Per ata qe investojne (2)

Cilat aksione (stocks) propozoni si me te sukseshme per 2018 dhe pse?
Kushtet:

  1. E vlefshme per aksionet qe tregtohen ne NYSE and TSE
  2. Investimet mund te jene afatgjata ose afatshkurter (spekulative)
  3. Dividentet llogariten si fitim

Sygjerime per investime (te argumentuara) alternative jane gjithashtu te mirepritura.

Fituesi merr falenderime te perzemerta virtuale dhe kaq.

Valero energy corp ka bere mbi 20% rendiment gjate 2017. Plus qe sektori i energjise per vitin 2018 do te jete me i vleresuari. Shto ketu dhe rritjen ekonomike te usa dhe cdn ne nivele mbi 3% , shenjat jane qe do surfojme mbi nje dallge pozitive.

Mu me intrigojne dy aksione deri tani:
Ripple - para virtuale si BTC po me platforme me te mire per transferim parash.
Nexoptic NXO.V - kane patentu BladeOptics si ide dhe kane kaluar fazen e proof of concept.

Te dyja me siper fare mire mund te dalin top ose flop.

Vlonjato, stoqet e energjise per mu vazhdojne e ngelen me rrezik… Tesla e para ne liste.

Interesante kjo nexoptic. Lexova pak per profilin e saj. Ne lidhje me Valeron e solla vetem sepse kishte nje rendiment me te larte se normalja dhe sepse ne 2018 sektori i hidrokarbureve ( fale gjithashtu dhe lehtesimeve nga trump) do te kete nje heat. Por nuk eshte se jam ekspert ne stocks keshtu qe merre mendimin tim me pak rezerve :wink:.

Lexoni VQ dhe atje ka cdo pergjigje.

1 Like

Nuk e di por vjet bleva nja 100 share te McDonnald me 76$ sot jane 172$ per share.
Te them te drejten nuk e prisja te rriteshin kaq shume I bleva me shume per DRIP.

Nese Uber shkon në IPO do te ble 15 mije $ share.

Stoqet e Marihuanes pas nje jave te lavdishme po shkojne per Lesh se Kokekuqi do terheqe legjislacioinin e Obames qe mbyllte nje sy kur shteti legalizonte marihuanen.
Inshallah ndalon ene Abortin qe te mbushet amerika me kokekuq DOTARD

E ka me shume fajin Gullum (ose Keebler the Elf, varet ke pelqen me shume) per mj. Ndoshta prandaj jane kaq uptight dhe assholes ngaqe nuk e perdorin vete.

Tironso, aksionet e barishteve u bo kaq kohe qe po kapnin maja mbas majash. Veshtire me u justifiku qe Tweed (nje nga e paktat qe une kam ndjek knej nga nahia jone) vlen 6miliarde dhe ska fitim. Vendimi i Trumpit sigurisht ndikon, po edhe ky turravrap do merrte fund nje dite. Mendoj qe kur te sheshohen gjerat, vetem disa nga keto kompani do ngelin e shumica do shkoj per lesh.

Une mbylla nja 18 pozicione ne stoqe marihuane nga 31 dhjetori deri ne 2-3 janar. Levizja tek kto 18 stoqe ishte javore nga ku une dola nja 2 dite perpara e sigurisht qe lashe 60-80-230% fitim pa korrur tek secili. Pata pershtypjen qe u shiten stoqet e kryptocurrencies RELATED dhe paraja spekulative kaloji tek Weed stocks, party qe nuk zgjati …po une jam ne autubuz e i fshiva buzet. … Ndoshta stoqet e Weed ne Canada mund te jene lart e me lart prej kohesh por jo kto qe reflektonin ndryshimet ne legjislacion te Marihuanes ne California.
Sot ishin prap poshte por sikur e moren veten i cik po skum per ti prek sepse vendimi i Attorney General do ngadalsoje shume fitimin e ketyre kompanive e per rezultat nuk do konsiderohen si growth stocks deri … sa te dali lajmi tjeter…

Disaster Disaster ke qen… shif performance qe ke pas… ste vje zani por kalon tek Kamunistat… Po ti Kamunistave ja u kave nonen me idete e tua brillante…
Mir mer pse nuk RESET e sjep ca stoqe te LIGA tja kash nonen MOrrave te kuq e ti len Breket e Leket…
Personalisht sbesoje se do u ndishe tek kjo tema investment 2 pas Deshtimit madhor qi pate tek tema e pare.
Ku i kishe gjet ato stoqe mer plak… me qiri… prit prit se falimentove ene Gjergjin e shkrete…une i thosha ka per te shku 70 cent…sec i nxorre nje analize atij qe e conte stokun 5 usd.
Reflekto se e ke dhi keq…stoqet volatile sjan per tye…rregullo biografine me ca stoqe te zakonshme.

Dhjetera vite lexime leshi…para 20 e kusur vitesh ti ke qen tu lujt tavll me e Mothin e bo sikur se njef…Mu me flet ti per dhjetera vite…kur cdo 2-3 vjet kompanite falimentojne…bashkohen…blihen…apo rrin aty ne moot per dhjetera vjet…Turp…

nuk je ne Kohen e Dulles qe ti bosh te gjitha me forcat e veta…per X $ ne muaj ,po ku te len keta babucet qe te gabosh mor amon. :v:

https://www.tipranks.com/analysts/top

po une po perpiqem me te dhon i dor tye per x $ ne dite me bo noi i gjo… muaji eshte i gjate… nejse faji i im do te mbaj afer per ditore…ditore…fuck the month

Dow down 700 points…thank you zoti Trump…dita me e keqe ne 2 vjet…sigurisht jo per ata qe jane Short…

Koha per te ble Tironco. Ca mendon per PYPL?

Me fal qe ta vonova pergjigjen …heret per te ble… une u futa short prap sot shume pak me shprese qe te testojme ate piken e ulet 1800 pike poshte per 8 minuta. shume kujdes por jo kohe per investim ende…bile as per day trade…sepse te reverset cdo gjo surratit. Une per vete po boja party dhe e lashe i cik punen pas dore sot.
Pypl duket shume healthy ne chart…Yll fare volume i modh duke krijuar base per bullish ngritje. Por kohet duken te turbullta dhe nuk mund te vendos personalisht vec per disa ore.

Fillo me ble… i cik si ha peshku buken tek grepi… 23500 u testua… ngadal ngadal se mos ve noi kom poshte
you are qelcome

Lene me se e hongra. Bleva 100grand PYPL dhe po vazhdo me ra bucja.

Bli gjithmone copa copa, je tregu i cik tahmaqar por mund te kete nje ngritje maksimumi me 15% ne diten ne vijim pasi po konsolidohet tek 23500. Po u dhunua disa here 23500 hapet gropa deri tek 22400 piket e aty mund te shtosh pak.