Nuk vlen për Tiranën, e merr Novo Nordisk, në Kopenhagen

Taulant-Muka

Mjeku i ri Taulant Muka, pavarësisht mundësive që i ka gjetur jashtë Shqipërisë, e mban gjithmonë një sy nga vendi i lindjes. Në qershor të 2017-ës iu përgjigj thirrjes së kryeministrit Rama për të ardhur dhe kontribuar në Shqipëri. Por ndryshe nga entuziazmi i Taulantit, nga Tirana i erdhi vetëm heshtje.

“As edhe një: Faleminderit që aplikuat”, kujton Taulanti.

Shume gabim beri Rama qe nuk pushoi nje tjeter mjek nga puna per t’ia dhene postin ketij. Mundesisht te kishte pushuar ndonjerin qe kishte femije e kredi e me the te thashe, qe dhe gazetaret te mos ngeleshin bosh e te vinin ankesat e mjekut tjeter. Nderkohe keta danezet e gjermanet e dime qe kane mungese te madhe mjekesh dhe punesojne mjeke pa asnje dite pervoje. C’ka per t’u habitur? Po dalin nga bangat e shkolles e po punojne doktore ne gjermani ende pa iu thare boja mbi diplome e pa asnje dite pune.

1 Like

Me duket patetike te perdellehesh per mjekun imagjinar qe do hiqnin nga pune ne vend te ketij. Nese ka mungesa ne Europe, tek ne mungesat jane te frikshme zoteri, ndaj ka vend. Dhe jo, nuk eshte ne nje province por ne kryeqytetin danez. Do duhej te lexoje.

1 Like

Mungesat e frikshme jane ne majat e maleve, jo ne tirane. Ne majat e maleve qeveria shqiptare po ofron 2.5 milion leke rroge ne muaj. Pse nuk shkoi ky atje, po na dashka Tiranen? Mua me duket patetike qe nje student te prese pune ne mes te spitalit me te madh ne vend, e me te kerkuar ne vend, dhe na dashka te hiqen te tjeret nga puna per surratin e tij apo te hyje pa radhe ne listen e pritjes. E di ti sa kerkesa jane ne pritje per ne Tirane? Pse u dashkan bere perjashtime? Sa per gazetaret nuk ka cfare te me duket patetike, se nuk pret me njeri profesionalizem nga portalet.

1 Like

Ku e shihni ju ne gjithe kete shkrim qe ky mjek po kerkon te hiqet dikush nga puna qe te vije ai me pas? Mua me duket shume pozitiv dhe shume i thjeshte ne ate qe ka shkruar duke marre parasysh arritjet qe paska bere.

1 Like

Une shoh qe ai ka aplikuar ne Tirane ne Qershor te vitit 2017, dhe eshte cuditur qe nuk qenka punesuar fet e fet per tre muaj, dmth kur i ka dashur trapi atij. E vetmja mundesi qe te punesohet ai ne mes te Tiranes per tre muaj, eshte qe te dale nje mjek ne pension keto tre muaj, te vdese nje mjek keto tre muaj, ose te pushohet nga puna nje mjek keto tre muaj, dhe pastaj te mos merren parasysh asnje nga mijera kerkesat e tjera te mjekeve me kaq vite pervoje e me specializime te shumta qe ashtu si ai kane aplikuar prej vitesh tashme, jo prej tre muajsh. Ndersa neper rrethe ku ka nevoje nuk paska denjuar te shkoje.

1 Like

lol, qenka i njejti portal qe thoshte te nje lajm tjeter qe njerezit duhet te vizitohen nje here 7 vjet ose nje here ne 10 vjet te mjeku, ndaj check-up i pervitshem i qeverise i ben dem ekonomise. dhe habitet blendi pastaj se pse njerezit nuk kane me besim te ata qe kane aq guxim sa ta quajne veten gazetare.

1 Like

Une nuk pashe ne asnje pjese te intervistes qe ai deshironte te kthehej e te punonte si mjek, por ndoshta me ka shpetuar mua…

te ka shpetuar

Po me ndihmo pak ta gjej ku eshte shprehur qe do te kthehet te punoje si mjek ne spital…

Une nuk shoh dike qe po ankohet pse nuk po gjen pune ne Shqiperi, por dike qe po tregon me shume thjeshtesi qe sistemi arsimor ne Shqiperi ka shume mangesi dhe kerkon te kontribuoje ne permiresim. Nderkohe qe lexoj me kujtohet eksperienca ime ne fakultetet e Shqiperise, kur me eshte servirur material i gabuar, me eshte mesuar dicka qe ka qene totalisht e gabuar, me pak fjale, nje gjullurdi.

