Nxënësit e zellshëm të Mziut

Në këtë kuptim, Edi Rama e Erion Veliaj janë njësoj me kryetarin e bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziun, i cili u bë i famshëm për emërtimin e rrugëve me emra qytetesh të botës e politikanësh të ndryshëm, madje edhe biznesesh, në mënyrë krejtësisht qesharake. Qarkulluan artikuj në gjuhë të huaja me ekzotizmin servil të Kamzës së Mziut, i cili thuhej se e shiste një emër rruge me një çmim të ulët, 500 euro. Kështu Mziu vuri emra politikanësh kontroversialë të huaj, si Berlusconi etj. në rrugët e Kamzës, e rrugica qorre të gjata vetëm disa metra mbajnë ende emra hijerëndë, nga Tokio në Lisbonë e nga Oslo deri në Kanberrë. Një «mzi» tjetër, gjatë zgjedhjeve presidenciale vuri edhe ai bast për më të fortin dhe i ngriti shtatore Hillarisë në Sarandë. Dikur qibarët Rama e Veliaj do të kenë qeshur edhe vetë me këtë majmunëri. Por ja që, diplomacia e tyre nuk është gjë tjetër, veçse perfeksionim dhe mbarëkombëtarizim i praktikave të Xhelal Mziut. Një politikë e tillë nuk e shpie Shqipërinë në Evropë. Duhet një dinjitet evropian për të shkuar atje, jo si servilë e si lypës, por si bashkëpunëtorë e aleatë.

2 Likes

Me pak fjalë! Evgjitëria e mziut,si model politik 30 vjeçar,dhe demonizimi i kombetarizmit,arsyeja e situatës afgano-siriane.
Më thjesht akoma. Po pe,dëgjove,shkrove me gjuhën e “integrimit”,je mzi, albë, zezak,dhe si i tille nuk ke te drejte dhe mundesi te zhvillohesh

E ça te komentosh ketu, nderkohe qe tek blogu origjinal paska komentuar njeri sa me poshte:

Persa i takon perkujtimores erdoganiste, duke pare qe Albin Kurti ka qene i vetmi politikan kosovar qe ka shkuar vjet ne perkujtiminin e pucit ne ambasaden turke, duke pare viziten e sivjtetshme ne Turqi dhe takimin me njerezit e Erdoganit se fundmi ne Palestine, nuk kuptohet qarte nese autori po flet si aktivist i VV-se apo si shtetas i Shqiperise, i shqetesuar per gjendjen ne vend.

Nejse, kur VV te marre pushtetin dhe te beje njesoj si Rama, do thote: “arsyen shteterore as arsyeja vete nuk e shpjegon”.

he bravo ashtu do thote!

po pse nuk behesh me tamom bravo duke duke e fut edhe Salen dhe FrontNacional ne rresht me Ramen?

kjo shprehje eshte vertet e modhe, meriton 1000 plus njisha nese e ke origjinale, por i meriton me te vertete nese je ne gjendje te kuptosh se te besh politke eshte nje gje, e te besh mendim kritik, racional, intelektual (dmth mendim Perendimor siç thote autori i shkrimit), eshte nje tjeter. Dhe ç’eshte me e rendesishme qe ne situaten reale ku mbreteron absurdi, he per he eshte e pamundur te lidhesh te dy llojet e te berit.

E thene kjo njesoj per te dy botet, si ne boten e pare ashtu ne te dyte njesoj, dallimi midis tyre jane paret, njera ka pare e tjera s’ka. Dmth eshte çeshtje amballazhi, e bëra e te pares eshte e amballazhuar bukur.

Merde made in si shpirt.

Nga e thene me te bere, i ndan nje det i tere.

Kush e di sa here Pjer Thomas i ka thene Rames (edhe Sales): mos bo kshu or Pallosh! Por Palloshi hiç, vazhdo me t’veten. I kom thon mer jau, i kom thon, kushedi sa here i kom thon, do thush ti qe si ke thon. Mirpo thuji sa t’dush, nuk merr vesh. Nuk ja thote fare!

(Pjer Thomas eshte perfaqsues i intelektualit ngambrapa qe njef vetem nje peizazh artistik: toke e te thenes dhe det i te teres)

harrova qe ne horizont te detit te se teres zbardhin velat e nje jahti miliarderesh, ne bord te te cilit kusherira studjon teologji me shale jashte dhe kembe perpjete.


Me fjale te tjera nuk thuhet pa vepruar dhe pa krijuar vepra me pare. Mund te thuhet, por jane fjale ne hava, nuk je i besueshem, jo vetem per te tjeret, por nuk je i besueshem as per vehten tende ne rradhe te pare.

(shprehjen me siper, sapo e kopjova ne internet)

Ka goxha kohe qe pres VV e Zaimin te dalin me politika te qarta per zhvillimin ekonomik te shteteve shqiptare, por gjer tani kane mbetur thjesht ne rangun e kritikeve te artikuluar. Ky shkrim ndonese i sakte eshte thjesht nje carcaf tjeter kritike.

