Nuk shoh ndonjë revolucion gjëkundi, Doktor!

Revolucja eshte ne tru

Kjo gazeta Tema tha qi do na fuste merkel ne evrope ne nentor si surprize.
Kto rrejne dit e nate, rrejne shoket, familjen komuniste por rrejne veten ne rradhe te pare :-1:

Ca revolucja leshi, farsa eshte te marrveshja kunder Rames lsi pd, dhe jo te xgjedhjet pa opozite, i ka zu fryka nga vettingu, dhe te drejte kane, zullumet e tyre nder vite s’i mbulo as dheu.
Pergjegjsine e mundshme per deshtimin e dates zgjedhore dhe futjen ne krize politike artificiale me gjithe implikimet demet ne investimet ne ekonomi, i faturohen teresisht pd lsi…
Basha eshte komplet idiot qe bie ne lojen e Lsi.
Per mua eshte rradha qe Lsi te ndeshkohet, te hyjne faktore te tjere ne skwne qe nuk kane oportunizmin e Lsi…

Me ne fund edhe LSI e hoqi masken. Tregoi hapur (kjo per nderkombetaret me teper) qe nuk e do vetingun, biles eshte gati te destabilizoje vendin per interesa personale te kreut apo pronarit te saj kokemodhit meta. Ajo qe eshte pozitive, eshte se populli ne shumicen e tij eshte ndergjegjesuar per rolin negativ kombetar qe po luajne keto dy forca politike (PD +LSI). Shpresoj qe PS-ja te mos bjere ne gracken e tyre, por qeveria te beje detyren per te cilen eshte mandatuar dhe qofte edhe e vetme te hyje ne zgjedhje. Nje monizem i perkohshem ne kushtet e Shqiperise dhe nje mbeshtetje morale dhe materiale e perendimit do te risnin me siguri potencialin ekonomik te vendit, pra mireqenien ekonomike. Kjo gje vlen edhe per shtetet e tjera te ballkanit perendimor si Serbia, Mali zi, dhe Kosova. Dhe se fundi, kam pershtypjen qe edhe perendimi e ka kuptuar kete gje, pra nje centralizim pushteti perkohesisht, por i monitoruar ngushte nga ta, si nje celes per te pastruar ne pergjithesi politiken nga llumi qe kish krijuar periudha post diktature/rrumpalle dhe per ti krijuar mundesine nje brezi tjeter per te bere politike.

Lsi nuk e ha meraku per monizmin apo autarkizmin e rames, historia ka treguar qe rama mund te jete karizmatik por jo autarkik dhe per me teper jo ne kushtet kushtetuese te shqiperise. Por nuk e ha meraku as per vettingun dhe as per fatin e Pd…
Halli i lsi eshte ajo qe thote Nazarko, ndonjehere eshte matematike e thjeshte, naxarko si shahist e ka kuptu i pari…
Praktikisht, nese lsi futet ne zgjedhje pa pd, ose me nje pd te dobet si eshte sot, humbet te qenit faktor vendimtar ne caktimin e maxhorances, dhw behet thjesht nje nga fituesit e shumte., Prandaj dhe kushtezon pjesemarjen e vete ne 18 qershor me ate te Pd.
Berisha e ka kuptue logjiken e thjeshte, kushdo do ta kuptonte, dhe e shantazhon me mosfutje ne zgjefhje. Pra meta eshte thjesht nje kafshe instiktive qe shef interesin e mbijeteses se vete, ate te krijimit te maxhorances bashke me te ne 71 vota e ka thone ngjela, eshte thjeshte medioker, nuk duhet mitizuar me teper se sa duhet.
Fatkeqsisht ata qe e hame ne kete mes jemi ne poplli teleshikues, nuk kemi me nje opozite me program alternativ qeverises qe perpiqet me ide perplasje, kane 2 muaj qe praktikisht nuk bejne me opozite apo program, por kemi nje opozite qe ben lojra revolucionesh dhe kalkulime ne dem te vendit per te pas nje mundesi me shume me erdh ne pushtet…

Te vetmit qe nuk po levizin si duhet ne kete skakiere te ndyre politike jane camet e Shpetim Idrizit duke qene se kane nje fare peshe politike aktualisht, po bejne rolin e camit pasiv duke i qendruar lojes se Lsi, nderkohe qe duhet te mbeshtesin zgjedhjet edhe pa pd e lsi ne menyre qe te bejne hapin galopant ne historine e tyre ate te rritjes se tyre ne kushtet e mospjesmarrjes ne zgjedhje te Bashes, dhe dobesimit te faktorit lsi

Pergizime nazarkos, shkrimi eshte shkruar me nje stil te mire, dhe ja arrin qellimit

Populli e sheh qe s’ka as revolucion e as evolucion, ka vetem stanjacion. Si nuk u lodh ai popull me miza-skena politike. Aty mungojne vizionet per te ardhmen, se per pislliqe politike ka plot.

Po ca te shohesh ti , ti je pjerdh me kohe , te ka hy ai huni nga mrapa e te eshte lezetu sa s’ka mo , shkurt muhabeti je plak pederast.

1 Like

Kush pret bast me mu: saliu, mabas 18 qershorit do te ngujohet ne kullen e tij ne Vicidol. Ndersa qeveria e re e mbas zgjedhjeve do ta shpall Vicidolin fshat turisitik.

Pergjigje e sakte sidomos kur s’ke noj argument tjeter :wink: