Papa Françesk dhe librat shkollorë

Të djelën e shkuar, gjatë rrugës së kthimit nga Baku-ja kryeqyeti i Azerbajxhanit - pas një vizite triditëshe në Gjeorgji dhe Azeri, Papë Françesku u kap me librat shkollorë francezë që sipas tij propagandojnë “një indoktrinim tinëzar të Teorisë së gjinive”.

Në mikrofonin e një gazetareje që po e intervistonte në avion, Papa tregoi anekdotën që i ish rrëfyer nga një baba francez “… një katolik as ashtu as kështu, por sidoqoftë katolik”, i cili gjatë një dreke familjare kish pyetur djalin e tij 10-vjeçar çka kish dëshirë të bëhej kur të rritej dhe ky i fundit i paskësh thënë “të bëhem vajzë”.

Më tej, ky baba i skandalizuar kish zbuluar se ishin pikërisht librat e shkollës së të birit ku shpalosej kjo “Teoria e gjinive”( *), ndërkohë që ajo shkon ndesh me logjikën natyrore.

Për Papën" … të kesh prirje homoseksuale apo të duash të ndrrosh seksin është një gjë ndërkohë që ta mësosh këtë në shkollë është gjë tjetër… bëhet fjalë këtu për ndrrimin e mentaliteteve, për një kolonizim ideologjik", gjë që e kish përmendur dhe dënuar ndërkohë në Tbilisi si “një prej aspekteve të luftës botërore për të shkatërruar martesën”.

I pyetur një hap më tej, lidhur me qëndrimin që duhej mbajtur atëhere ndaj personave homoseksualë apo transseksualë, Papë Françeskut ju desh të shprehej se ato duheshin pritur, shoqëruar “… sikundër shoqëronte Krishti” dhe integruar sa më tepër të jetë e mundur. “… gjatë jetës sime si prift apo si peshkop, kam shoqëruar persona me tendenca, apo praktika homoseksuale dhe i kam afruar drejt Zotit. Disa prej tyre nuk arrijnë dot, por nuk i kam braktisur kurrë” siguroi ai gazetaren.

Bile Papa tregoi se kish marrë një letër nga një spanjoll që i tregonte se si kish vendosur të ndrronte seksin për t’u shëndruar në burrë. “… Ai u martua, ndrroi gjendjen civile dhe më shkroi këtë letër ku më thoshte se do të ishte një ngushëllim për të të vinte të më takonte bashkë me gruan. Unë i prita”.

                  * * *

E pyetur mbi këtë gjë, në studion e radios “France Inte_r" pak më vonë, Ministrja franceze e Arsimit Najat Vallaud Belkacem, u shpreh me keqardhje lidhur me “… një fjalë të thënë së paku lehtësisht dhe të pabazuar” dhe vlerësoi se Papa paskësh qenë “viktimë e një fushate çinformimi masiv të udhëhequr nga qarqe integriste…”. Me ç’rast, ajo e ftoi Sovranin papal të verifikonte ai vetë librat shkollorë dhe të shkonte "… të takonte në terren mësuesit e shkollave franceze_”, gjatë vizitave të tij të ardhshme.

 ______________________________________________

(*)Teoria e gjinive - sipas atyre që e dënojnë, bëhet fjalë për një teori që synon të fshijë çdo diferencë të natyrës biologjike apo shoqërore mes burrit dhe gruas. Ajo paskësh qenë futur në shkollë nëpërmjet teksteve dhe librave shkollorë. Të akuzuarit për përhapjen e një teorie të tillë mbrohen duke thënë se qëllimi i tyre është pikërisht njohja e mekanizmave shoqërorë që krijojnë pabarazinë mes burrit dhe gruas dhe aspak, mohimi i diferencave mes sekseve.

3 Likes

Te drejta te barabarta tjeter, aspekte fiziologjike tjeter, po mua ky Pape me pelqen. Nuk besoj te flase ne mungese informacioni.

1 Like

Mire, femijet mesojne per mekanizmat qe krijojne pabarazirat, per lirirat dhe kenaqesirat, po mekanizmat e marteses i mesojne apo kane hall se mos i traumatizojne…te kam fjalen kur vjen ai momenti qe mesohet se martesa eshte e shenjte, dhe qe te mbetet e tille e t’i jape lumturi ciftit duhet krijuar me sakrifice nga te dyja palet? Qe njerezit te mbledhin mendjen e te ndajne rolet se s’kane si ia delin ndryshe. Si do rriten ata kalamaj me dashuri? Apo t’ia lene ne dore te tjereve? Si nena duhet te shpenzoje me shume kohe ne shtepi prane femijeve e jo te punoje me norma meshkujsh, si burri duhet t’i leje dashnoret dhe te mendoje si t’ia beje jeten me te bukur familjes se vet shpirterisht dhe materialisht?
Shembulli primar per femijen jane prinderit. Pse duhet t’i vije zor nje gruaje nqs punon me pak dhe merret me shume me femijet? A nuk ndihet e lumtur fare ato ore qe kalon ne shtepi?
Pa sakrifica nuk krijohet asnje lloj bashkejetese e lumtur, vec probleme do kete.
Mos u martoni hic nese e keni sa per sy e faqe.

2 Likes

Mos e luj! Ne normaleve po na nxjerrin demode. te keqen e edukates morale( me te vetmin perhashtim, keshillimin e dushit nje here ne jave:))

1 Like

Edukimi behet ne shpi. Shkolla te mso vec germat e numrat. Bile sot prindri i shkrete duhet t’i japi i te shplame trunit te kalamonit nga kimikatet modherniste te skulles, para se t’i japi i dor edukate persmari.

2 Likes

Teoria e gjinive nuk ka aspak te beje me “aspektet fiziologjike” te njeriut.

1 Like

Mos ki merak Aquamarine, martesa permendet ne shkollat franceze aq sa eshte e nevojshme te permendet: femijeve u mesohet roli i saj ligjor si dhe ne lidhje me opsionet e tjera qe ka nje çift te perfaqesohet ligjerisht si i tille.

Per te tjerat, çfare thua jane te bazuara thelle ne stereotipe per sistemin edukativ dhe familjen franceze. Grate franceze gezojne ligje mjaft te mira persa u perket te dy situatave familjare dhe profesionale.
Sinqerisht, nga vjen ky reaksionizem?

1 Like

Sado qe Papa ka te drejte, liberalet dhe anarkistet ja arriten ti vendosin minat familjes.
Ne fillim u shenjtezua aborti nga gjykatat nen presionin e liberaleve.40 milion aborte jane kryer ne SHBA qe kur u legalizua kjo vrasje e paster.Nderkohe qe me shume zhurme akoma behet per 6 milion cifute te vrare( dhe qe duhet te behet pasi edhe ata njerez ishin), se sa per 40 milion vrasje qe jane bere me nje ligj kanibal
Pastaj u ndryshuan ligjet e divorcit,gruaja gjoja ne emer te barazise u shty nga liberalet te mos qendronte ne shtepi, se nuk i bente mire…
Gozhda e fundit ne arkivolin e familjes solide u vendos me ligjerimin e marteses gay,sigurisht nen presionin e liberaleve dhe Hollivudit.
Tani Papa dhe kushdo qe mendon si ai duken si te prapambetur ne mentalitet ndonese kane bere kolegje dhe kane kushedi se sa diploma.
Tani Rosie O’Donnell dhe baxhellat e tjera ne Hollovud respektohet me shume se Papà…

1 Like

Une s’e kam hic me familjet franceze, as me ligjet per te drejtat e grave. E kam me zhvleresimin qe i behet marteses cdo dite e me teper, dhe se si perjashtimi total qe i behet konceptit (kristian) te Shenjterise se Marteses eshte i lidhur ngushte ne deteriorimin e lidhjes martesore. Por duhet njohur mire bota e kristalte qe predikon Papa, perpara se t’i caktohet vlera 24 karat. Se ciniku njeh cmimin, por jo vleren.

1 Like

Po dakord, ky zhvleresim nga dikush e diku ka ardhur, apo…? Cfare po them me siper eshte qe terreni eshte shume i mire per nje grua ne France te kete nje jete te mire familjare dhe profesionale. Jo vetem per gruan meqe ra fjala, por edhe per burrin. Per deteriorimin e lidhjes martesore ne ndonje kontekst kristian s’di ç’te them, por e shoh me dyshim si referencial sepse eshte limitues dhe i limituar.

1 Like

Me që ra llafi, Aqua i Marinës,

shkrimi doli në rubrikën 24 karat, pasi nuk egziston ende tek PPU një rubrikë ku mund të futej sagllam: stili shoqërore, familjare, fetare… lere më ajo papale!
C’ti bësh, difekte të rritjes - jo të edukatës, dhe aq më pak të respektit. Ruajna Zot!

