Prifti vdes nën heshtjen e mediave


Është ndarë nga jeta në moshën 49-vjeçare, ish-ministri shqiptar i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë, Dritan Prifti.

Dritan Prifti vuante nga një sëmundje e rëndë prej një viti dhe për këtë shkak ai kishte hequr dorë dhe nga jeta publike dhe politike.

Prifti i ishte nënshtruar së fundmi një operacioni të vështirë në Itali, por që nuk ka pasur përmirësim.

Dritan Prifti ishte deputet në Kuvendin e Shqipërisë nga viti 2001 deri në vitin 2013, ndërkohë që nga 2009 deri në 2010 mbajti edhe postin e ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë

Po c’te thone dhe mediat .per Te vdekurin eshte e pasjellshme Te flitet keq .por edhe mire per rahmetlliun I cili ishte pjese e klases pulitike rezultati I punes Te se ciles eshte :60% e shqipove duan t’ia mbathin nga vendi ,nuk ta nxe goja Te thuash ndonje llafi Te mire .si per cdo njeri tjater qe ka qeverisur vendin dhe ka bere nje mut per popllin e vetmja gje mund Te thuhet kur na lene shendene eshte :mbuloi balta balten.

3 Likes

Mediat Heshten sepse jane blere nga Oligarket Shqiptare qe drejtojne politiken Shqiptare. Dritan Prifti ishte nje figure kontradiktore qe hapi shume skandale financiare kryesisht te familjes Meta. Ndonese do kujtohet per Videon e famshme, ai filmoji edhe veten ne nje skandal seksual e financiar ndersa firmoste urdhera qeveritare ne krevat me sekretaren e vet te pergjithshme.
Shqiptaret duhet ta respektojne edhe per denoncime te tjera si ai i kanalizimit te 600 000 markave nga Keshi per blerjen e Postit te kryetarit te Partise Socialiste nga Meta ne konkurence me Majkon, si edhe per thirrjet e drejtuara prokurorise per konfiskimin e kamerave te sigurise te kryeministrise kur Meta ishte zv-kryeminister me Demokratet ne menyre qe te identifikoheshin kriminelet me te rrezikshem Shqiptare qe benin adetet tek Meta.
Dritan Prifti denoncoji skandalet financiare te familjes Meta ne krye te PS dhe ne krye te LSI ku mbante vendin e zevendes-kryetarit. Ishte ambicioz dhe nuk pranonte me lehtesi Thundren e KaptinModhit dhe Zojes se tij te pare, ne kontrast me Pampersat aktuale Vasili-Rama qe jane njerez pa ambicie e shtylle kurrizore.
Pavaresisht semundjes Dritan Prifti i mbylli te pakten 3-4 vitet e fundit te jetes se tij ne frike te vazhdueshme nga hakmarrja e mundshme per shkak te denoncimeve te tija. Ne funeral u percoll nga partneri i tij ne biznes, Tom Doshi, nje figure shume e erret e politikes e biznesit shqiptar, Gramoz Ruci, i derguar me zor nga Edvini per hir te miqesise se vjeter dhe Gjinushi qe u mundua ne fund ti shiste Priftit partine social demokrate.
Mos prisni Zhejin, Hilen, Rakipin apo Fevziun te trajtojne me ze e figure deklaratat kontroversiale te Dritan Priftit, sepse jane te blere.

1 Like

Ku do jete dhjetra videot qe ka ka regjistruar?

Sot ne facebook tom doshi e quajti vella

Ti kete lene dhurate arkivin e videove?

C’rendesi ka kush vodhi e sa vodhi .meta psh u be president,ky tjatri vdekja kapak floriri I thone .me vjen keq per Lu efendine qe I bie legenit per vetting.

Eh, bohu i pasur sa te duash nga ana materiale, por/ama si pasuria shpirterore nuk ka.

