Phillips: Shqipëria, Kosova duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus dhe turk


Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real. Udhëheqësit e vendeve të rajonit duhet ta marrin seriozisht. Prof. Phillips, drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju Jorkut, thotë se udhëheqësit e Shqipërisë dhe Kosovës duhet ta marrin seriozisht këtë kërcënim dhe duket të mbajnë qëndrime të qarta për aleancat e tyre. Kolegia, Keida Kostreci bisedoi me zotin Phillips.

“Ndërkohë ai pranon ndërtimin e një xhamie 30 milionë dollarëshe në Tiranë, imazhet e Skënderbeut mbulohen nga TIKA, Agjencia Kulturore Turke kur organizon aktivitete në Sheshin Skanderbeg.”
Ja ku e paska hallin prof. Filips, tek xhamia e Tiranes. Dhe duket sa serioz eshte kur merr si shembull “skandalin” e stisur me gjoja-mbulimin e Skenderbeut gjate faljes se Bajramit.
Ky eshte i njejti tip qe para ca kohesh dha nje interviste ne Kosove ku bente thirrje te anullohej xhamia e madhe e Prishtines se gjoja ka plot xhami Prishtina e s’ka nevoje per te. A thua ky i din me mire nevojat e besimtareve prishtinas se ata vete. Dhe nderkohe ai nuk do guxonte kurre te bente thirrje te tilla per mbylljen apo moslejimin e objekteve fetare ne Amerike ku jeton e profesoron, por vjen tek ne dhe kujton se flet me dele e thote te tilla marrezira. Sipas Filipsit, te ndertoke xhami te medha sipas nevojave te komunitetit te besimtareve e fuska Shqiperine ne kampin Islamist. Po kur u ndertuan katedralet e medha Katolike e Ortodokse, ne cilat kampe u futem? Me vjen te perdor shprehjen e vjeter sherr-budalla, se tingellon si nje budalla qe kerkon te fuse sherr nder shqiptaret, por e di qe nuk eshte budall, eshte teper i zgjuar dhe pjese e nje lobi dhe perpjekje te mireorganizuar islamofobie dhe turkofobie right-wing. Jemi ne qe na merr per budallenj.

Vend varikars, nderton xhamia ne 2018

1 Like

It is what it is por 30 milione $$ per xhami ne shek 21 ne shqiperine qe mezi mbush barkun me buke .e kuptoj qe duhet ti tregojme dashni allahut qe Te na marre me sy te mire por ai melun duhet ta dije hallin tone e duhet Te na kete xhan pa interes .

1 Like

Xhamite e medha e katedralet jo vetem qe kushtojne shume, por jane vepra madhore qe marrin dekada te tera per tu mbaruar. Shiko Katedralen Sagrada Familia te Gaudit ne Barcelone. Ka filluar ndertimi ne 1882 dhe akoma s’ka mbaruar, parashikohet te mbaroje ne 2028. Sa miljone do kete vajtuar ajo thua?
Per kete $30 mil qe pyet, derisa nuk po del nga xhepat e taksapaguesve shqiptare, pse shqetesohesh ti e Filipsi? Per permasat qe ka, $30 mil eshte buxhet i pranueshem.

Po pra, liria fetare, ca koncepti i prapambetur.

Varik ka fillu westworld po e shiqon?

mos gabo te gabosh karakteret qofte dhe ne objekte .SagradaFamiglia eshte art i skalitur ,ndertesat e kulteve jane schablon i perseritur .

Normal , ora ime e preferuar e javes

God bless hbo