O'Reilly, marketingsat shqiptarë dhe "kaka televizive"

Bill O’Reilly nuk do të këtë më emisionin e tij të përnatshëm në FOX NEWS pas shkarkimit të detyruar që erdhi si pasojë e një skandali seksual të botuar fillimisht në gazetën The New York Times. Për ata që nuk e njohin, O’Reilly është një komentator konservator me program në televizion, radio dhe shumë libra të shitur. Është pak si Blendi Fevziu dhe Sokol Balla të marrë sëbashku. Paga e tij vjetore raportohet të ishte 18 milion dollarë, ndërsa programi “The O’Reilly Factor” për sezonin 2015-2016 arriti 325 milion dollarë të ardhura, si programi numër 1 politik në televizionin amerikan.

E megjithatë, Bill O’Reilly u pushua nga puna 19 ditë pasi NYT publikoi skandalin. Sipas gazetës, O’Reilly, Fox News dhe kompania mëmë, “21st Century Fox”, kishin paguar pesë gra të ndryshme për t’i tërhequr ankesat e tyre se Bill O’Reilly i kishte ngacmuar seksualisht. New York Times zbuloi se në total O’Reilly dhe Fox kishin paguar 13 milionë dollarë për të mbyllur gojët e grave viktima të ngacmimeve seksuale të kryera prej tij.

Dhe tani dalim tek “marketingsat”. Pas zbulimit të skandalit, mbi 50 kompani që sponsorizonin programin e Bill O’Reilly-t u tërhoqën nga bashkëpunimi. E para mes tyre që vendosi të braktisë komentatorin e njohur ishte “Mercedes Benz”, e cila u ndoq më pas nga një mori markash të njohura të cilat refuzuan të çojnë buxhetet e tyre të marketingut tek Bill O’Reilly, duke cituar si shkak mospërputhjen e vlerave. Sipas këtyre kompanive, gratë gëzojnë të drejtën që të mos ngacmohen seksualisht në vendin e punës, ndaj ato do të kërkojnë “partnerë mediatikë që ndajnë kulturën dhe filozofinë e respektit për të gjthë njerëzit”.

Me fjalë të tjera, popullariteti i padiskutueshëm i një programi televiziv nuk garanton suksesin komercial, nëse vlerat e drejtuesit të programit dhe mesazhet që programi përcjell tek audience janë negative dhe të papërputhshme me vlerat e kompanive sponsorizuese. Korporatat kanë gjithë të drejtën të sponsorizojnë kë të duan, por nëse duan të shesin prodhime dhe shërbime tek publiku, duhet të respektojnë këtë publik edhe më mënyrën sesi shpenzojnë buxhetet e marketingut.

Ndryshe funksionon në vendin tonë, kur market e mëdha i çojnë buxhetet e tyre vetëm në programet që konsiderohen “popullore” dhe “shumë të para”, sado që produkti i këtyre programeve është pak a shumë “kakë televizive”. Marketingsat shqiptarë nuk e kanë problem që markat që ata përfaqësojnë të shfaqen në programe ku trupi i femrës shitet si produkt mishi, apo ku humori kapërcen në racizëm të pastër, apo diskriminim gjinor, etnik a seksual.

Sado banale, pa shije apo pa vlerë të jetë një program televiziv, në qoftë “I shikuar” për shumë nga marketingsat në Shqipëri, ky program vlen. Audienca nuk analizohet, dhe bizneset nuk bëjnë pyetjen “Kush po e sheh këtë program?”, por vetëm “Sa po e shohin?” duke u bërë kështu thelbësor në promovimin e “kakës televizive”. Në këtë mënyrë, programe dhe njerëz me vlerë shmangen nga ekrani dhe media, për t’u zëvendësuar me telenovela, lolo dhe banalitete aq katunareske sa s’thuhet dot. Fjalën katunarì këtu e shkruaj jo lidhur me fshatin, bujqit e blegtorët por me prapambetjen, injorancën dhe izolimin që promovojnë mediat, dhe mbështetësit e tyre, marketingsat.

E njëjta situatë dallohet edhe në format e reja të medias. Sponsorët shkojnë tek ato “portale” ku ka më shumë seks, sensacionalizëm, fake-news etj. Marketingsat mbështesin më fortë ata që janë më aktivë në debilizimin e shqiptarit të sotëm. I mbështesin edhe kur janë të dëmshëm për shoqërinë, mjaft të jenë “të famshëm”.

Kur “Mercedes Benz” vendosi të ishte kompania e parë që i thoshte “Bye-Bye” Bill O’Reillyt, ajo përfitoi dyfish. E para, kurseu shumë para që nuk i shpenzoi tek programi i Billit dhe e dyta fitoi shumë pikë tek publiku për ndjeshmërinë dhe qëndrimin konkret që mbajti lidhur me të drejtën e grave për tu ndjerë të sigurta në vendin e punës.

Pas gjigandit gjerman të automjeteve, edhe këto kompani të mëdha u larguan nga sponsorizimi: Hyundai, BMW of North America, Mitsubishi Motors, Lexus, Constant Contact, Bayer, Ainsworth Pet Nutrition, Orkin, UNTUCKit, Allstate, Esurance, T. Rowe Price, GlaxoSmithKline, Sanofi, Credit Karma, Wayfair, The Wonderful Company, TrueCar, the Society for Human Resource Management dhe Coldwell Banker. Në total mbi 50 sponsora u tërhoqën.

Po ne a kemi një kompani a dy që të mendojnë e sillen si “Merceses Benz” me paratë e tyre të marketingut? Apo buxhetet këtu do ndahen gjithnjë tek “programet e katunarisë” a ca më keq akoma, ashtu siç marketingsat marrin orientimin nga politikanët? Kapitull kriminal, që do ta hapim një herë tjetër.

6 Likes

rrofsh pjer

3 Likes

ha ha :grinning:, edhe kte e ka ai Libri qe ti se ke lexu akoma? :grinning:

Gazetari Bill O’Reilly eshte dhe do te mbetet gazetari me I mire ne bote.
20 vjet numuri 1 dhe dhjetra libra best seller.
Goditja ndaj O’Reilly-t ardhi sepse dikush do te marre hak per fitoren e paparashikuar te Trump-it.
Me kete kurdisen gjera qe askush nuk i di nese jane te verteta apo jo.
Fatkeqesisht kur je numuri 1 do te jesh edhe objekt dhe shenjester I intriganteve te te gjitha llojeve.
Nuk behet fjale per ndonje kontakt fizik qe O’Reilly ka bere me te akuzuarat,por me shprehje te tipit “hot chocolate” qe i paska thene njeres ne privat.
E keqja eshte se nje akuze erdhi 1 jave para gares Bush-Kerry ne 2004 dhe Fox qe ishte i zene me fitoren e Bush,e mbylli muhabetin shpejt e shpejt duke paguar te akuzuaren,dhe indirekt duke pranuar fajesine e O’Reilly-t.
Te gjitha akuzat cuditerisht jane bere para evenimentesh politike te rendesishme ku Fox ne vend qe te luftonte ka preferuar te paguaje para per te mbyllur ceshtjet.

Tani Fox do te katandiset si CNN apo MSNBC per nga popullariteti.
Uroj qe O’Reilly te rikthehet ne ndonje kanal,ne menyre qe te kemi mundesi te shikojme nje gazetar prej verteti.

Krahasimi qe i ben O’Reilly-t me Sokol Ballen apo me Fevziun eshte turp per ty qe i je bashkuar korit te laraskave te te ultra majtisteve amerikane qe ishin ne ekstaze per fitoren e djeshme.
Gazetaria e pavarur ka humbur nje luftetar te vertete dhe nese e mban veten per gazetar duhet te shqetesohesh qe perse njerez si O’Reilly,qe nuk lepin kepucet e politikaneve, goditen pa prova vetem me thashetheme.
Ku shkoi parimi “innocent until proven guilty”?
Ndoshta ku parim vlen vetem per ata qe i krehin bishtin pushtetit dhe jo atyre qe e thone te verteten sic eshte pa doreza sic ishte O’Reilly.

Shyqyr o pjer qe na solle dicka te hajrit!

2 Likes

Ne shqiperi mediat i sponsorizon kryeministri. Edhe te perdhunoje 20 gra balla+fevziu, nuk terhiqet ai

1 Like

Sa Gogel qe eshte tregu ky merr cuna. Me nje qerre lek e npleqni ja lyp cdo pjeshke qe i eshte fut ne zyre. Ka edhe PhD idioti e nuk e dallon qelbsinllikun nga korrektesa e pale na predikonte virtyt te frymezuar nga e Djathta Karabushi.
Foxi eshte nga ato institucione qe ka institutiocionalizuar sexual Harrasment ne Media e kudo. Edhe bosi i modh i O’Reillit u terhoq para ca muajsh se nuk kishte lon gazetare femer pa ngacmu, edhe nje Shqiptare te re Lidia Cellmuhaj a dicka e tille, mes 10 femrash. I thirrnin ne interviste dhe u thoshin po nuk ule breket me tpa bothen se kap ket pune. Burra kurva se per mu femra kurva ska, te qelb npare bote 13 meleone ne vit ky shoku dhe prap do me pallu femra qe kan halle financiare e familjare dhe e dun ate pune me honger ate dreq cope b uke.
Burr Kurve.

