Nuk eshte nje vend per femije

E ndersa tri kuçedrat vijojne lojen e ka kush e ka e ne fund populli e ha, nje bombe e vertete vjen nga te dhenat Instat (qe jane te dhena zyrtare) … :

Blockquote Numri i lindjeve për tremujorin e katërt 2018 rezulton 7.319, duke shënuar një rënie me 7,7 %, në krahasim me tremujorin e katërt 2017. Gjatë vitit 2018, kanë lindur 28.934 foshnje, duke shënuar një rënie me 6,3 %, krahasuar me një vit më parë.
Numri i vdekjeve për tremujorin e katërt 2018 rezulton 5.458, duke shënuar një rritje prej 0,9 %, krahasuar me tremujorin e katërt 2017. Numri i vdekjeve në vitin 2018 është 21.804 persona, duke shënuar një rënie me 1,9 %, krahasuar me një vit më parë.
Shtesa natyrore e popullsisë në tremujorin e katërt 2018 është 1.861 dhe rezulton me rënie prej 26,2 %, në krahasim me tremujorin e katërt 2017. Ky tregues për vitin 2018 është 7.130 dhe rezulton me rënie 17,4 %, krahasuar me një vit më parë.

Blockquote

Nese duhet gjetur nje killer, ai eshte klasa jone politike.
Nuk e di sa eshte e vertete teoria qe po qarkullon kohet e fundit se nese shqiptaret nuk bejne me femije nje popull tjeter do ti beje ne vend te tyre ne vendin e tyre… Bota ka ndryshuar po ne kemi ngelur akoma shume mbrapa… tentojme ne vogelsine tone te zgjedhim te keqen me te vogel duke mos kuptuar qe e keqja eshte thjesht e keqe. Nuk ka te keqe te vogel apo te madhe, nuk duhet ti dorezohemi idese satanike e te zgjedhurit me te keqen… Klasa sotme politike , kaq e pa ngopur po tenton te haje vetvehten, e duke bere sikur han vetveten po na ha ne… Eshte koha ti perzeme partite e vjetra, para se te jete vone…

Edhe kete ma bere o Sali tha kur e kapi gruan me nje tjater :blush: Shqipua gjithmone i varfer ka qene po prape e mbushte avlline me kalamaj :blush:ka pyet shkaben se cfare e pengon te pjelle :blush:

Pordhe me rigon. Shqiperia ka FIKS simptomat e vendeve post ‘totalitare’ : ne te njejtin situate kane qene (biles jane ende) vende si Portugalia (Salazar), Spanja (Franco), Greqia (kolonelët), per te marre si shembull popuj sivellezer europiane.

Per momentin shqiptaret sapo kane hyre (vecse 30 vjet) ne modèrnizem ( = poshte pjellshmeria).Duhen dekada qe demografia te stabilizohet

Me pelqeu Leo kete here. Po problemi eshte kush do t’i vrase kucedrat, per me teper kur jane tre, ndersa edhe ata trimat e legjendes mezi vrasin nje.

me falni per cinizmin e sinqerte djema, por; kujt po i rruhet se ka rene pjellshmeria.
asnjeriut
ky popull po ta kishte ndergjegjen e larte, do shihte menjehere se kush parti jep per bebet dhe brezin e ri.
qe partia e Blushit, qe e kishte ne program, qe per çdo bebe, jepte 1500 euro
asnjeri nuk ia vuri ne pulle kesaj teme, gjersa e votuan aty tek 1,5% .

Leo-loni nuk do e kishte bere kete shkrim sikur e keqja me e vogel te ishte burri i sllobodankes😋

Pjer, perktheje pak per ne te paktit qe nuk dime Holandisht.

Pjer, e lexova dhe kuptova linkun qe ke pru, e fort vallaj e forte, hahahaha e paskan gjet Pemen e Kopshtit te Edenit, e paskan gjet vallaj.

Lexoje edhe ti kte timin (dmth linkun tim), mbasi ta lexosh te jap edhe ate te Marlonit.

