Per ata qe investojne

Nqs investoni ne stock market apo keni deshire te mesoni, kjo teme eshte per ju!

…per momentin Amazon (AMZN) sapo bleu Whole Foods per $13.7 miljard dollar. Ca impakti do kete kjo ne industrine “retail”? Ka ndonjeri nai ide se cfare do behet me cmimet e aksioneve te kompanive si Walmart, Kroger, Target …etj?

Whole Foods eshte kompani specifike e specializuar ne Ushqimet kryesisht organike por me humbje te pakten 7-8 quarter qe ka pasur, nje kompani me kosto te larte jo rentable ne nje renie drejt vdekjes por qe mbahej gjalle nga shpresa per take-over… qe shpetoji sepse Amazon kishte nevoje per ambiente fizike. Kroger pati rezultate jo te mira kete jave dhe u superdenua nga nje incident si blerja e Whole Foods pra eshte oversold qe mund te kualifikohet si Good buy. Walmart eshte kafshe tjeter po ashtu edhe Target, por POR nese je i interesuar ne Retail Stock tradicionalisht do i blesh pas Labour Day me incremente e ti shesesh per krishtlindje ose nga Janari… Nese je frymezuar nga Whole Foods atehere nuk do fokusohesh tek Retail por kompani qe jane kandidate per tu blere…take - over targets…e ka pa fund…nderkohe kto kompani jane prane si blerjes ashtu edhe falimentit.
Target eshte interesante ne kete pozicion ndersa Kroger tejet interesante sepse eshte ne bloodbath…njekohesisht edhe kandidat per tu blere …edhe me balance sheet te mire … por me kujdes…mos shit shtepine e hudhi ne nje gogel…bli me inkremente.
Pac Fat e mos harro se humbja e pare eshte me e embela.

1 Like

Nuk te duket Target (no brainer) ne keto momente? 10-15% upside ne short term nga penalizimi qe i beri tregu pas blerjes se Wholefoods nga Amazon?

Target eshte kompani nga me te miret ne retail por zakonisht po te shohesh ciklet e retail ato nuk bejne mire ne muajt e veres. E masakruara ne kete mes eshte Kroger sepse eshte kompani serioze dhe take-over candidate…e pesoji renie dyfish mbas rezultateve qe kishte…
Eshte edhe supevalue, SVU qe eshte casino, 0 ose 130%. Por nese do kete market correction qe pritet prej 3-4 vitesh, te gjitha do shkojne poshte perseri nga pak apo nga shume …ku sigurisht Target do te shkoje poshte me pak. Rreziku…ose qeder… eshte i joti gjithmone 100%. Mos luaj me para qe ju nuk nuk mund ti humbni pa pasoja.

Keto kompani kane nje 50%-100% upside .

Ou?! Icik si shume bombastike si pergjigje. Ku bazohesh?

cmimi I naftes do te jete I ulet per disa vjet qe do te thote rritje e fuqise blerese per konsumatoret +ulje e kostos per retailers + trading bazuar ne algoritmet = 50%-100% rritje e cmimit te aksioneve.

Gjergjo, po shikon per nonji fitim ne blerje shitje afat shkurter, apo investim afatgjate?
Tironco na jep nonji mendje per ne TSE apo NYSE -medium terms, medium risk.

@Patrioti Kom qy nga mesi i 2015tes qe s’po shof per gjo se m’ka levru mire IBB …m’ka von perfun! Ene sot e derdh i lot not per not para se me flejt. :tired_face:

citoj: vetem florini esht kapital, cdo gje tjeter esht kredi.

Patrioti… TSE duket si Chart shume e shendetshme ne bullish trend…por duhet ta ruash qe te mos mbylli poshte $ 62, nese mbyll une per vete do te dilja e do shihja nese dyshemeja e 59.55 nuk do dhunohej. Sigurisht qe TSE nuk ka asgje te krahasueshme me Target apo Kroger qe jane duke u shkermoqur ose falling knives.
TGT beri nje low of 48.56 qe une po te kisha mundesi do e kisha blere dhe do e kisha shitur brenda dites aty ku mbylli 52.61 dhe do prisja ditet e ardhshme a do e vizitonte perseri nivelin 48.56, kur ???dhe a do e mbante. Po keshtu edhe Kroger them se do e vizitoj perseri mid$20ies.
Ajo qe eshte e rendesishmja eshte te gjesh KATALISTIN. Per Gjergjin katalisti eshte renia drastike e stoqeve por ky nuk eshte katalyst. Kur stoku peson renie drastike tregon se eshte ne oversold condition por sdo te thote qe nuk do shohim renie te metejshme. Deal i Amazones ne WFM shihet si APOKALIPTIK PER FOOD INDUSTRY. Sikur Amazona nuk po i falimenton Retailers dita dites deri me sot, edhe kjo u deshte…hapje ne premisa fizike aktuale.
Qimja thote bli Flori, po a ka katalist Floriri? Une them qe ka por eshte ne trend negativ qe mund te kthehet positive shume shpejt fale katalisteve:

 1. Kemi nje President neuorotic
 2. Ka tensione rajonale me Rusine dhe Korene
 3. Fundi Veres shenon shtim te madh te dasmave ne Indi dhe banka e Indise del e ble flori ne treg te hapur.
  Por gjishtin do e mbash tek Plaga se Floriri po se mbajti $1255 do bej humbje serish e do shkoj tek $1240 per once. Me pak fjale edhe katalisti nuk eshte bullet proof.
  NYSE nuk eshte medium term per mua…eshte per te Lebetiturit qe marrin informacion te paret ne cdo second te dites. Jane Lotto Tickets te fallsifikuara nga ata qe kane insider information si edhe vendimet autoritare te aprovimit ose jo te fazave te studimit.
  Kete jave Katalisti eshte per ARNA, qe prodhon ilace ne fushen e dietologjise…sepse ka bere reverse split 1/10 te premten mbasdite dhe kete mes jave do mbylli secondary offering. Hidhi nje sy sepse mund te kete renie te theksuar si edhe dilution. Darling i institucioneve eshte edhe SRPT por sduhet te mbylli poshte $31-30.
  Por me e rendeishmja eshte se ne nuk e dime nese kemi edhe nje 10% siper ne burse nga sot.

Me leje, patrioti e kishte per Toronto Stock Exchange.

Me leje…une nuk trade Toronto Stock Exchange… pse Duhet ne rradhe te pare, por trade Russian stock exchange si hedge per Naften.

TSE eshte shume healthy si chart nga ato qe personalisht me pelqen, dhe u entuziazmova qe Patrioti kishte deghuar per te, shife si ngjitet nga Majtas -Djathtas ne nje kohe qe stoqet e tjere jane ne tear down.
Edhe per Nyse sic e pe mund te kete qindra mundesi une personalisht permenda te disa gjona qe i kam ne mendje sot deri nga mesi i javes qe vjen. Tani kur thot Gjergji qe ka lon leket me IBB, po vras menien se kush ka qene fajtori kryesor ndonje Gilead apo VRX Canadez ? Po ti Gjembi si thua???
Une me Patriotin kur pyet do flas pa komplekse se do nderhysh ti, meqe ra fjala shof pak levizje tek SRPT ne kohe te shkurter dhe levizje te medha per Arna kete jave.
Me leje, ti kishe ndonje gjo me na thon? Personalisht do e i hedh i sy dhe nuk do te them nese me pelqen apo jo sepse jemi ndryshe.
Ne fund cdo gjo provohet ne fushe te betejes dhe Patrioti sigurisht sdo marre mesime investimi prej meje, por eshte mire kur degjon perspektiva te ndryshme, dhe i peshon. Nese jane bullshit boj i dore muhabet dhe po e theksoj se humbjet e fitimet i ka personale si te gjithe.

Sepse per ate te pyeti Patrioti. Une s’e kam mbaruar ende se lexuari per heren e 3-te VQ-ne por besoj do e gjej ndonje keshille aty. Keshtu jane dhe keto kerkesat per mendje se cfare aksionesh ja vlen te blesh ne TSE apo NYSE. Nuk eshte plotesisht faji i yt. Ti falas po jep keshillat gjithsesi dhe duhet te te falenderojme.

IBB ishte ai crash-i i 2015tes. Tek GILD investova per nje fare kohe, dhe e shita kur Abbvie beri kontraten ekskluzive me Express Scripts - aty dola mire, por (si shume te tjere) nuk e prisja renien drastike te biotech-ut – megjithese dihej qe ishte pak frothy si industri.

Nejse, ka dy menyra me u sjell me teegun; 1) te tregtosh (bli-shit) ose 2) te investosh (set it and forget it).

Kerkimet shkencore tregojne qe “trading” eshte pak a shume bullshit, nqs se je investor i vogel. Ne fakt nji kerkim ve ne dukje qe te zgjeshesh stocks “at random” sjell me shume rezultat dhe eshte me “safe” sesa cdo strategji tjeter (perfshi edhe “charting”). Charting te tregon historikun po asnji s’e di te ardhmen. Ata qe thojne qe e dine, ja fusin kot.

TL tha i gjo te bukur qe ne fund te fundit humbjet e fitimet jane gjona personale.

…mqs ke hump ,ja ku ke neser nje rast neser te besh cash Neos Therapeutics ( NEOS) Cotempla’s PDUFA date is June 19, and I believe its chances of approval are high. :thumbsup:

Rrofsh, do e shof. Ika nime se do m’qerasi cuni sot per Fathers Day.

1 Like

O Gjergjo a ka ndonje ndryshim (ne kendveshtrimin e basteve) midis lojes ne burse qe beni ju dhe lojes ne gjetjen e rezultateve te ndeshjeve te futrbollit qe bej une?

Bursa ka njefare logjike .psh semiconductors dalin me nje chip te ri ,raportojne fitime te mira aksioni u ngrihet ne stratosphere .keto fitime i investojne ne brezin tjater Te procesoreve qe do Te thote shpenzime ne R&D + fitime te uleta pershkak te uljes se cmimit te procesoreve .aksioni bie pertoke deri sabrezi I ri i procesoreve del ne treg e cikli fillon nga e para .

Merret njeri me bitcoin? Nai ide/opinion?

Ky opinionisti thote “eshte plehre”. http://www.marketwatch.com/story/stay-away-from-bitcoin-its-complete-garbage-2017-06-15