Per aq sa njifet ne publik,e mylli si djale i keq.
R.I.P

Ja kshu fliste ene Merhumi …materiale versus pasurise shpirterore nje populli qe kur u hapen dyert fale pasurise shpirterore pushtoji me anije boten . Ne fakt ky perfaqeson thjesht diskutimin tipik te pabuksave dhe zarave qe duke pasur xhelozi per pasurine materiale te te tjereve qe vete nuk kane arritur kurre ta arrijne. Me pas vazhdojne te justifikojne deshtimet e tyre ne jete e shesin pordhe se gjoja kan pasuri shpirterore.
Varferia materiale eshte motra e varferise shpirterore

1 Like

O re , se s’mushke mir ti, pale i thu dhe vetes Tironc, duke na ofenduar ter ne tironsit e vertete. Po une e kam siguruar jeten time a derzi, nuk vuaj nga ana materiale, dhe pikerisht se nuk vuaj nga ana materiale, arrita ne konkluzionin, se; nuk ka jete me te pasur se ajo nga ana shpirterore.

Pjer lere te lebetitmin se aq di, po ajo manjola si e ka punen me ty qe te thote palloshi !?

1 Like

Leni sulmet personale i nderuar sepse thjesht cjerr masken e rreme te disidentit. Nuk ka rendesi se jam une Tironc i vertete apo jo, por ti je Disident i rreme…pale ke kerkuar azil per persekutim te vitit 1990-1991. Sigurimsi tipik qe merr azil ne Belgjik apo fillon punen tek ambasada amerikone.
Cer jete materiale ke siguruar ti more qe punon ne magazine ne pleqeri. Tironcit sot ne moshen tende nuk lene kockat tu rregullu shishe vere te vjeter ne magazine po jetojne si lorda me para qe kan nxjerre pasi kan transformuar shtepite e qerpicit ne qiell gervishes. Pasaniket Shqiptare ate apartamentin tend ne durres e perdorin per bakshish mbas nje allishverishi. Dole edhe Zengjin ti nashti e po krahasohesh me Dritan Priftin per pasuri

1 Like

Kjo shprehja “mediat heshtin” eshte nje nga me debilet dhe acarueset e koheve te fundit qe perdoret vetem per te terhequr vemendje. Heshtin mediat por ne cdo media shqiptare qe kam pare une ka qene ky lajm.

2 Likes

Ae kupton qe je tu fol kot, po pse a derzi e diskretiton veten me shume, jo per gjo por njerzit lexojne ketu, dhe e shohin se ti vazhdon me broçkulla. Pikse pari une (megjith simpatin e çmendur ndaj Amerikes dikur) nuk kam punuar ne ndonje konsullate a organ te saj, e piksedyti ku ta gjeja te punoja ne sigurim (mendim/konkluzion i tanishem) , pikerisht ate organ qe dikur e urrenim.

Arsyeja qe punoj i dashur, eshte se; vend ku ti mund te studiosh, te hulumtosh per gjuhet, psikollogjine, kulturen, etj, eshte pikerisht magazina ime, ku i ke nga te gjitha vendet, e kjo gje po me shtyn (ne fatk po me nxit edhe ti) te bej nje tregim per jeten e nje dite pune aty.

Kam frike Zeqo, se Manjola eshte kryeministri yne i dashur Palloshi :laughing: dhe do t’ja plotsonja deshiren nje here, qeni qepen ta haje, pa do ta palloja nje here vetem.

Tironc me mbiemrin Thomai :thinking:apo e ke emrin e artit ate :rofl:

Pjer, jemi ne pritje pa durim per nje tregim nga puna ne magazine aty, kjo ishte edhe pyetja ime per intervisten e mijvjeçarit qe ke ne plan, mbaje shenim.

1 Like

Rrofsh i nderuar Zeqo per pyetjen, dhe do perpiqem ta shkruaj sa me shpejt, Pres pyetjet e tjera.

Pse te djeg mo gjembo? Une shkova nge disa nga mediat krysore online dhe se kishin lajmin

Ke gje ndonje media ti qe te djeg?

Do palloje edi rame? Ye jesh gay eshte e pranueshme, por qe te mos kesh gusto jo

Pra nuk paska faj Rama qe i quan kazan meqe, sipas teje, paskan heshtur per vdekjen e Priftit?

Une shkova nge disa nga mediat krysore online dhe se kishin lajmin

Leshon titullin qe kerkon vemendje dhe sjell shkrimin nga… media. ncnc pz lol. Dhe pastaj me digjka mua?

Vetem nga Balkan web ke disa artikuj:http://tvklan.al/ndahet-nga-jeta-dritan-prifti/

e shume e shume te tjera.