Perse ben mire Angela Merkel qe e mbeshtet Shqiperine ne rrugetimin drejt EU

nga Martin Patzelt*( marre nga revista Focus, 29.11.2016)

Perpara nje takimi me kryeministrin shqiptar Edi Rama,bundeskancelarja Angela Merkel i suguroi shqiperise mbeshtetjen e metejshme ne rrugetimin e antaresimit ne BE." Shqiperia ka ndryshuar rrenjesisht ne vitet e fundit dhe ka nderrmarre hapa shume te rendesishme reformuese" deklaroi ajo te henen
Zonja Merkel e priti z.Rama ne zyren e saj. Aty u diskutua mbi marrdheniet bilaterale, ceshte rajonale si dhe mbi afrimin e Shqiperise ne BE… Qysh prej vitit 2014 Shqiperia eshte kandidate per antaresim ne BE.Perpjekjet per antaresim filluan qysh ne vitin 2003 dhe u karakterizua mbi te gjitha nga probleme te shumta te politikave te brenshme. Me zgjedhjen e ish kryebashkiakut te tiranes dhw artistit Edi Rama si kryeminister i vendit ne vitin 2013 keto marrdhenie u normalizuan… Me finalizimin e reformes ne drejtesi ne vitin 2016 u hapen dyert per tratativat e hyrjes ne BE.Ky vend cilesohet si stabil, eshte antar ne NATO dhe ka marrdhenie mjaft te mira ekonomike me BE. edhe Shtetet e Bashkuara mbeshtesin kete proces antaresimi dhe kete shtet te vogel bllkanik.Ky rrugetim veshtirsohet shume edhe nga probleme te infrastruktures si psh vazhdimi i ndertimit te nje rrjeti ujor modern, rrugeve, te administrates dhe te kujdesit mjekesor. nen qeverisjen e zotit rama jene bere shume hapa perpara dhe vendi eshte i vendosur per tu bere nje partner i besueshem dhe konstruktiv i bashkimit europian.
Shqiperia, si vend multifetar, jep nje kontribut shume te mire te bashkjeteses fetare ne europe. Gjithastu, shqiperia historikisht ka marre migrante nga vende te ndryshme duke i mirpritur ata. Pikerisht ky tipar qe u konkretizua se fundmi me pranimin e rreth 3000 disidenteve iraniane nga kampi liberty ne irak ne vitin 2015-2016, e ben kete vend ne ceshtjet e te drejtave te njeriut nje shembull per vendet e tjera aq problematike te ballkanit.
Vizita e z.Rama tek bundeskanclelarja dhe tek kryetari i parlamentit, pas vizites se tij te fundit ne shqiperi,tregon se te dy vendet po perparojne bashke ne rrugen e shqiperise per ne EU. Garantues i ketyre zhvillimeve pozitive eshte sigurisht kryeministri Edi Rama i cili me menyren e tij per ti njohur dhe zgjidhur problemet, ehte personi mjaft i pershtatshem per hapjen e deres se ptanimit

*Martin Patzelt eshte deputet i CDU se zonjes Merkel ne zonen elekterole Franfurt an der Oder.Me perpara ai ka qene kryebashkiak i ketij qyteti.Ai eshte gjithashtu antar i komisionit parlamentar per te drejtat e njeriut

Faqja punuaka me algoritmin e S1KQ-se se fundmi :smile:

2 Likes

Ore Lali. Që të të kemi xhan, bëj një pêrpjekje për të qënë kur sjell një prurje (edhe kur s’vjen nga penda tënde).
Mos të ta them troç: edhe kur përkthen një tekst (me google trad) të paktën hidhi një sy dhe ve një dorë, qoftë për të korrigjuar gabimet e shtypit qoftë ato të algoritmit përkthyes.

Thjesht për të respektuar lexuesin - kështu, edhe vehten.

pse, cfare gabimesh kape ti nga origjinali te keqen lali? Mgjth faleminderit qe ma komplimentove fjalorin duke me krahasuar me google. Kur te gjesh ndonje fjale gabim, ma sill se e ndreq gabimin, nuk ka problem

Me që na përmende gabimet - o të keqen e Lalit:
Fraza e parë:

  • bundeskancelarja - besoj se egziston në kokën tënde por kurrsesi si fjalë e gjuhës shqipe;
  • suguroi (?)
  • shqipërisë - m’a merr mendja se shkruhet me S te madhe
  • ndërrmarrë - gjej se ka një r të tepërt tek parashtesa “ndër” …

A do të vazhdojmë më poshtë apo mjafton me kaq?

po jane gabimet e tastieres dhe jo te google translate lali. sa per termin bundeskancelar ke te drejte se e perktheva ndoshta gjermanisht-gjermanisht, por nuk arrita te gjej nje perkthim me te pershtatshem ne shqip.

Ok Lali, pse jo të tastjerës dhe jo të google-s. por gabime sidoqoftë.
A të kushtonte shumë punë t’i hidhje një sy tekstit para se ta hidhje për botim?

Për të qenë i drejtë, gjysma e gabimit është tëndi - gjysma tjetër e adminit që e botoi!

P.S:ideja e Google-s më erdhi nga fjala dhw - në vend të dhe. Por këtu u gabova unë, pasi tastjera tënde me sa duket është një qwerty dhe jo azerty si e imja.

Edhe ti pse meresh me te vobektin? Njerezit e shkrete lodhen te sjellin diçka te peshku, duhen inkurajuar njerezit per perpjekjen.

Vetem nje njeri ka faj ketu, Admini. Do kete rrene numri I postimeve dhe kaq nevoje kane saqe edhe me fjalorin e shkolles fillore te postosh, u lejoka. Vetem me Adminin do folur, sikur dhe vetem per faktin se me te mund te meresh vesh nepermjet shkrim e kendimit. Me kete te vobektin ske shanc.

i paske shume inat te vobektit, megjithate nuk e dija se duhej redaktuar edhe postimi ne forum, thjesht u perpoqa te perkthej nje lajm pozitiv, me shume yrysh e moret, duhet te jesh daktilografist shume i mire ti kontvrana qe ti vriskan syte kaq shume gabimet pa pike vlere te tastieres

Ne te gjithe na e mbeshtesin, e gjithmone na e kane futur…