2 Likes

Wow 13 milion dollare per ti mbyllur gojen disa grave qe vetem sa jane ngacmuar seksualisht, pra jo perdhunuar. E ndersa perdhunimi eshte i faktuar, pra le gjurme dhe shenja, ngacmimi seksual eshte shume subjektiv per tu dalluar apo percaktuar. Keshtu, psh, nese i them koleges se punes “sa e mire je bere sot, si llokum” a eshte ngacmim seksual? Po nese ajo ka veshur nje fund te shkurter ngjitur mbas trupit dhe i tund vithet si lavjers sahati e une i them " m’je bo si arushe mali" a eshte ngacmim seksual? Po nese ka veshur nje bluze dekolte me gjoks gjysem zbuluar dhe me afrohet tek tryeza e me zgjat shkresen per ta firmosur, por nderkohe gjoksi i saj zbret ne zonen e shikimit tim nen hunde dhe une i them “si mi paske sot si kupa akulloreje” a ershte ngacmim seksual? Une do thoje JO! Perkundrazi eshte kolegja e punes qe po me ngacmon mua seksualisht.

Them qe m** televiziv do te ishte me i pershtatshem si term.

i ka ci, i ka ci se s’ prjashto njeri prej pune veq prllafe

ndryshimi eshte se ne shembullin e prurjes sexual harassment manifestohet si ushtrim i pushtetit, n’dac pushtetit te karriges, te parase, apo pushtetit te egos macho.
Ne shembullin tend hipotetik, dmth ku mungon pushteti (perkundrazi) kemi tundim a provokim :stuck_out_tongue:

harassment - me ci or not me ci ?

1 Like

kam pershtypjen kishim kohe pa na zene veshi per raste te sexual harassment ne pune. Ndoshta vetem ne raste emrash, me profil dinosauresh, ende neper administrata. Bill Cosby me kujtohet si rast i fundit.
Epoka e Obames dhe brezi i millenials perparoi me sprint lidhur me te drejtat e njeriut, epoke e arte… Dhe sjellje te ngacmimeve seksuale me motive si te prurjes ketu, sikur u hodhen pas tutje si nje injorance mbi njeriun ne rradhe te pare…
Duket se do ti shofim me shpesh me konservatoret ne administrate dhe leadership…

po ndoshta duhet ndryshuar sistemi, se ai e prodhon, ose te pakten arnuar
po shifja pak rtsh digitale, qe nen drejtimin e rilindjes ka pesuar po ashtu nje ndryshim te dukshe, kish 20 vjet qe ishte ne kolaps. Besoj se rilindja do dije ti jape nje dimension me publik dhe medias private duke vendos rregulla te mira loje, mandatin e ardhshem…
pra biem dakort qe sistemi nuk i duhet lene pameshiresise se tregut te marketingut dhe forces se tij degjeneruese.
sepse po te presim qasjen moraliste qe ti zgjidhe gjerat do jete teper vone, 90 perqind e shqiptareve do jene idiotizuar.

1 Like

Askush nuk e di te verteten.
Ceshtja eshte e tipit “He said she said”.
Nuk ka pasur kontakte fizike as prova me se dhe figure per pretendimet e te akuzuarave.
Asnjera nga grate qe akuzojne O’Reillyn nuk ka thene qe me ka prekur,le pastaj ta perdhunoje.
Por sic e thashe eshte nje hakmarrje politike qe Fox-it ka per ti kushtuar shume.
Dje ka qene dite e zeze per gazetarine e pavarur,ata qe u gezuan dje i dime mire cfare halesh jane.

mesiguri grate jane organizuar ne nje komplot kunder tij

Nuk e besoj,
Besoj se ka dicka te vertete nga te akuzuarat,por mendoj se masa e marre ndaj O’Reilly-t ka qene ekstreme.

u fshi / deleted

Ka mundesi te fshish edhe komentin e pare te atij hales?
Nese do te besh pune beje tamam.

Rednecket jane ne zi se u ka hik udheheqesi shpirteror ,por u ka mbet rush limbaugh :smile: