Plazhet e lira

Plazhet e jugut mund t’i shash në Facebook, ose t’i shijosh atje ku janë. Varet nga tipi që je, apo zgjedh të jesh. E vërteta është se, megjithë mangësitë, shtrenjtësinë relative, ndodhirat tipike shqiptare që nuk mungojnë, etj. këto, plazhet e jugut mbeten një mrekulli ende e prekshme, pa patur nevojë të jesh oligark. Megjithë komercializimin e një pjese të mirë të bregut, ka ende kilometra të tëra që janë të pafrekuentuara, apo fare pak të frekuentuara edhe në Korrik e Gusht.

Plazhi i ëndërrave siç, nuk di se kush ka shkruar me spray në shkëmb se quhet, është i frekuentuar vetëm nga 10 apo 15 vetë gjithsej një të shtunë në gusht. Ka disa çadra kampingu të hapura në plazh në të cilat pak njerëz kalojnë natën. Këtu mund të vihet edhe me vetura të zakonshme, nuk ka nevojë për 4X4, as për $x$. Ai që i ka vënë emrin plazhit, ka shkruar edhe MBANI PASTER MJEDISIN, ironikisht, me boje spray mbi shkembin e lashte. Marketet janë vetëm 15 minuta në këmbë dhe çmimet aty janë pak a shumë të njëjta si kudo. Një birrë që kushton 70 në Tiranë, mund të jetë 80 apo 90 këtu, por “vjedhje” nuk ka.

Edhe për restorantet, cilësia e të cilëve rritet, ngadalë por ama për mirë, çmimet i kanë ende shumë më të lira nga ç’kam gjetur në Mal të zi, Greqi apo Kroaci. - Po atje s’gjen plehra në plazh, - do thotë me të drejtë dikush. Dhe ashtu është. Mesa pashë, në plazhet që janë të lira për publikun ka plehra. Jo shumë, por ka. Njerëzit mundohen t’i grumbullojnë në fund të plazhit por era i shpërndan qeset kur fryn e fortë. Ne i morëm me vete në makinë se kosha nuk gjetëm dot dhe as pamë ndonjë njeri apo mjet apo send që të kishte të bënte me pastërtinë publike.

Rruga e plazhit të Dhërmiut është copë-copë (rruga paralel me detin). Ndoshta përgatitet një pedonale si në Qeparo apo Himarë, por deri tani të vetmet investime janë private.

6 Likes

jugu eshte shume i bukur, kush e shan ose ska qene kurre, ose eshte kokrra e budallit

plehrat behen nga plehrat

1 Like

:joy: Se ku lexova diku ne shtypin periodik vendas nji reportazh nga nji bythece shqipo-angleze : Kishte shku me nji resort te futur ne det andej nga Kavaja dhe s’e kishin lone me hy. Aresyeja : " Nuk lejme shqiptare se jane zhulsa " … Argumentat e kesaj autores, me te hap barkun. Midis te tjerave, protestonte se ajo nuk ishte zhulse, se sapo ishte lare dhe vinte ere akoma shampoo Armani … Hej zot, thashe me vete … c’moot desha qe e lexova , ishte prag dreke. :joy:

ne korrik ndalova per plazh ne porto palermo…ai pronar ca i shte na tha nuk mund te uleshim dy veta ne nje shazlon!!! fillum ti benim llafe normalisht…kur mbrapa nesh vjen nje gru i ben pagesat per familjen e saj 7-8 veteshe me na tregu qe pse ne ishim “sooo cheap”…ajoo gruja me boni me “turp” ne qe jetojme jashte, edhe cheap dhe bojme llafe ne “ven te huj”…nejse sapo po boheshim gati me ik edhe prej cmimit por me shume prej nonsensit…pronarit ju prish menja…

gjembo, erdhi shkaba prape!

1 Like

Ca vendi qenka me bo i 5 katsh per qejf.

1 Like

Eh, u rafte plasja atyre qe I prishin e nuk mund kalamajte tane te trashegojne te njejtat bukuri qe ne kemi arritur ti jetojme! Po natyra do u vije hakut te gjitheve!

1 Like

Jugu i Shqiperise, eshte dhurat e Zotit, me ate uje kristal. çmimet jane vertet pakez te larta ne krahasim me Durrsin, Vloren, Shengjinin, etj, por jo me te larta se vendet rrotull nesh apo vendet turistike.

Del ndonjehere te pershendet ndonje gjarper ekzotik 1.5 m ne plazh te Dhermiut…sa me prish syun e keq. :blush:

Ty te shqeteson se eshte gjarpe apo se eshte i gjate?

Natyra e virgjer i ka keto

kobra nuk eshte gjarper https://youtu.be/--No-VmXMVU

Edhe m’pelqen edhe me frikeson…kur s’ke pare ndonjehere gjarper live kshu ndodh apo jo? Hera e pare i ka keto…

2 Likes

-po , ka qe e bejne kete, te thone ; 2 persona ne 1 cader me 2 shezlone… nese jeni 4 persona duhet sipas tyre te marresh edhe 1 cader tjeter. me detyrim percaktim, dmth.:smiley: -por duhet theksuar qe zakonisht e bejne per shqipet e Kosoves dhe sidomos kur shohn makina me targa zvicerane, gjermane etj…

e qe thua ti, me ndodhi edhe mua qe diten e pare fare ne nje plazh ne Radhime (sic duket pane targen e makines ) , ne ishin 4 veta edhe kerkova 1 cader une… ok tha, po ju jeni 4 e duhet te merrni 2 cadra, me tha fshtari nga Vranishti (kete e mesova me pas.:smiley: )… ça the ti uore, i thashe une… -uou po nga Vlora qenke tiii… po keshtu na ka thene pronari, tha, po rrini ju rrini, .:smiley:

nejse, keta fshtaret nuk e kuptojne qe me keto palacolleqe i bejne dem vetes se tyre keshtu… Vlora ka pas nje sezon shume te dobet kete vit… plazhet ishin ishin bosh, hotelet, restorantet shume dobet… vetem te shtune dhe te djele , qe vinin familje nga Tirana apo qytete te tjera kishte njerez. edhe flas per kulmin e sezonit , une isha javen e fundit te korrikut edhe javen e pare te gushtit… -edhe sic me thane nja 2 shoke te mi qe kane restorante andej nga deti, kete vit pritshmeria ishte e madhe. dhe pikerisht, prisnin shume turista nga Kosova.

Me i fjale paska qene me dobet se vitin e kaluar Belulo

Thone qe hera e pare tek femrat nuk eshte aq e frikeshme se sa hera e dyte , kur shikon nje gjarper . :v:
Kam dhe shpjegimin per kete.

Prandaj pashe dhe une ne enderr gjarper!

Nje kafe e pa harruar,heret ne mengjes ne Mykonos

image

Personalisht i quaj nje vjedhje ne dite me diell gjithe plazhet ( flas te pakten per Vloren qe e njoh) private pergjate bregut te detit nga Vlora e deri ne kufi me Saranden. Nuk ka ngel me plazh i hajrit qe mund te pushosh pa paguar. Te pakten te ishin plazhe te bashkise dhe te paguaje bashkine per parkingun apo dhe mirembajtjen. Po keta hajdutet jo vetem qe te marrin leket por as nuk mirembajne ambjentin brenda dhe perreth plazhit. Mos te ze me goje te gjithe ato hotele, restaurante buze ujit qe derdhin si ujrat e bardha por edhe te zeza ne det. Mu aty ku pushojne njerzit. Ne shkojme se kemi akoma njerez dhe na merr malli por per kushte, as qe behet fjale.

1 Like

Jo nga liveleak:

Kujt do me i tregu Kanadane ti ? Po rri moj shoqe se flet me specialista ketu jo me pjatalares!