Për protestën e studentëve

2 Likes

Le të mos gënjejmë veten kot: Shqipëria, me këtë ekonomi të sëmurë që ka sot, nuk mund ta përballojë një universitet të tillë publik.

Ajo dihet po cila eshte zgjidhja ?berja e universitetit elitar do te thote me pak studente me pak te ardhura nga tuition.dmth keta qe mbeten do paguajne me shume se kostot fikse jane Po ato .

Nje pietje memedhetareve qe jetojne ne shqiperi .ky brez studentesh jane pak a shume femijet e brezit Te studenteve te 1990 .cfare ka ndryshuar ne UT ne 30 vjet ?

Po pse nuk vene te universiteti sorrosist I neim cilit? Do fitojne edhe kulture te gjere nga fjalimet e mut-chit,bashkidealistit te vehbiut😪

Vehbiu, nuk e ka keq, por qeverika, per 2019 nuk ka noi plan per zgjerim fondesh ne drejtim te arsimit, se infrastruktura eshte ne vend te pare, pune turizmi qe perkthehet ne shtim valute per investime te metejshme edhe ne arsim :smile:

u jane mbaruar parate .borxhe s’jep njeri ,taksa s’duan/s’kane te paguajne .ndrysho qeverite sa te duash.ne 90 kishte njefare shprese se Po te hiqej R Alia shqiperia do perfitonte nje pllan Marshall e na do hanim me luge floriri .po tani pas 30 vjetesh jane mbaruar dhe genjeshtrat .

1 Like

pedeistat s’dine c’te bejne me kete protesten
edhe ua ka qejfi qe po protestohet kunder qeverise rama
edhe s’ua ka qefi qe shoferet shajne neper dhembe protestuesit e tyre te astiri ndersa ketyre u tokin duart
kane filluar qe tani po perpiqen ta delegjetimojne, sepse po u heq vemendjen nga protesta te astiri

1 Like

solidaritet i verber, ka ne baze apolitizimin e protestes, nga te paktat aspekte pozitive ketu dhe qe perben nje sfide te forte ne pergjithesi per aty ne shqiperi ku politizimi eshte i theksuar.

plus qe prej 90-es ne shqiperi ka nje kulture te forte anarkike

1 Like

ka te drejte Rama kur dyshon se refuzimi ndaj dialogut fsheh natyren politike te protestes ne fakt. Paralelizem i goditur refuzimet e Bashes ne Cader me keto ultimatumet e Qorrit.

Ka te drejte ai qe thote ka te drejte.

ne fakt kane te drejte te baraztundurit kur bejne cool tek zvarriten neper komente bishta me sponde personale

Me monologun mbrojtes Rama beri autogol. Nuk tregon shenja se eshte i qarte te kuptoje njerezit e tjere.

Bisht sepse eshte i limituar interpretimi i fakteve. Eshte krejt e parashikueshme cfare KM thote. Problemi, mendoj, eshte qe ne vend qe te jape nje ide per nje zgjidhje te problemeve te universitetit, thjesht autovalidohet si perfaqesues i qeverise duke cvaliduar tjetrin (levizjen studentore). Epo ka nje levizje studentore dhe ka probleme me ose pa etiketen e te politizuares.

Kam nje ide qe te peshku 95% e pjesmarresve punojne ne administrate… sepse nuk ka mundesi nje mbrojtje kaq e flakte ndaj ketij dementit qe kemi per kryeminister.

ne administrate jane ende ata te PD, sepse rama nuk i hoqi.
PD hoqi deri pastrueset.

1 Like

PD nderkohe po perpiqet te pervetesoje sadopak nga vazhda e protestave te studenteve, qe po ua heqin vemendjen totalisht nga fusha e politikes. Gazetaert rrine live te studentet, ata te astirit u harruan. Dhe si githnje mediokret e PD, pa pike origjinaliteti, jane veshur me jeleke te verdhe dhe kerkojne uljen e cmimit te naftes ne Shkoder, sigurisht, dhe ne kavaje. Vende ku ne kohen e Bashes dhe Sales nafta ishte 2000 leke litri, tani eshte 1700. lol

Titi me duket mua apo je pak ne siklet. Ku punon ti vella :stuck_out_tongue: . Dement e ke kryetarin shikoje si reagon dhe me vjen keq por se mbron dot as ti e askush.

aman me lojrat e fjaleve, validohet / cvalidohet…
studentat kane kerkesa dhe thone i kane per qeverine. Ky eshte kreu i qeverise, cfare, te bej sikur nuk eshte KM, kete thua? si tha ai, pergjithesia ketu ne zyre jam une… Apo jo?

KM e shohim te thote eja t’ju degjoj, kto thone s’nuk. Atehere e kane me Ramen pra, dmth eshte politike
Mos shtiren ndryshe

:joy: :joy: :joy: sa kollaj i kane klishete per socialistet e komunistet

Basha prape bllokon rruget e vetme qe cojne neper spitale. Spitali i kavajes eshte vendi ku shkojne shume fshatra rrotull kur kane hall, dhe gomari i ka bllokuar rrugen popullit sepse do mbeshtetje nga populli. ec e merre vesh.