Orteku mbulon hotelin ne Itali. Dyshohet per viktima

Te pakten nje njeri eshte konfirmuar i vdekur, ndersa shume te tjere gjithashtu dyshohen te jene vrare gjate nates ne Italine qendrore, ku lekundjet e termetit shkaktuan nje ortek i cili mbuloi Hotel Rigopiano-n, qe ndodhet ne fund te malit Gran Sasso. Operacionet e shpetimit kane nisur ne hotelin ku qendronin 22 mysafire dhe stafi. Informacioni nga CNN.

Hoteli nuk ka mysafire Blendi,ka kliente.Dhe kur thua qe nje eshte konfirmuar i vdekur,nuk ka me pune dyshimi per viktima pastaj.Mbette me aq,sidoqofte.

Kur cmimi eshte shume i krypur, jane mysafire, e biles ne shtepine e tyre.

twisting facts while you can… ?

Gjer me tani, jane shpetuar disa njerez, por ajo qe shoh une ne ate tragjedi, eshte;

  1. mjerimi i teknollogjise italiane, nje nga 7 vendetet e industrializuara, dhe
  2. mjerimi i impenjimit per te shpetuar njerzit e ngelur brenda.
    1a- Ky vend i teknollogjise se larte, nuk kish dhe nuk ka mjete qe e pastrojne vendin per disa ore.
    1b- Nuk kish sonda çpuese, per te çuar oksigjenin dhe kabllo lidhese me viktimat brenda, te izoluar.
    2a- Grupet shpetuese aty, shum syresh, vinin verdall kot, sikur nuk e dinin punen e tyre.
    2b- Mungonte nje tru manaxhues/drejtues.