Dhe vertete qe ka shume eksperte aty, por nese me numeron dot me te 10 gishtat e dores specialiste ne kerkim shkencor, atere une te ul kapelen.

S’e ka thene. Eshte FAKE NEWS. Reparti i dizinformimit. :joy:

1 Like

Ta ka bere te qarte gazetari me titullin kryesor qe ky mjek u refuzua ne Shqiperi dhe gjeti pune ne Danimarke. Thote: “Nuk vlen per tiranen, e merr ne pune Novo Nordisk ne Kopenhagen” Nese gazetari ka abuzuar me titullin per te genjyer lexuesin me lajme te rreme, per ate kerkoji llgari gazetarit. Sepse i bie qe ka mashtruar dhe te intervistuarin dhe ka politizuar mesazhin e tij social. Nuk e di se sa me saktesi do te te pergjigjet, sepse eshte i njejti gazetar qe thote qe shqiptaret duhet te vizitohen nje here ne 10 vjet, ne vend qe te paguajne me taksa kontrolle te pervitshme shendetesore per moshat mbi 40 vjec.

1 Like

Po del pak jashte kontekstit. Dikush qe ka studiuar ne Harvard apo Cambridge apo ka qene pjese e Erasmus MC, nder me te miret ne bote per research, nuk e ka problem te gjej pune ne asnje vend. Mos ta zgjasim biseden me shume, se besoj te dy kemi dhe pune per te bere, por me cudit qe nderkohe qe dikush me nje eksperience kaq te madhe, ka deshire dhe do te investoje ne vendin e vete, shperfillet. Kudo ne bote njerezit me vlera perpiqen ti kene afer, por ne Shqiperi nuk ndodh. Dhe patjeter, njerez me eksperiencen e tij per moshen qe ka, jane te rralle ne bote, jo me ne Shqiperi, dhe domosdo qe duhet te ishte thirrur te pakten per nje interviste.

Edhe nje here, nese gazetari ka mashtruar te intervistuarin duke ia manipuluar mesazhin social ne nje titull abuziv politik, dmth me fotoshop verbal, ja ku e ke gazetarin ne fjale, po shkruan disa postime siper meje. Kerkoji llogari atij se pse thote qe ky u refuzua ne Tirane nga Rama, por gjeti pune ne Danimarke, kur nuk qenka ashtu. Une po flas per artikullin e gazetarit ne kete forum. kalofsh mire

1 Like

Fakti qe eshte mjek me edukim nuk do te thote qe punon vetem ne spital, e thene alla Shqiptarce, si doktor ne spital. Mendoj gazetari ne kete pike nuk ka bere ndonje gabim. Ti perderisa investove kaq kohe ne shkrimin e ketyre komenteve deri diku negative, do ishte mire te kishe marre pak kohen te lexoje perse behej fjale. Kalofsh bukur dhe te uroj gjithe te mirat.

Nese ty nuk te duket gabim qe gazetari tjeterson fjalet e dikujt qe i ka dhene besimin e nje interviste , per ta kthyer ate person ne nje vegel te politikaneve, atehere eshte problemi yt qe nuk te duket e rende.

1 Like

Turp. Skandal. :frowning:
Po edhe fati ka pjesen e vet. I ka ra ne kohe te keqe se vatani tashi per tashi ka nevoje per skafiste e pilote te zote. Se dores se vjeter po i humbin patentat :smile:

2 Likes

Ky nuk eshte rasti i vetem qe njerez te shkolluar e specializuar nga jashte deshironin e deshirojn te punojn ne atdhe, sikunder nuk eshte rasti i vetem qe Palloshi nuk iu ka kthyer pergjigje.
Palloshi ka hallin e taraviles se vet tani, jo hallin e Shqiperise.

E mo se e bete legjende, taulanti do ndjeki lekun sic kane bere shokey e vete, taksapaguesit shqiptaret blejne insulinat qr te mbajne me leke shefat e taulant idealistit, te novo nordisk, doktor profesorat qe leshojne mjekimet, drejtorat e ilaceve qe ndajne leket me kompanite farmaceutike, si ajo e pamela andersonit te shqupit( per ke nuk e di ka bere miliona me kompanine e saj farnaceutike dhe sot cirret per shendetsine falas).
Ja qe taulanti te njejtin moot do bente dhe ne shqiperi.k

1 Like