Toka eshte nje vend ideal qe ne e quajme shtepia jone. Eshte detyra jone qe natyren ta trajtojme me dashuri dhe respekt, …

Fotoja, gjembo + i modho , flet me shume se fjalet.

po ti boto foton, ç’na çan trapin me hollandisht qe eshte nje dialekt sanskrit i pjerdh.

Ke te drejte kur thua “pordhe me rigon”, por edhe ti ke pjerdh ronçëm me rigon kur thua: “duhen dekada qe demografia te stabilizohet”.

Ky eshte fenomen planetar modern ngambrapa, dhe pak ka te beje me kushte te jashtme dhe arsyet e pjerdhura me rigon neper komente. Arsyeja eshte si me thene psikologjike (me sakte providenciale si fenomen tipik i Diteve te Fundit), siç po ja mundoj te tregoj me nje seri shkrimesh me titull “Evropës në krizë i nevojiten etër të rinj”, ka humbur ideja e “atit”. Po te humbe ati, natyrshem humbet edhe i biri, biles dreqi me te birin, siç vertet po ndodh. Me sakte eshte vrare ati qe me Niçen, dhe automatikisht vritet edhe biri, sepse jane relacionet qe kane ekzistence me reale se objekti me subjektin, te cilet nderlidhen vetem nepermjet relacionesh dhe formojne qenien e tyre vetem perkundruall njeri-tjetrit, dmth ne relacion me njeri tjetrin. Kjo eshte profetizuar edhe ne libra fetare si klime tipike e apokalipsit. E ke edhe neper filma, por ti nuk e ke vene re se nuk merresh me gjojna t’vogla mer jau.

Me pak fjale, njerzit kane frike te bejne femije, e pse te bejne kur e dine qe do t’i kene kunder? (Eter e bij i Turgenievit dha shenjen i pari). Eshte i ftof n’tajare kush sjell ne jete armiq te tij me keto mend. Ne keto kushte as Marlonit nuk i nrefet, perdor dildo.

Ja disa shifra per Italine qe nuk e ke fut ne radhe me vendet postotalitar:

Ne vitin 1970 kane lindur rreth 1 milion femije

Ne vitin 2018 kane lindur 430 mije, nga te cilet 20% jane femije te ekstrakomunitareve qe perbejne 6,7% te popullsise.

stalker, po mos i ke ne te rejat :grin: shifrat, nje zero plus eee :grinning:
se me keto shifra, i bie nje Itali 500 milionshe, dhe jo nje Itali 50 milionshe, saç thuhet se eshte.
mos harro, se Italia ka pjellshmerine me te ulet ne Europe, 1,2 femije.

Ne bote ka persona qe s’bejne femije sepse shteti nuk i mbeshtet ekonomikisht. Ka te tjere qe bejne femije vetem sepse shteti i mbeshtet mire ekonomikisht. Ka te tjere qe s’pushojne se beri femije derisa te bejne djale. Ka qe i mbysin vajzat kur lindin. Ka qe jane te fiksuar te bejne femije se nuk gjejne arsye tjeter pse jane martuar. Etc etc

Nuk eshte vend as per te rinj se shumica duan tia mbathin as per pleq as per tu shkolluar as per te semure .c’beni ketu Elena mihajllovna tha .ikni prej ketej.o zot do te shqyejme njeri tjetrin si oktapodhet ne kete humbetire dhe s’do ta marre vesh njeri .:blush:

ku eshte Palloshi (Palla) ta lexoje kete artikullin ;

E ke krahasuar ekonomine e suedise me ate te shqiperise ?

e dashur, mos boj pyetje e sugjerime idiote, se une nuk thashe qe qeveria e Palles te beje te njejten gje, se dihet ekonomia e Shqiperise, por te pakten te filloj kompesimi i femijve, siç kam sugjeruar une para ca vjetesh, dhe ekzistojne mundesi te tilla, mirpo Palloshi eshte i zene me gjojna te tjera.

Po grate qe bejne punet e shtepise e kujdesen per pergatitjen e ushqimit ne familje do i paguaje kush?

Ti i ben apo t’i ben gruaja qoftet Pjer?