Poshtërimi

Edhe pse të dyja dhomat e Kongresit kontrollohen nga Partia Republikane dhe Trump, te premten projektligji për paketen shendetesore u tërhoq nga votimi, pasi nuk mund te siguronte votat e nevojshme.
Ky nuk eshte veçse akti nr.1 i poshterimit të nje politike populiste. And it goes on…

Editoriale:

TIME : http://time.com/4712852/ahca-donald-trump-obamacare-repeal-failure/?xid=homepage

LA TIMES : http://www.latimes.com/opinion/editorials/la-ed-obamacare-repeal-dies-20170324-story.html

NY TIMES : https://www.nytimes.com/2017/03/24/opinion/the-trumpryancare-debacle.html?ref=opinion&_r=0

WSJ : https://www.wsj.com/articles/seeds-of-health-law-defeat-were-sown-months-ago-1490395702

1 Like

ooo çer teme, 1300 shikime, 340 komente, me te pas lezet shpirti!

Megjithse Trumpi e pranoi kur doli ne konferenc shtypi, se; çeshtja e sigurimeve shendetesore ne Amerike eshte ca e nderlikuar.
Ne fakt une e prisja kete rezultat, se e pashe qysh tek inisiativa e Obames per te siguruar te ter amerikanet qe deshtoi, deshtim qe ai e mbuloi/zbukuroi me nxjerrjen e mjeksise ushtarake neper qendrat urbane.
Kjo gje tregon dhe nje here se sa te drejte kam patur une tek VQ, ose po te perdorim shprehjet e Inkuizitorit, se sa i modh paskam qene :yum: tregon dhe nje here se sa miop kane qene ca filozofe e shtetare qe e kane lexuar ate liber dhe nuk kane kuptuar gje. Helbete, si do kuptojne kur shum gjera aty duhen zberthyer.

1 Like

Kur ekstremi I majte bashkon votat me ekstremin e djathte te establishmentit, kemi kete rezultat.
Zoti Trump beri ate qe duhej.
Ishte faji i idioteve te ekstremit te djathte te PR,qe paketa nuk kaloi.
Tani amerikanet do te vazhdojne me Obamacare ku paguajne 200-700$/muaj me 5000-10000$ deductible dhe ku kompanite e sigurimeve po e lene Obamacare.
5 shtete tani kane vetem 1 kompani sigurimesh…mendo se cfare sherbimi ofrohet…
Demokratet kane hallin e shifrave pavaresisht se keta te siguruarit e mesiperm nuk do tu hyje ne pune Obamacare,perseri i quajne te siguruar.
Idiotet ekstremiste te PR qe votuan me demokratet kujtojne se Jezu Krishti do tu siguroje insurance njerezve…
Mendoj se Trump po luan shume mire,do ta lere Obamacare te deshtoje dhe pas 1 viti e gjysem do te beje planin shendetesot.
Tani do te merret me reformen e taksave etj.

Ja dhe Stalker qe vodhi leket e taksapaguesve per proze te shkurter.

Do te komentosh ore zoteri per temen apo do ta dhjesesh me karikatura?
O admin a ka mundesi te fshish keto karikatura qe vendosen vend e pa vend?

1 Like

Cfare thua o Pjer? Cila gote ta tregoi kete?

Une njoh kaure qe paguajne vetem 50$ ne muaj nepermjet Obamacare .po Te paguanin nga xhepi do ishte $925 .obamacare subvencionon $875 .megjithate burdallenjte votuan per Trump se ai do perzeje Mexicans,a thua se ata Te varferit po u hane buken .une kam pare meksikanka qe punojne ne ndertim perkrah burrave ,kjo piranecja e bardhe qendron gjithe diten xurxull ne vodka e pain killers .

2 Likes

“We know he is breaking the law every day," a protester asked the 83-year-old political veteran. “He has obvious dealings with Russia. There’s so many things he’s doing that are unconstitutional. How are we going to get him out?”

“We have a lot of people looking into this. I think [he’s going to get himself out.]
(http://www.independent.co.uk/news/world/americas/donald-trump-will-resign-soon-dianne-feinstein-senator-senate-judiciary-committee-a7639341.html)”

Nuk e kuptoj kete urrejtjen tende ndaj njerezve qe votuan per Trump.
Ishin po te njejtet njerez qe votuan Obamen ne 2008 dhe 2012.
I shan si te paditur e injorante a thua se periferie e Filadefias,New York-ut apo LA qe jane hambari i votave te PD,jane njerez me PhD.

Nuk e ka njeri inatin me meksikanet por me establishmentin politik qe nuk e can bythen per njerezit.
Qe tjeter thote e tjeter ben.
Kaq te veshtire e ke qe te kuptosh me Pelosin,kete idioten tjeter Fenstein,Schumer dhe skuthat e PR ne Kongres nuk ecet me perpara?
Trump mund te kete shume kusure por eshte 100 here me I mire se gjarperinjte e establishmentit si majtas dhe djathtas.
@korriku

Sa per shkarkimin e Trumpit nese kerkojne lufte civile le ta bejne.

ACDC, un dhjes me karikatura, ti me shoke shume (edhe shok komuniste si Korriksja) dhjet me fjale! Ku eshte ndryshimi?

Biles ka ndryshim, sepse ti dhe Korriksja dhisni me fjale, dmth me goje!

(po per foto karikatura te kapos dhe zeqos, pse nuk ankohesh? Apo ata dhjesin si antikomuniste, dmth dhjesin si ty dhe Trampi)

Gjembo, e harrove ate fushaten kur Obama, nxorri doktoret e ushtrise ne fushe, neper qendrat urbane, nga ku perfituan nga vizitat falas, me mijra e mijra amerikane. Apo nuk i pe, se ne kohen e lajmeve ke qene duke lare pjatat.

Ku i shikon keto filma o Pjer?
Si ore presidenti paska nxjerre dr e ushtrise?
Mos ke pare ndonje lajm andej nga Iraku apo Afganistani dhe jo nga SHBA-ja.

1 Like