Pas bombave të ISIS, Egjipti shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Sulmet me bomba në kishat e minoritetit të krishterë koptik në Egjipt lanë pas të paktën 49 viktima dhe dhjetra të plagosur. Bombat shpërthyen gjatë shërbesave të së Dielës së palmave në dy kisha, duke përgjakur vendet e shenjta për të krishterët e persekutuar të Egjiptit. Presidenti Abdel Fatah el-Sisi shpalli një periudhë zije dhe gjendjen e jashtëzakoshme e cila do të zgjasë tre muaj dhe supozohet se do ndihmojë me kapjen e vrasësve. ISIS paralajmëroi të tjera sulme ndaj “kryqtarëve” të cilët, sipas ISIS “do paguajnë me lumenj gjaku”.

Me ne fund nje lajm I mire.

Perse e vendos kot kete teme o admin?
Majtistet e ketij blogu jane dakort me islamiket dhe nuk eshte cudi te ferkojne jane duart nga gezimi kur ndodhin akte terroriste.
Motoja e tyre eshte “armiku i armikut tim eshte miku im”.
Meqe Republikanet dhe te krishteret kudo ne bote, jane ne listen e zeze te islamikeve,keta te fundit jane aleatet te liberaleve majtiste ne Perendim.
Keshtu qe edhe kur gjoja denojne sulmet terroriste,thjesht derdhin lot krokodili se sduan tja dine fare per viktimat dhe ne te vertete gezohen se po demtohet armiku.

Me vjen keq per ato vende, do vuajne nga grindjet fetare.

Jo e Diela e Palemes,Blend,e Diela e Larit thone katoliket e veriut,dhe perkthimi duhet te shkoje ne perputhje me termin e perdorur nga kumuniteti perkates.

Kush e di sa turp i vje armirit qe dikur ka mbeshtet keta luftetaret e lirise…