Pamje me dron

Ne Republiken e “Riqepur” nuk mund te mungonte dhe pamja me dron…. A jane shqiptaret nje popull “ guardonesh ”?

Ne çdo mbledhje apo proteste kohet e fundit po behen te modes pamjet me dron. Nuk dihet se kujt i jane, nuk dihet se perse perdoren, nuk dihet kush i ka urdheruar perdorimin e tyre. Nuk dihet as se per se per çfare u duhen imazhet tona…Problemi eshte se keto drone as nuk shihen. Kostoja e tyre eshte modeste, me 500 dollare mund te gjesh nje model te mesem edhe online….

Kam qene gjithmone i idese se ne nje vend si Shqiperia, jne forme lufte ndaj krimit mund te jete kopjimi i modelit londinez persa i perket telekamerve. Londra eshte qyteti me me shume telekamera ne bote. Mendoj se te mbushesh qytetet shqiptare me telekamera te lidhura me policine , do ndihmone ne identifikimin e krimeve ose ndonjehere pse jo dhe ne parandalimin e tyre. Shkenca po ecen aq perapara sa kamerat kane filluar te njohin fytyrat e njerezve dhe eshte natyrisht e thjeshte ne kete menyre per te njohur dhe fytyren e nje krimineli te kerkuar e keshtu policia ka nje ndihme me shume ne luften kudner krimit. E perseris jam nje mbeshtetes i perdorimit dhe instalimit masiv te kamerave vetem nga forcat e policise, dhe keto kamera te mos kene mundesi te kapin pamje brenda banesave por vetem rruget e perbashketa ku ecin njerezit….

Ndryshe eshte perdorimi i droneve…Rasti me i dobishem: Amazon, nje web market boteror, po tenton per shembull ta perdore per te shperndare pakot e saj, duke kursyer perdorimin e postjerit dhe duke shpejtuar dergesen e mallit te blere online.

Ndersa ne Shqiperi, si gjithmone gjerat jane me komplekse… Mungesa e rregullave dhe ligjeve ben qe çdo person me pak leke te perdore dronet per çfardo lloj motivesh…Imagjinoni nje manjak qe don te shohe komshien, apo nje parti politike qe paguan dike per te ndjekur rivalet. Mungesa e ligjeve kthehet dhe ne mungese privacy … Ti mund ta ndjekesh tjetrin duke ndenjur qindra metra larg, nga lart me telekamer. Shihni pak, hapni faqet e gazetave dhe televizioneve online: te gjitha bejne me gare per te treguar pamjet me dron… E shikoj si nje gje te rrezikshme kete mode te pamjes me dron….

Leo xhani, ky problem eshte i ri edhe ketu ne perendim, po shiten me qindra drone, por akoma s’ka nje ligj specifik per to. Para ca muajve, ne nje aeroport te Anglise, u pezulluan fluturimet 24 ore, per shkak te nje droneje qe nje i ri po lozte prane saj. Policia e identifikoi, dhe i shkreti duhet te paguaj ca mijra paund gjobe.
Per rastet e droneve prane shtepive e banjove, akoma nuk ka nje ligj per to, ngaqe eshte problem i ri.

Prite kur mafia te coje bumje me drone .lere c’qejf i madh do jete .

o loni, të hëngërt ‘‘guadroni’’:tired_face: akoma besoni ju të lodhurit e salës se po të përdorësh huazime je me nivel të lartë?? me siguri e pi kafen tek ‘‘amsterdami’’ në kryqëzimin e rrugës ‘‘brukseli’’ me ‘‘berlini’’:hugs:

1 Like

prit ta gjej, se per ta lexuar s’kam ndermend. Lefti, opinionistit te PPU i vjen inat qe pamjet me dron nxoren se sa mjerane ishte protesta?
e gjeta?

Sa prodhimtar qe eshte ky Loni. PDhi ka nisur fushaten tani qe “doli nga sistemi” apo qysh.

Ne usa duhet te regjistrosh dronin, marresh pantenten dhe paguash taksen mbi te.
Ka aq shume rregulla, sa sja vlen ta blesh dronin.

:joy: Shko tregoja atyre qindra mijera njerezve qe kane blere. Si dhe ketyre

1 Like

Regjistrimi i dronit me FAA kushton vetem $5. Ka rregulla per perdorimin, por nuk duhet license apo te paguajne taksa.

Mos pyet sikur nuk e di situaten. Duhet me kujtu katedralen e dritave? Same here.

Kjo e shkreta ka qene t’u u thek ne diell…kur vjen droni i komshiut manjak e vetmja arme qe posedon eshte bishti fsheses. Ku behen keto gjera…mos valle andej nga komuna Parisit?

1 Like

Keto jane rregullat e nycit.

Me 5$ handndaja qofte e raki :wink: