Ofendon policin, pastaj poston videon në Facebook

Ish deputeti Myslim Murrizi eshte ndalur nga policia per mosmbajtje te rripit, dhe ka filmuar ndalimin, gjate te cilit kalon ne ofendime te shumta ndaj oficerit te policise. Pas kesaj ish deputeti e ka vendosur videon ne Facebook. Pa publikimit te rastit nga Murrizi, policia ka nisur procedim penal ndaj tij.

Ky asht pdisti tipik. Ky asht Sali Berisha dhe Edi Paloka, Jozefina dhe Vjollca Vokshi. Ky asht PD-ja.
There’nothing to worry about. Edvin Kristaqi’s age is comming.

Shume sjellje e shemtuar e tij dhe nje qendrim shume dinjitoz i policit. Nuk mund te perceptohet jashte, te sillesh keshtu me policin. I nxorri gjithe mllefin politik. Shume e papranueshme.

Plaseni more ne hapsane :smile:

1 Like

Nuk e marr vesh,perse ju vendos gjoba?
Ai thote qe komandati te ka pare pa rrip sigurimi…
Dmth polici qe vendosi gjoben ska pare gje.
Videon Muslimi e nxorri se eshte e 12-ta here ne 3 muaj, qe ja bejne keshtu,gjobe me te thena nga eproret.

Koha e Edvin Kristaqit ka ardhur qe ne vitin 1998,plot 19 vjet ne poste te larta.

Qekur te djathtet u largune nga veni dhe e lane ate ne dure t’koministeve. Interesante.

Nuk mba derri buzkuq mor zotri. Ky polic duhet bere shembull, duhet pushuar menjehere nga puna. Ku e ke shkopin e gomes mor zotri?

Me siguri qe zoti Murrizi do te kete qene pak i “dehur” nga fjalimi i saliut tek Cadra, ndaj ishte dhe aq pa edukate. Sidoqofte, perderisa e publikoj vete videon tregon qe eshte penduar dhe kerkon falje publike. Nuk ka nevoje te procedohet penalisht sepse ka honger te shame ne rrjetet sociale sa eshte shqep! S’ke se cte besh, kjo eshte fytyra e SHQUPI-t, ndaj me vote duhet ti zhdukim te gjithe keto plehra nga politika.

Ky pleher duhet var bashke me ramen ne litar. Duhet te ket autoritet polici si ne amerike, qe po e shave ta fut plumb bytheve

1 Like

Fytyra e vertete e opozites myslim leshi…
Nese do te kishte bere kete lloj sulmi verbal ne nje vend te zhvilluar myslimi do kishte perqafuar kollodokun e ndonjerit ne burg…
Kejo lloj mbeturine kerkon pushtet nga cadra…?!
Nese qytetaret e votojne ta gezojne myslimin e “forte”… Me vjen per te vjelle nga fjalori “intelektual” qe ka perdorur myslimi… Ne nje pergjigje te tij thoshte se ka qene aksioner ne nje unversitet… :astonished:
Cfare arritje e madhe per arsimin dhe shkencen Shqiptare…

1 Like

Ky qe paska filmuar dhe gjate gjithe filmimit vetem ka share, duket qe qenka peshk fare nga trute, sepse i ka thene prokurorise: hajdeni mi veni hekurat, se po ua jap vete provat e shkeljes se ligjit! Rreth 7 minuta film, vetem duke share! Lere, po paska qene edhe deputet! Ah, moj Shqiperi, ku ke perfunduar!?..

Keta Lushnjaret paskane dale te forte qe nga Bashkim Driza deri te Myslim Murrizi… Bejne pjese ne familjen e shkurreve gjembore… :wink:

Nga dialogu, shihet se konflikti ka ardhur për shkakun se polici i thotë qytetarit që ky është në shkelje të rregullave, pa rrip sigurimi, por megjithatë i thotë se këtë informacion e ka nga komandanti i trafikut! Domethënë këtë konstatim nuk e bën polici Agron Voga. Që do të thotë se qytetari Murrizi është në rregull në momentin e ndalimit nga ky polic. Meqënëse polici e ndaloi qytetarin kishte detyrim ta sqaronte se kush dhe si e kishte konstatuar shkeljen. Për mund ta vinte në kontakt edhe me shefin e tij i cili u kuptua se po e ndiqte ngjarjen në radio, madje ndërhyri disa herë duke komunikuar me vartësin e tij.
Kur Policia e Shtetit keqtrajton kështu një deputet, i cili për më tepër po e filmon ngjarjen, imagjinoni si sillet me një qytetar të çfardoshëm. Çfarë duhet të bëjnë qytetarët atëherë kur ndalohen në rrugë nga policë të qarkullimit rrugor si ky Agron Voga, t’ i trajtojnë këta policë sikur t’ i ketë ndaluar një bandit me fytyrën e mbuluar me maskë ndaj të cilit kanë të drejtën e vetëmbrojtjes, nëse kanë guxim dhe fuqi. Domethënë t’ i kapin për fyti dhe t’ ua thyejnë kokën në vendngjarje, atje te rrota e parë e makinës. Sepse duket se nuk i ka mbetur tjetër mënyrë qytetarët për t’ u mbrojtur nga banditët e uniformuar… shkruan sot K.M

