Po të kish lindur Steve Jobs në Shqipëri, sot nuk do të kishim iPhone

Një nxënës 15-­vjeçar ka shkruar një letër të hapur për pushtetarët dhe qytetarët shqiptarë në lidhje me realitetin disi të zymtë ekonomik në Shqipëri.

http://opinion.al/po-te-kish-lindur-steve-jobs-ne-shqiperi-sot-nuk-do-te-kishim-iphone-letra-prekese-e-nxenesit-shqiptar/

Po Shqiperia ka kushte te mira vetem per hashash dhe **pluhur- alizem politik ** te bardhe si heroina kokaina !
http://opinion.al/ekspertet-njezeri-jo-ekonomise-se-hashashit-te-ndalet-sa-me-pare/

Hashashit do ja dëgjojmë krismën më vonë, s’do ngelet njeri pa e provuar dhe pjesa dërrmuese do e konsumojnë. Shqiperia po kthehet në Kanabistan…fck

Pa lidhje me temen: cfare keni kunder cannabis sativa? Pyes seriozisht sepse me duket se nuk jeni aspak te informuar ne lidhje me kete bime.

Me shume lidhje me temen, sepse Jobs tymosej rondshem ne rini (per kete pune shkoi si hipi ne Indi), dhe me te tallme per seriozitetin e informuar permes tymit:

https://www.google.it/webhp?hl=en#safe=active&hl=en&q=cannabis+schizophrenia

gjithashtu eshte e faktuar qe tymi deformon konceptin e hapsires, dmth i tymosuri qe nget makinen eshte nje rrezik vdekje. (pertoj te linkoj)

gjithashtu fakti qe tymi eshte tramplin per tu zhyt ne drograt e renda. (pertoj te linkoj, hudhu vete po deshe)

Ndarja droge soft nga droge hard (njesoj si ndarja porno soft dhe porno hard) eshte konvencionale dhe artificiale, behet me qellim per te genjyer kaqolet.

Pra cili eshte ndryshimi midis tum i soft dhe tum i hard?

2 Likes

Aha, e kuptova… dmth ne bote alkooli eshte i ndaluar me ligj po aq sa hashashi, apo jo?

1 Like

Je duke ngare makinen permes tymit, ndryshe do te kuptoje se demi i nje vesi ose substance eshte nje gje, ndersa ligjshmeria rreth tyre eshte nje gje tjeter.

Kanabisi…Sigurisht që ka lidhje edhe me temën e mësipërme.

ja perseri nje brez edhe me i ri qe idhull ka steve jobs’in, si pune e xhozit, per me teper edhe shkodran
iphone si fetish, cfare permban ky moot objekti qe e ben kaq te vecante, pervec se eshte nje objekt i rendomte normal i evolucionit teknologjik.

Aaaaaaa, tani e kuptova: miliona njerez ne bote kerkojne qe qeverite e tyre te nxjerrin celularet jashte ligji, sepse jane 100000 here me te demshem ne ngarje sesa thc-ja.

Shkakton mutacion ne ADN. Pasojat do ndihen ne te ardhmen. Gjithashtu eshtei demshem per shendetin duke qene se 90% e pine te bashkuar me duhan.

Del fatto cioè – tecnicità o artisticità? – se sia possibile ammissibile giustificabile considerare arte quanto percentuali alla mano è così stretto alla tecnologia così stretto molto più stretto alla tecnologia rispetto alla vera arte alla pittura o alla musica – classica essendo l’unica artistica. Non ritengo il cinema arte. Né i registi artisti – troppo poco studio al di fuori della macchina da presa troppe poche cose e troppo poco profonde troppo poco universali da dire che si possono dire con quel poco studio al di fuori della macchina da presa e con il resto dello studio che è quasi tutto incentrato sulla macchina da presa sulla tecnica cioè sulla tecnica non loro dei registi ma della macchina di una macchina di un filtro di un ferro subito vecchio di un oggetto esterno extrapersonale.

http://www.tommasofranci.it/contro-il-cinema-come-distinguere-larte-dalla-non-arte-senza-essere-crociani/

me siguri Stalker ka per ta duartrokit shkrimin, sepse eshte snob, mjafton te duket interesant, pirdhi ne te parimit komunist per kinemane formuluar nga Lenini.

Pordhe me rigon! Ka me mijera studime konkrete dhe jo te “tymta” si ky i anglezeve. Lexoje artikullin origjinal qe kane publikuar dhe do e shohesh qe nuk kane asnje fakt, por vetem teorira: “it MAY cause…”. E di se cfare shkakton mutacion ne ADN? Dielli. Lexoje mire: dielli! Si t´ia bejme tani? Te tere Batman?

Ok. Po per faktin qe 90% e atyre qe e pijne e perziejne me duhan ca do na thuash? Apo do filloni te mbroni dhe duhanin tani?

Sado qe duhanpires, nuk kam c´ti mbroj duhanit, pervec faktit qe nuk alteron perceptimin psikofizik te njeriut. Kanabisin lereni rehat se eshte “bima e zotit”. E ka konsumuar njeriu per mijera vite me radhe dhe ja ku jemi, 7 miliarde mbi kete rruzull. Pale te dije sesa produkte cilesore rrjedhin nga bima e kanabisit…

Rama sikur te ishte inteligjent dhe t´ia donte te miren Shqiperise, do e fuqizonte ndjeshem prodhimin e kanabisit per perdorim industrial dhe farmakologjik. Do ishim bobe fare ashtu.

Pra konsumi i kanabisit ndikon per keq ne shendetin fizik edhe pse indirekt.

Jo. Konsumi i kanabis, sidomos nepermjet “avullimit”, ben vetem mire dhe sheron shume semundje.

Pordhe me rigon. Shiko realitetin. 90% e perdoruesve e pijne te perzier me duhan. Me e keqja akoma eshte qe kanabis po u meson cigaren dhe atyre qe se pinin. Kto jane fakte. Ti vazhdo me idealizmat.

Edison, ti pohove qe kanabisi shkakton mutacion ne ADN. Kjo eshte pordhe me rigon. Te tjerat jane hamendesime te tuat, por ti nuk perfaqeson asnje institucion apo organ shendetesoro-shkencor.

Ne ate 90% nese ka semundje, shkaktar eshte vetem duhani (dhe letra), kanabisi jo (madje eshte faktuar si anti-kancerogjen), kshq ndoshta eshte mire qe e konsumojne bashkarisht sepse mund te parandaloje semundjet e mevonshme.

Demokracia eshte sistemi i garancise dyfelore, per çdo çeshtje gjithnje ka dy pale, pro dhe kunder.

Per çdo çeshtje pa perjashtim, psh edhe po te vihet tumi ne diskutim, do te kete nje fele qe thote qe tumi eshte i keq, dhe nje fele qe pretendon te kunderten: tumi eshte i mire, per plehrimin e tokes, biles edhe per tu ngrene, ka nje studim englez per kete.