Nje pietje kesha ..:)

Per ju qe jetoni ne E urope dhe ju ka qelluar te shkoni me pushime ne France o te keni kaluar andej …
Ju ka ndodhur te hani ndonje gjobe dhe si kini vepruar …
Puna eshte ketu… kur isha vjet per te pare kampionatin… kisha kaluar shpejtesine ,ne nje vend nga 70 kisha qene me 90 dhe mbas shume muaj me nje leter te thjeshte me vjen nje gjobe ne shtepi (ma kishin gjet adresen me ane te targes …:slight_smile: ah Euvrope Europe :P)
Me thene te drejten u bera furbo thash po boj sikur nuk me ka ardhe leter …e thjeshte eshte …nuk vertetohet e kam marre apo jo …lol
Po nuk me lan rehat …me sjellin nje tjeter rekomande… 4 fishin …
tani me ka hyp inati me shume me ç’te drejte ma kane sjelle 4 fish …kur letra e para nuk vertetohet fare qe e kam marre …
Pietja eshte nqs nuk e paguaj fare ::çfare mund te ndodhe ?!
E keshtu thash po pyes peshqit mos kane pasur ndonje eksperience te ngjashme …apo vetem mua me ndodhin ket lol
Faleminderit paraprakisht te tanve :slight_smile:

as mos e paguaj , degjom mua , mbaj inatin! Sepse ne momentin e pare qe do provosh me pasaport te kalosh kufirin kudo qe je, do provosh burgun ose 40 fishin gjobes aktuale.
p.s.
mbaj qendrim shqipe- mos u dorzo prepara nje cope letre, mos me zhgenje …

Bej nje ankese me shkrim,ose paguaj gjoben.
Bej nje ankese qe nuk more letren e pare…

1 Like

Po eshte posta qe e verteton qe letra e gjobes ka mberritur. Nese jo, letra do ishte kthyer mbrapsht. Paguaj gjoben se ky nuk eshte justifikim, nuk duan tia dine nese thua s’kam marre gje leter. Ti ne Shqiperi banon tani? Me Francen nuk kam eksperience po me Zvicren dhe Italine po. Ne te dyja rastet me eshte dashur te paguaj gjoben.

1 Like

mos e paguj hic… franzezet sta vertetojn dot se kush ishte ne timon, faji mbetet jetim. sa per ket 4 fishin e leshit vetem presion esht, te rrujn bythen!
praktikisht vetem nese je qyetar franzez duhet te pagush per gjoba pa fotografi te shoferit. te tjerat jan pallavra interneti dhe vetem me friksu popullin. sidoqoft, heren tjeter kur te hysh ne France mba rregullat dhe ske Probleme :wink:

kur sdi cfar te flasesh me mir mos fol fare. ku e gjete ket 40 fish APO burgun? te qitapi i katunit tat? ik mer pirdhu!

70 kph??? Shetitore, dhe te vune gjobe se po vrapoje shpejt?

Mo e kish per 70mph o ceco?

Me nje fjale ti po i thua qe te genjeje? Tamom si luli qenke, renacak!

Paguaje se do gjec belane!

informazioni eshte i fresket, dhe nga gazeta me serioze dhe me e mire ne Itali:

Se poi l’automobilista italiano decidesse di non pagare, le autorità estere non avrebbero alcuno strumento normativo per “aggredire” i beni del debitore. Niente “Equitalia” internazionale, niente ganasce fiscali, niente ufficiali giudiziari. Non esiste alcun accordo di riconoscimento transfrontaliero dei ruoli e della loro riscossione coattiva.
Quindi il trasgressore italiano inadempiente la fa sempre franca? Non è detto. A parte il caso svizzero, che trasforma il debitore in un imputato, usando i più rodati accordi di collaborazione penale, diversi Stati europei stilano delle black list dei debitori stranieri. E li aspettano al varco.
Se il trasgressore ritorna nel Paese in questione, e ha la sfortuna di venire fermato, sarà chiamato a pagare le vecchie sanzioni, più penali salatissime. La minaccia di non poter più tornare (almeno per cinque anni) nel Paese straniero in cui l’automobilista è stato multato, si è rivelato lo strumento più formidabile per spingere i trasgressori stranieri a pagare. Soprattutto per Stati a forte transito quali Austria, Ungheria e Slovenia. Ma non tutti i Paesi sono attrezzati informaticamente e normativamente per esigere il pagamento di vecchie multe dallo straniero di ritorno. L’Italia ad esempio, non è attrezzata. In questo caso non rimane che rassegnarsi e catalogare il verbale come “non esigibile”. Destino molto comune ai verbali spediti dall’estero.

Mos e bej veten per pak leke. Skane cte bejne, por po te ndalen ndonjhere ne degol, te vene pranga 20 min sa per kunj

1 Like

sapo u ktheva , sepse kisha ikur nga friga …
A mundem te rri ?

Paguaje e te jesh rehat, mua me jane bere nja kater here, po ma kane derguar me foto date dhe oren kur ka ndodhur, sa ishte gjoba nuk na the!

1 Like

Ne fakt ne timon nuk kam qene une por djali …
Heren e pare e neglizhova kisha shume pune ne ate kohe dhe as qe e lexova mire …e hodha ne nje cep te shtepise pa e vrare shume mendjen mqs letra ishte e thjeshte dhe letrat e thjeshta nuk vertetohen dot qe kane mbritur ne destinacion sepse nuk regjistrohen .Dje me erdhi 4 fish nga dhe letra ishte rekomande ku une firmosa qe e mora kshu nuk kam si ta dredh me …:slight_smile:

Nuk e bej dhe do ta paguaj …por se pyeta nqs mund ta anashkaloja …nuk humba ndonje gje besoj …:slight_smile: bera nje dore muhabet dhe me ju …marrim dhe informacione dhe per here tjeter …:wink:

sich tha dhe dikush me lart, po te ndalun naiher ne franc te mbajn pak sa me te fut friken. llogarite vet a ja vlen.

1 Like

Do ta paguaj do ta paguaj vetem se tani me vjen inat qe e pagoj 4 fish haha 180 euro …

Nuku e bej veten jo pa merak
nqs nuk kam mundesi ti shpetoj ligjit nuk e bej lol

Ketej nga anet tona gjobat me kamera nuk jane Te detyrueshme .ato qe ti vejne kur Te ndalon policia duhen paguar brenda afatit perndryshe Te vjen korofillaku tek dera e shtepise e te plas ne hapsane .