Ja si e eshte kthyer punonjsi publik, si thes boksi, i detyruar per buken e gojes te duroje fyerje ish pushtetaresh…

Ish deputet qe nuk ia kisha degjuar kurre emrin…kaq mjafton per te kuptuar sa e ka perfaqesuar ai zgjedhesin e vet ne parlament…nese ka shkuar ndonjehere.

Ish parlamentari, ka bere nje gabim ligjor te cilin ai duhej ta dinte pasi ka qene ligj-venes, ka qene ne organin ku diskutohen e vendosen ligjet. Cila ka qene thyerja e ligjit.
Ne momentin qe polici ne detyre, te kerkon dokumentat, je i detyruar tia japesh, dhe dokumentat jane;

  1. Karta e identitetit - kjo eshte e para, qe verteton kush je ti.
  2. Siguracioni i makines - pa kete dokument, makina te bllokohet.
  3. Kontrrolli teknik - pa kete dokument, policia edhe ta bllokon edhe s’ta bllokon, mvaret nga sjellja, proçedura e makines, je ne shit-blerje, çuarje ne varreza, etj, dhe policia te jep kohe 24 ore deri ne tre dite te perfundosh proçeduren, gjithmon duke i lajmeruar ata per çdo veprim me makinen, dhe ata e ç’regjistrojne apo kryejne veprimet e tyre; proçes-verbal, fshirje, etj.

Format e kontrrollit te policise rrugore, jane te shum-llojta, e nje nga keto eshte edhe shikimi/survejimi me dy distanca, nje pale rri pak e fshehur dhe pala tjeter rri diç me larg, 1 km (plus-minus) dhe merr te dhenat nga pala/grupi i pare. Ne rastin ne fjale, ku grupi i pare ka njoftuar per ndalim makine me arsyen e mos-mbajtjes se rripit, dhe polici i grupit te dyte e ndalon, ky i fundit ka te drejte ti kerkoje çdo lloj dokumenti ne lidhje me makinen si dhe ka te drejten e gjobes. Shoferi, (qofte edhe kryeminister, president, depudet) ka te drejten e ankimimit, por jo te ofendimit apo daljes jashte kontrrollit mendor/llogjik, perdryshe policit ne detyre i jepet e drejta te therase grupin e gatshem apo sampistat, apo grupin special siç quhen kendej ne perendim.
Shoferi, kushdo qofte ai, ka te drejten e nxehjes, ne zyrat e policise, dhe policia s’ka te drejte ta keq-trajtoje. Ne ambjente publike, polici ka prioritet nga ligji dhe qytetari eshte i detyruar ti bindet, kuptohet çdo gje brenda rregullave te parashkruara.

Megjithese sjellja e Murriqit eshte e pahijshme, por une mendoj se ajo eshte sjellja e nje njeriu te revoltuar, qe po gjobitet padrejtesisht. Nje shtet qe eshte shume i shpejte per te gjobitur qytetaret e mire, ne kete rast dhe me patedrejte dhe nuk ben absolutisht asgje te frenoje drogen, per te mos thene qe eshte vene ne sherbim te saj. Ne fillim mendova se ishte polici vete qe e kishte kapur pa vendosur rripin, por me pas e kuptova qe e kishin urdheruar ne radio dhr prandaj Murriqi insistonte per te sjelle ate qe gjasme e kishte pare. Dhe e njejta gje paskesh ndodhur disa here me pare.

Ja dhe nje tjeter, por pa kundershtime :grinning:

Aaaaa ja ku e gjeti dhe maksua justifikimin. Po pse mo makso nuk i ke pare ketej policet te ndare ne dy pika, njeri te kap ne radar dhe tjetei me poshte te ben shenje te hapesh krahun? :v::v::v:makso mos u ankoni per policine dhe shtetin ( jo ti personalisht se nuk ke sesi) se dilni bllof si force anarshiste, jo ligjzbatuese, dhunuese. Ca i kushtonte 2M ( jo ti jo, ay nga lushnja ) te reagonte ne menyre qytetare dhe ta filmonte gjithe skenen? Te źbatonte kerkesen e policit dhe pastaj mbas filmimit te hidhte ne gjyq shtetin! Pse makso pse? Fol pse s’flet, apo e ke gabim :joy: :v::v::v:?

1 Like