o Mero joooo. Nuk mesove nga Arvizun ,qe diten ishte me Ramen dhe naten me Lul Bashen duke perveshur menget ne diten e votimit. :grinning:

1 Like

lol, po edhe kalamajt dhe dhenduret bitha e vete jane, se nga ajo bithe u pasuruan.

Mua nuk me cudit Merua, qe u merua nga nje hu ne hurin tjeter, me qendrime diametralisht te kunderta, mua me cudisin s(pe)ocialistet, qe deri dje e cilesonin djallin vete ate, kurse sot eshte engjelli i kauzes se tyre permes fjales.

ndersa mua nuk me intereson fare personi, por argumentet.

Merua ka vite qe ka rilindur dhe me keta te PD I rreshqet pena se I njeh shume mire nga brenda. Vetem nje qorr e shurdh nuk e kupton qe me PD Merua e ka personale dhe nuk lidhje me PS. Mbetet nga te paktet analiste qe di te shkruaj ende dhe ka median me te ndjekur ne shqiperi. Eshte per te ardhur keqe qe zoti nuk I ka dhene fytyre per televizorin.

Po nuk mund te presesh mirenjohje nga te pabeset e PD te cileve Merua ju sherbeu si qen me vite me rradhe… edhe pastaj habiten pse I urren nje popull I gjithe.

Kete keni te keqe ju, qe kujtoni se perfaqesoni gjithe popullin dhe flisni ne emer te tij.

Po ja si thua ti nga 400 ne 4,000 vota ne Diber qe u rrit diferenca nuk tregon asgje?

Une nuk merrem shume me keto ceshtje, jo Dibra, jo diferenca, sepse jetoj larg, por nje gje di te them me siguri, qe gjithe demagoget flasin lodhshem ne emer dhe per popullin dhe kur s’kane dhe kur kane pushtet. Kur e marrin ate demonstrojne, nje abuzim total me premtimet, sic i ndodhi Rames keto kater vjete. Pastaj, nese i keni rritur numrat elektorale, bravo ju qofte, problemi s’eshte me me ju, eshte me ata qe ju votojne.