P.S: harrova të përmend se egzistojnë gjithashtu edhe rubrika të sportit, kulturës dhe shkencës. Edhe ato nuk m’u dukën të përshtatshme apo të denja për këtë shkrim.

1 Like

Papa Frankenstein që lan dhe puth këmbët e myslimanëve të zinj. Ajo për myslimanët e zinj ka vetëm një kuptim, pavarësisht kuptimit që ka për papën Frankenstein: kaurrët e dinë vendin e tyre: të lajnë dhe puthin këmbët e myslimanëve. Vallahi bilahi Allahu akbar. Mori refugjatë myslimanë, s’e rruajti pallën e shenjtë për refugjatët kristianë të Lindjes së Mesme.

Dhe po t’i shohësh, ata që shenjtëruan abortin dhe prishën familjen ishin të gjithë çifutë. Dhe ata që shenjtëruan pushtimin demografik të vendeve të bardha. Pse ka nevojë të mos diskutohen as në nivel akademik numrat e çifutëve të vrarë gjatë L2B? Numri 6 milionë çifutë të vrarë u shfaq 50 vjet para L2B në shumë gazeta amerikane çifute.

http://en.rightpedia.info/wiki/6_million_Jews

Ka një kuptim të veçantë eskatologjik për ta. Ne të bardhët kafshë jemi për çifutët, po na kryqëzojnë me afrikanët që dihet shkencërisht që e kanë IQ 70. Në fund të fundit na duhen vetëm aq tru sa të dimë t’u bindemi urdhërave të pashallarëve tanë çifutë.

Teoria e gjinive nuk eshte ndonje komplot dhe aq me pak çifut kunder marteses dhe larg qofte kunder shenjterise se marteses, ndaj edhe eshte per kategori 24-karatshe kjo teme sikurse jane dhe reagimet.

Teoria e gjinive, shkurtimisht dhe pa shpikur rroten, ndan idene e seksit dhe gjinise: seksi mashkull apo femer i referohet aspekteve biologjike dhe fiziologjike respektivisht, ndersa gjinia femerore dhe mashkullore roleve dhe sjelljeve qe percaktohen nga shoqeria te cilat rrjedhimisht behen atribute te seciles (mekanizmat shoqerore qe permend Xixa). Ka nje arsye perse ne te gjithe boten meshkujt kane njesoj penis dhe femrat po njesoj vagina, po jo ne te gjithe boten rolet e tyre dhe te drejtat e tyre jane njesoj.

1 Like

Ore admin, sikur the qe serverat i keni ne jermani. Levizini me mire, se ne te tjeret po erdhi dushmeni te gjithe Pjerin Thomai do deklarohemi, po ti se mos kesh firmosur ndonje karte me ember e mbiember., se ububuja

2 Likes

Pse ka nevojë të mos diskutohen as në nivel akademik numrat e çifutëve
të vrarë gjatë L2B? Numri 6 milionë çifutë të vrarë u shfaq 50 vjet para
L2B në shumë gazeta amerikane çifute.

Po marrim si te mireqene ate qe po thua ti dhe “rightpedia” qe s’kane qene 6 milione por 1.1 milione. Kjo e ben te pranueshme kete genocid?

Ne të bardhët kafshë jemi për çifutët

Si e percakton veten tende te bardhe dhe ndryshe nga “cifutet?” Nga ngjyra e lekures? Shume hebrenj qe kam takuar jane me te bardhe se ti e une nga pigmenti i lekures.

1 Like

Gjenocid është nëse vrasja është e qëllimshme.

Pra ti po thua qe at x miljone Hebrenj nuk u vrane qellimisht? Po e mohon Holokaustin?

Penar, ju e dini me mire por besoj se duhet te keni kujdes me kete profesorin racist. Shikoni dhe komentin e 4-ever me siper.

1 Like

Profesor Toli pas shqiptareve ka gjetur armiq te rinj.

2 Likes

po ti je i bardhe apo i krishtere nga lindja e mesme??? se edhe ata te zinj jane,jo për gjë. apo ju serbët:nose: nuk i ndani dot këto gjëra

2 Likes

@Ilia_Toli te lutem, mos vazhdo me me kete linjen antiçifute se nuk po na le me opsion tjeter vec te te bllokojme…

@Tirona-4ever @Rasta etj: veprimi me i mire ne faqe per raste te ketilla eshte sinjalizimi. pergjigjet vetem inkurajojne keto gjera.

2 Likes