Nje nga te vertetat e heshtura ne Shqiperi ka qene ajo e dakortesise midis te gjitha paleve te politikes per mos lejimin e investimit te huaj ne shkalle pushtuese.

Cfare planesh ka VV dhe dega e saj ne Shqiperi per ekonomine giith duke mos lejuar pushtimin?

1 Like

o Zaim, ç’paske qen mer, apapapapa ç’paske qen,
dil e thuj çer ke per te thon sipas kerkeses qe po t’thon ata qe din vetem me thon, mos thuj masanej se nuk te kom thom qe ti t’thush nonji gjo. Thuj ene VV te thot nonji gjo, se s’po thot asigjo.

i modho, po ç’ke me plakun a derzi, une e lexova zaimin, por ketu s’ka qullosur gjo, ishte shkrimi i tij me i dobet, pranaj nuk lashe koment.
te dy, si palloshi ashtu dhe buall mavria, kane shume pika te perbashketa, kjo nuk eshte noi gjo e re, te gjithe njerzit qe iu ledhatohet pushteti dhe beneficet qe rrjedhin prej saj, nuk duan te largohen kurrsesi nga pushteti, si macja me thonj kapen pas saj,
edhe qe kopjojne nga njeri-tjetri, apo edhe nga njerez te tjere poshte, kjo eshte aksiome e njohur e politikanve autoritar me sindroma diktati,

shkrimi eshte shum i mire si stil, une vetem stilin shof se politika nuk me intereson, e konsideroj absurde politiken mbas 1989-tes (kam thene diçka ne koment lidhur me absurdin e situates, por edhe here te tjera me krahasime te boleve te Marlonit). Nga pikpamja e stilit Zaimi eshte kampion i padiskutuar i analizes politike ne shqip (i dokumentarit, qe ta kuptoje Stalker).

Kurse per ty ndonese te ngacmoj, ndonjehere edhe shume rende, te du fort si person (seriozisht kjo), sepse tregon sheshit ate çfare krijuesit e tjere fshehin, besimin absolut qe vepra e tyre do shpetoje boten.

3 Likes

Keshtu vazhdojme te vozitim, me barkat kunder rrymes, te rishtyre pa pushim ne te kaluaren.
Gatsby i Moth, Francis Scott Fitzgerald

Nuk di pse m’u kujtua befas la’fonten qe THOSHTE ; " arsyeja e me te fortit , eshte arsyeja me e drejte " . Ishallah Kam qelluar ne shenje , se ktu per hicgje keqkuptohesh , dhe PASTAJ do me duhet te gjej nje filozof tjeter po aq te lashte , me qwllim qe te mbroj te gjorin la fonten.

Me la Fonten je larg ne kohe, afrou i çik nga modernet qe arsyetojne ndryshe, kane pune me absurdin, dmth qe arsyeja me e drejte eshte arsyeja e shtremet. Filloje me Bodlerin per keqkuptimin:

Heureusement qu’il y a le malentendu, car sans le malentendu on ne s’entendrait jamais

Ja e shef qe u vet- keqkuptove I modho

kte po thote Bodleri pra, qe eshte e vetmja menyre per tu kupto. Pra ka rendesi qe u kuptum, paçka se u keq-kuptum.

Les Fleurs du mal

Apo jo Emo? (Barerat e se keqes)

Tu le connais, lecteur, ce monstre délicat,
Hypocrite lecteur, - mon semblable, - mon frère!

https://fleursdumal.org/poem/099

Rama si Berisha Veliu si Paloka Xhacka si Jozefina …Eh shqiptaret e shkret menduan se Rama me Rilindjen do te sillnin mrekulline !1 Po qe kur Rama dha miratimin per President te Ilir Metes ose Like Floririt Rama i tradhetoi shqiptaret ! Tradhtoi 21 Janarin tradhetoi Gerdecin … Rama e tregoi veten se nuk ishte gje tjeter vecse nje Bojaxhi nje mjeshter per te mbuluar difektet ne rrugen e vet si nje i paafte shembullor nje ordiner me i keq se Mziu !

1 Like

Brezi i i Edi Rames i Ilir Metes Fatos Nanos Sali Berishes brezi i ri …qe edukoi PPSH per ta bere Shqiperine bahce me lule ! Brezi i dhjere ! Bezi i idealisteve hajdute qe jo vetem nuk dhane asgje per Shqiperine por e rropen e lane kocke e lekure !

Mire e ke, po ku te gjesh spermatozoide qe nuk kan lidhje me te kaluaren? Dmth ku te gjesh spermatozoide qe nuk jane prodhim i nje penisi pa lidhje direkte ose indirekte me te kaluaren? Vetem me i prodhu spermatozoidet ne laborator ka mbetur!

Si perfundim i beri gje motres se Kokedhimes ai shoferi i furgonit? :smile: