Poezia

Poezia
Eshte nje kub graniti
I prere keq
Me rrudha , perpires.
Me te une cik lekuren dhe bebzen.
E di qe Kam perpara meje nje vazhde gjaku qe me pret ne shtegun e qenve , e Jo pranveren.

( Josse saramango )
Cmimi Nobel

Poezia eshte nje grup fjalësh te shkruar nga njerez qe e kane barkun plot, e skane me ca merren

Kjo eshte tamom teza e Marksit: artisti duhet ta kete zorren te mbushur qe te merret me art.
Qe kjo teze marksiste tani progandohet edhe nga loqe e djathte, eshte shenja qe Marksi ka fituar komplet mbi te dy loqet.

Pozia qendron shum me lart se poezia.

Mendoj SE letersia me mbreselenese, ose me fame boterore , eshte shkruar nga autore te varfer , apo thene ndryshe , te uritur…

ka te uritur nga pikpamja marksiste, dmth ka zorrethate, por ka te uritur edhe nga pikpamja frojdiste, dmth ka edhe bolethate.

Si kadareja, dante she Shakespeare?

Jo, si balzak , breht , apo jashar qemal qe Ky I fundit as 8 vjecaren NUK mbaroi dot…

Ne kete menyre siç beni duke gjurmuar situaten ekonomike te personazheve te artit (per me teper disa edhe gabim), nuk gjendet kurre e verteta, sepse ne realitet gjen shembuj per te dyja tezat.
Ekziston nje menyre per te hulumtuar problemin dhe per te gjetur te verteten, por pyetja 1 meleon dollare eshte:

a ja vlen te thuhet e verteta midis indiferences se pergjithshme dhe zhurmes se gjysem te vertetave politike te dy boleve majte-djathte qe perplasen midis tyre?

A po jo Emo?

Gjeja e bukur i pelqen gjithkujt, e ben biten me te bukur. Problemi edhte se 99% eshte llum.
Imagjino te ulet caka apo te shkruaje poezi, ti fuse nje pacavure abstrakte. Dikujt do ti duket e bukur. Per mya bukuria eshte thjeshtesi

1 Like

vizatime te thjeshta ke shkallet e pallatit


A communist said to Padre Pio:

I don’t even believe in God.

Pio replied:

Yeah, but God believes in you.

1 Like

Perse te temat me poezi te xha Tanit e gjeni venin perhere per t’u zhgrry?!
Te pakten te zhgrryeshit ne menyre poetike.

sepse un nuk besoj ne Peshk,
dhe Peshku nuk beson ne mua.
Zgrry zgrry zgrry,
sal ram berisha,
thu thu thu,
edvin ram kristaqi.

Nuk e kuptoj pjeter , se perse kto ndodhin Tek poExit e Mia. Por Ka Kam falur gjithsesi…

e para, eshte poeXit e Saramagos, nuk eshte poExit e Jotja. Tema eshte e Jotja, por diskutimi eshte i hapur per publikun. Kete e them per eksperience personale, sepse dikur hapja tema me shkrimet e Mia ne Peshk. Te vjen hidhur, apo embel, ky treg kete mall ka.

e dyta, duhet te kuptohesh motivacionin e personave dhe personin, psh te jesh kundra zhgrryerjes mund te jete nje menyre artistike per tu zhgrry, sidomos kur ne kete gjendje nuk ka as tema te reja politike, qe nuk kan qellim tjeter vetem se per tu zhgrry si derrat. Biles temat kulturale jane ne funksion te temave politike, te zhgrryrjes politike, behen per te fituar kredibilitet, e me pas qe artisti i modh te zhytet kokengulthi ne llumin e politikes. Kjo ishte nje konstante ekzistenciale per Peshkun e vjeter, psh temat kulturale per filmin jane mbeturine e nje strategjie te tille. Ndersa personi i Pjetrit eshte i dyshimte, si edhe motivacioni tij, nuk i merret vesh ku e ka hallin, ose ka hall vetem te kruhet. Edhe kete e them per eksperience personale. Cdo person ka nje histori ne Peshk, pavarsisht se ne hapsiren virtuale, njelloj si ne mejhanet reale, duket sikur jetohet dite per dite.

e treta, ku e ke hallin qe i shkruan poEXit me gabime ortografike trashanike ne çdo teme? Nuk me duket gje e veshtire per te kontrolluar e korigjuar nje poExit me 5 vargje, edhe nga celulari. U pa puna, zhgrryhet autori ortografikisht, gjen pretekst te zhgrryhet edhe publiku. Ne fakt kete kerkon edhe poExia ngambrapamoderne, zhgrryerjen kolektive. Jena tu bo art t’modh!

Une personalisht mund te kem tre jave qe po perdor te shkruaj nga telefoni. Dhe kjo sinqerisht , ngaqe coj lajme per nje gazete sportive. Dhe habitem , sepse I kthehen dy a tri here gjerave qe ju sjell , dhe Jane mire. Por kur I publikoj shoh shume gabime ortografike. Nuk do ctju them tjeter, sepse ju Kam kwrkuar falje

Nga kush eshte perkthyer dhe a eshte perkthyer nga gjuha origjinale?

1 Like

Caktivizo “predicted text” qe te dalin ca shkrun ti jo ca sugjeron telefoni.

1 Like

Ok faleminderit mik I panjohur , por I mire pjeter. Do ti kem parasysh gjithe keshillat tuaja. Dhe te premtoj se do ti zbatoj me perpikmeri…