Përmbledhje/ Çdo informacion që duhet dini për tërmetin e sotëm

Mendoj se termeti i djeshem meriton teme me vete. Komentuesit po paten, mund te vene lidhjet per kontribut financiar. Eshte nje lidhje bankare qe qarkullon ketu ne Kanada. Me duket se eshte iniciuar nga Adriana Bejko dhe do ta postoj sapo te mesoj me shume detaje.

Lista me emrat e personave që kanë ndërruar jetë si pasojë e tërmetit 6.4 ballë me epiqendër në Durrës:

1-Bajram Hajdarmataj, 54 vjeç, gjetur në L 13 .
2- Amelia Lala, 8 vjeç, gjetur në L.17.
3-Sadik Qato, 85 vjeç, gjetur në L 13 .
4-Isah Abazi, 29 vjeç, banues në L.13
5-Esiela Karanxha, 8 vjeçe, gjetur në L 18.
6-Flatar Zenelaj, 64 vjeç, gjetur në L 13
7-Eviola Broshka, 28 vjeçe, gjetur në L 18
8-Kristi Reçi, 24 vjeçe, gjetur në L 18
9-Sehadete Lala, 04.02.1940, gjetur në L 18
10-Diena Karanxha, L 18
11-Eduart Reçi L 18
12-Shemsedin Abazi gjetur L13
13-Dolora Reçi, 49 vjeç lagja Nr.18
14-Klaus Reçi, vjeç 21. Lagja Nr.18.
15-Griselda Lala vjeç 22, lagja Nr. 17
16-Rozeta Maçja vjeç 59,lagja Nr.18
17-Sotiraq Misho,vjeç 49, lagjja 13
18-Nafije Haziz Rexhepi vjeç 10.09.1945 lagja 6
19-Marjeta Isuf Lala 08.10.1988 lagja 18
20-Emilio Albert Lala 7 vjec lagja 18
21-Dionis Albert Lala 30.01.2018 lagja 18
22-Dionisa Albert Lala 30.01.2018 lagja 18

Krujë – 22 persona në total, të identifikuar si më poshtë:

1-Bukurije Leka
2-Erisa Cara
3-Ariela Lala 4 vjeç
4-Fatmira Cuka 44 vjeç
5-Selvie Lala 77 vjeç
6-Saimir Greku
7-Sardi Cuka 18 vjeç
8-Hajrie Vata 65 vjeç
9-Klevis Çupi (Aliu) 34 vjeç
10-Drita Cakoni 58 Vjeç
11-Pëllumb Greku 57 Vjeç
12-Çelike Grupieku 57 Vjeç
13- Hajredin Çupi, 66 Vjeç
14-Kastriot Cakoni, 58 vjeç
15- Fatmira Cara vjeç 54
16- Hasan Cara vjeç 16
17-Roledi Vata vjeç 3
18-Suada Hysa vjeç 18
19-Ankthi Cara vjeç 65
20-Adelina Kabili vjeç 20
21-Almir Cara vjeç 26
22- Stela Zvergeci vjeç 20

Lezhë: Evis Hoxholli 32 vjec, hedhur nga lartësia për shkak të panikut

Kurbin : Kristjan Preçi 26 vjeç, dëmtuar gjatë tërmetit dhe humbur jetën si pasojë e aksidentit rrugës për në spital.

Per mendimin tim albanistani shpetoi mire. Pak vijtima, e deme. Kisha idene se nje termet i tille fo kishte vrare di minje te pakten 100k njerez. Me sa duket paranoja e hekurit e betonit te tepruar i shpetoi shqiptaret.

Kur zoti te dergon mesazh me vibracion, populli duhet ta lexojë

http://www.gazetadita.al/faksimile-ligji-cfare-ndodh-tani-qe-u-shpall-gjendje-e-jashtezakonshme/

"Ligji për mbrojtjen civile, i miratuar në Korrik të këtij viti, në nenin 39 të tij parashikon edhe gjendjen e fatkeqësisë natyrore dhe masat e jashtëzakonshme, një ekskluzivitet i Këshillit të Ministrave.

Ashtu siç e sqaroi edhe Kryeministri Rama, kjo gjendje hyn në fuqi me një afat 30 ditor, që më pas mund të shtyhet nga parlamenti i vendit. Këshilli i Ministrave, sipas nenit 40, pika 1, e ligjit për mbrojtjen civile e ka kategorizuar emergjencën e prodhuar nga tërmeti i datës 26 nëntor si një emergjencë rajonale, duke qenë se ka prekur më shumë se 1 rajon.

Në rastin konkret, Durrësin dhe Tiranën. Nëni 41 ndërkohë flet për të drejtën e kompensimit, dhe që në pikën 1 të saj thuhet: Shteti shqiptar përgjigjet për dëmet që shkaktohen nga pasojat e një fatkeqësie. Pika dy ndërkohë thotë se, këto dëme përballohen nga vetë bashkitë e prekura nëpërmjet fondit të dedikuar për mbrojtjen civile.

Por çfarë janë konkretisht masat e jashtëzakonshme që mund të aplikohen në rast të gjendjes së fatkeqësive natyrore?

Këtë e sqaron nenin 42 i ligjit, ku radhiten përgjegjësitë dhe detyart për institucionet publike, ato private, për strukturat operacionale dhe për qytetarët. Institucionet publike detyrohen të përdorin buxhetin e tyre vjetor për shpenzime të paparashikuara, vënien në dispozicion të logjistrikës së tyre dhe burimeve njerëzore, si dhe vënien në dispozicion të objekteve shtetërore.

Strukturat operacionale të sistemit të mbroitjes civile, në rast të gjendjes së fatkeqësisë natyrore detyrohen të vendosin në zbatim masa të veçanta si: procedurat e evakuimit të detyruar për popullsinë e rrezikuar, zbatimin e gjendjes së karantinës në raste të caktuara, kontrollin e njëanshëm të objekteve private, si dhe detyrimin për kryerjen e shërbimeve funerale.

Sa i përket subjekteve private, nëpërmjet masave të jashtëzakonshme nga vendosja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore, ato detyrohen të: asistojnë autoritetet me informacion, dhe me çdo gjë tjetër që mund të vijë në ndihmë, në mbylljen e përkohshme të veprimtarisë së tyre, apo edhe prodhimin e artikujve të emergjencës.

Këto kosto do të kompensohen nga programi për emergjencat civile – raporton Skan.

Qytetarët ndërkohë detyrohen të asistojnë me detyra të vecanta, për të informuar dhe sidomos për të ndjekur urdhrat, dhe udhëzimet e autoriteteve, në mënyrë të veçantë për evakuimin e detyruar."

Se pari shpresoj mos te kete me shume viktima dhe zoti i dhente force te gjithe familjeve shqiptare qe sot jane ne nevoje. Kjo qe ndodhi eshte kronika e nje vdekje te paralajmeruar. Per vite te terra njerzit kane ndertuar ku kane dashur pa testura se pari token, pa inxhinier ndertime e pa kurfare plani. Ca me keq akoma te gjithe pallateve te vjetra u jane hequr muret mbrojtese per te ndertuar dyqane, bar ose restorante. Plus kesaj ne shume pallate jane bere shtesa kati nga persona te ndryshem pa ditur fare ne mund ta mbajne kete shtese ose jo. Kesaj situate tragjike duhet tu shtohet dhe babezia e shume kryetareve te bashkise qe vitet e fundit kane dhene leje te frikshme per ndertesa teper te larta. 24 kate po ndertohen tek 21 dhjetori, mbi 30 tek parku i lodrave tek rruga e elbasanit e shume te tjera. Zgjidhja:
1-Nderperja ne menyre imediate e te gjithave leje teper te larta.
2-Pezullimi i te gjithave shtesave te katit abuzive.
3-Rikthimi i pallateve ne gjendje fillestare dhe eleminimi i te gjithe dyqaneve, bareve dhe restoranteve qe kane nderhyre ne strukturen e pallateve, ku shembulli me klasike jane pallatet e Shallvareve ku jane gryer themelet e bere 2 kate shtese.
Zoti na ndihmofte e qofte me kaq.

Mbi $1 miljone jane mbledhur deri tani nga diaspora e Amerikes.

Well, tani gjigandi dhe ekipi i tij kane marre ca masa:

Por, me fal POR, kjo i perket vetem pallateve qe do te ndertohen, jo atyre qe jane ndertuar. Per keto te fundit degjova qe kompanite e sigurimit refuzojne te ofrojne kontrata sigurimi firmave qe i kane ndertuar.

Gjithe Shqiperia keshtu eshte ndertuar keto vitet e fundit. Habitese!

drejtuar rames per “masat e qeverise” ndaj termetit:

  • e zvarrite dje dhe e kuptove me ne fund se nuk e shtyje dot pa shpallur gjendje te jashtezakonshme. Dhe kjo vetem e vetem se para se gjithash eshte ceshtje financiare, aty ku ti as ke idene se Shqiperia ka e tera termet fale qeverisjes tende te financave dhe ekonomise rrenuar.

  • U mbyllen kopshte, shkolla … prinderit ne pune, nenat kane lene femijet vetem. Ku eshte pare ky ç’organizim?

  • Si ka mundesi qe te jesh kaq shpirtkazem dhe mashtrues o njeri!! Per hir te Zotit mjaft aktrove! Mjaft genjeve!
    Si thote do bej ate qe kam bere me Korçen edhe Erseken? Aty ku ka lene mbi 60% te banoreve pa shtepi dhe u jep kredi si bonus i te pastrehit!
    Çfare qenie je?!

  • pse k/ministri sa pa që autokollona u nis nga kosova nuk nxori nje urdher te hapet postblloku autostrades ….
    Pse perdor hotelet dhe nuk perdor mijra appartamente bosh ne durres. Dhe tu paguaj qirane

ishalla nuk ju hap ndonje gjyq per shpifje

1 Like

shifet qe ky shtet ka cdo resurs por kurre qeveri kurre udheheqje …
Ju perkujtoj .
eshte ne konventen nderkombetare te botes qe duhet ta respektoj qdo qeveri e nje shteti qe ne rast lufte ,fatkeqesie natyrore apo cfarto fenomeni tjeter qe kanos jeten e resursit njeri , forcat e mobilizuara dhe konvojet humanitare duhet ta kene koridorin e lire ,qofte fjala edhe neper teritor te armikut .
e theksoj , konvojet humanitäre duhet te kene koridoret e lira qe te jene efikase ne kohe .
Konvojet humanitare mirren me shpetimin dhe sanimin e faktorit njeri ne radhe te pare e pastaj te mires material ne funksion te jetes .
Konvoi humanitar nuk njeh as qeveri as burreri , si te ja shpjegoj kete, te krisurit Rama qe lehte mund te luaj me jeten e 3 milion banoreve te shtetit qe udheheq, por veshtire e ka po neperkembi egon durimin dhe karakterin e kosovarit …?
cfardo preteksi e broqkulle e tij sidomos ne kete situate i ve nje vule me shume pershtypjes per funksion te punes se tij , ai peson nuk eshte serioz per rolin qe ka , te qeverisesh nuk quhet hobi .

ai që paraqitetit si pjestar i kombit serbo-turk është i lutur të mos sjellë ndihma,të mos flasë shqip,dhe të mos merret me punët e shqiptarëve! vetëm shqiptarët janë të mirpritur. udbashët e kanë vëndin në halë!

delta ,
kushdo qe fshihet pas keti emri si person te shpreh nje mendim timin .
Une ju kuptoj sepse ti per mua perfaqeson viktimen qe mundohet te rimerkembesh , viktim e 50 vjeteve nencmim e sklaverim dhe viktim e 20 vjeteve tjetersim . Duhet kohe te rimekembesh karakter e dinjitet individual si qenje ,e pastaj nepergjithesi si shoqeri .
keshtu qe mbylle gojen e hesht , merru me persosje te vetevetes qe te vish ne shkalle si tjetri ku humanitetin nuk e konsideron luks por domosdoshmeri .

jo,zonjë,nuk kam asnjë kompleks nga ata që përmend. as vetjak,as kombëtar. ti mund të mendosh çtë duash,po jo të japësh leksione që nuk ti kërkon kush. të tjerë janë ata që kanë dyzim personaliteti,dinjiteti dhe identiteti! dhe po,e them hapur,nuk duam ndihma dhe pordhë nga ata që nuk ndihen shqiptarë. ti i ke bërë llogaritë gabim,ose ke pas të bësh vetëm me jevgj të tipit alba!

Blerinda Idrizi:

Kryeminister kthjellu: 23 te vdekur, 650 te plagosur, 250 goditje pas termetit, me numer te panjohur te te mbetureve poshte germadhave dhe nuk shpall gjendjen e jashtezakonshme, eshte kriminale! Je ne shkelje te ligjit, nuk ke nje shtab te emergjences dhe as zedhenes shtypi qe duhet te ishte ne dhenie informacioni cdo 30 minuta ne 24 oret e para te emergjences! A jemi vend ne NATO apo vend bashibozukesh? Gazetare qe pyesin banoret (dhe jo per faj te tyre) se cilet jane emrat e banoret qe kane mbetur poshte germadhave se qeveria nuk del te ofroje nje lajm zyrtar, dhe ne cdo raportim thone qe nuk po i referohen lajmit zyrtar se normal lajmi zyrtar eshte fantazme, nuk ekziston se i vetmi lajm qe eshte je ti dhe pozat e tua, aktrimi yt i shemtuar. Na kerkon dhe llogari se kush na ka mesuar neve qe te bejme kete pyetje. Po cfare pyetje te te bejme ty? Ty nuk duhet te te behet asnje pyetje se ti je Dinshumi dhe ne Dinpaket! Pse e terheq kete popull zvarre dhe e trajton si shtaze? Lakejte e tu habiten qe forcat e Kosoves kane qen per kerkim te viktimave dhe te mbijetuarve! Cudi, a ju ka mbetur ndonje gje per te cilat nuk habiteni? Ne Shqiperi nuk ka profesioniste sipas teje, normal se te vetmin profesion qe i ke lene njerezve eshte nenshtrimi. E ke tredhur sherbyesin e shtetit dhe traumatizuar funksionimin e shtetit me pisllekun tend dhe te lakejve te tu. E ke kthyer vendin si 120 Ditet e Sodomes! Shpall gjendjen e jashtezakonshme dhe mjaft na trajtove si hajvane!

Po bar do hani?!

Eshte Dite Zie e mos u grindni per gjera qe sju perkasin. Shifni noi neshje futbolli, vini noi bast e beni noi donacion. Politika as ka qene e as do jete per ju.

Hyra me synimin per te postuar disa informacione per fushata bamiresie ne mbeshtetje te viktimave te termetit, por duke lexuar postimet me lart si dhe te tema tjeter e termetit, e shoh qe nuk do ja vleje. Eshte interesante por jo ne kuptimin e mire te fjales te shikosh se sa te helmuar qenkeni ne shpirt. Ne nje kohe kur nevojitet vetem solidarizim dhe mbeshtetje per njerez qe s’dihet jane gjalle apo jo dhe te tjere qe jane ne spitale apo flene ne makina dhe cadra, harxhoni kohen ketu me te njejtat karlleqe nacionalisto-politiko-leshiste qe keni kaq kohe qe villni. Do kete nje kohe kur do duhet te kritikohet cfare s’po behet sic duhet, por kjo kohe nuk eshte tani. Me perjashtim te dafnes qe ofroi shtepine, asnje tjeter nuk poston per fushatat qe behen per mbledhje ndihmash, parash, gjaku, etj. dhe te thote si mund te kontribuojme. Fucking amazing!

2 Likes

Eshte mbush facebook me adresa per donacione. Mua me can tag 3 here sot. Kush do hudh noi lek e lutet per ata qe jane gjalle, se kush iku, iku.

Dora e gjymertit* edhe pushka e trimit nuk ndalet kurre. Thone ne kosove.

*bamires, humanist

Nuk ki cka ban llaf per me ndihmu e si me ndihmu. Vendi dihet. Kush e ka pase mendjen, dje ne ora 5 te mengjesit ka dale ne shesh te prishtines me tubu e me dhane ndihma. Kamionat e pare kane mberri ne durres e thumane ne mesdite. Neper gofundme jane se paku kater llogari qe kane kalu nga gjysme milioni euro e dollare.

Por ok, hajt pra tregonani njehere t’u degjojme.
Qysh duhet me u organizu, qysh duhet me ndihmu? Se ju nime jeni eksperta, i dini senet.

machitewa ,
ju te Kosoves e dini qe ne raste emergjente linjat vitale e ne kete hyne edhe media dhe vitrualiteti perdoren vetem per sherbim te emirgjences dhe njoftimeve .
njetje siq i shkrova deltes dhe juve ju perseris nese nuk ndihmohet te pakten te reflektohet , nuk eshte momenti per venje te sedres …
p.s. mos te ndin tjeret , ndihma qe trumbetohet nuk ka vlere …te mbahemi kosovar ne adete dhe ne virtualitet .

Pse duhet te shkojne robt ne kosove ?