Protesta ndaj ndërtimit të kompleksit tek ish-Parku

Një park urban ngjitur me ish uzinen enver eshte rrethuar per t’u kthyer ne nje tjeter kompleks pallatesh ne Tirane. Toka, qe dikur ka qene pjese e zones industriale dhe u kthye ne hapesire te lire rekreative nga Bashkia disa vjet me pare (ne kohen e Bashes), duket se eshte ne prone private, dhe te zotet duan ta kthejne ne ndertesa. Ankesa e banoreve eshte se kjo hapesire eshte e vetmja e mbetur ne kete zone teper te dendur me pallate. Kryetari i Bashkise Erion Veliaj tha per Peshkun se do te takohet vete neser me banoret protestues. Ai nuk eshte shprehur per ceshtjen ne media deri me tani, duke thene so do flase neser drejteperdreje me qytetaret. Nje grup banoresh jane perpjekur te kundershtojne duke organizuar protesta. Parku eshte rrethuar police dhe me gardh, dhe se shpejti nisin punimet.

Ne anen tjeter te historise qendrojne pronaret e tokes dhe firma e ndertimit. Arlis ShPK ka bere sot nje deklarate publike, te shoqeruar me dokumenta qe thone se lejen e ndertimit e kane marre ne vitin 2013 nga Bashkia e drejtuar nga zoti Basha, dhe se ne ate kohe, kunati i zotit Basha u ka kerkuar t’i falin atij gjysmen e prones. Kur keta kane refuzuar, sipas firmes, Bashkia eshte hakmarre, duke e shpallur truallin lulishte. Sipas zhvilluesve, gjysma e hapesires do te mbetet e gjelbert dhe publike.

Bukur. Te protestojne e te mos i lejojne.
Aty ku do bere pallat, do bere pallat.
Aty ku do bere park, do bere park.
Ai vend eshte per park, jo per pallat.
Ose te bejne nje park tjeter aty ku tani ndodhet policia, ose rrenojat e unzinave, pastaj te bejne pallat kete.

Kshu eshte kur e shisni voten per 50 euro , ju blejne pastaj ju perdhunojne , pak e keni .

1 Like

I dashur Brad, po vete Luli i PD (Sozia) u paska kerkuar 50% te prones, si shpjegohet ky problem.

1 Like

Basha ka pas dhene leje per shume pallate te dyshimta, ne disa raste duke bukosur hapsirat mes pallateve. Qytetaret kane protestuar ne heshtje. Por nuk perjashtohen as keta te krahut tjeter.
Sot njerzit po ja njohin vleren hapsires se perbashket, gjelberimit qe mungon sidomos ne ndertimet e reja.
Po nuk u vu taksa e baneses kjo histori pallatesh do vazhdoje.

Eshte skandaloze qe te ndertosh nje lulishte dhe pastaj ta prishes prape se do ndertosh pallat. Si ka mundesi qe dal nga dale ne Tirane u zhduken gjithe fushat e sportit dhe lulishtet. Dje isha vete ne proteste megjithese nuk e kam aty shtepine. Shumica e banoreve te pallateve perreth rrinin ne kafe ose shihnin nga ballkonet. Mire ju a bejne mendova perderisa nuk dilni te protestoni.

Per sa kohe eshte prone private mbaroi filmi , per cfare dalin keta per shpirt te babes apo per kunatin e lulit ?!

Jane Katila e Hallduper mer…kta thyejne gardhin e Privatit e i thon na jep pronen tate per lulishte.

  1. Kjo ska qene Lulishte njehere…ktu fillo problemi…ka qen fabrike ne toke te tjeterkujt
  2. Kjo eshte textbook example se si vidhet privati nga Publiku e Bashkia nga ajo Moot e Djathte dhe Specialiste e Majte

Kur e thash i her ket gjo e thash …ere cuna…nuk mund te kerkosh lulishte ne prone te tjetrit sepse ai ka te drejte me te kerku ty perqindje tek Halja e kuzhina ne shtepie …reciprokisht …mu sulen Zametet e kompani e me quajten Ndertues Betonues e Komunist. E kum thon para i viti…

E kupto cer kan bo shkurdhatat …i kan shku privatit e i kan thon…o na jep 50% te prones o boje 50% lulishte…Familja thot hec mo bojme gjelberim publik… 50% ose i cik me pak 40%…e vjedhim ne pse Bashkija… se shumicen e atyre apartamentve privat ne do e gezojme plus Parkun bashke me publikun…Fillo Privati me bo ate 50% pallat ne prone te vet (qe kushedi sa ka pagu me e morr ate prone i her me rrushfete e dallavere) e kta i thon mos e boj se ke Lulishte…Jo mer Kamunista Antikomunista…Lulishtja ishte marreveshje per Pallatin ndryshe nuk eshte trap ai me i fal publikut 100% te prones.
Kape i cik Shqupistat kur te fillojne me me shajt Kamunist e Betonizues…Ymer Ymer

Qyteti ka nevoje per lulishte pompi .ke degjuar gje per ngrohjen globale :grimacing:

Une thashe mos eshte park publik e i paska bere gjemen lali eri i paska lene te shkretet pa bar qe te kulllosin se tani u kujtuan per natyren e per cilesine e ajrit keto se kur ia futen ballkonet e shtesat tjetrit neper Tirane s’kishte gje he se jemi icik ngushte :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Lolita ka nja 3 muaj qe merret me keto , rrin rrin e nxjerr foto te kantiereve te ndertimit.
Po e kane te kote se cfare masakre i eshte bere Tiranes s’kane cfare i bejne me shume, plani urbanistik eshte miratuar ka disa muaj e po te jete prone private mbi te gjitha me leje te leshuar keta bejne gam gam kot tek prone e tjetrit.
Ca logjike , mbaje o shofer …

Lejen e pska dhene Basha.

Firma e ndërtimit në emër edhe të pronarëve të truallit, ka theksuar se leja është lëshuar në bazë të Planit të Përgjithshëm Vendor të Tiranës, i miratuar në vitin 2013 nga ish kryetari i Bashkisë, Lulzim Basha. Firma "Arlis ndërtim " shkon edhe më tej duke hedhur akuza në drejtim të Bashës.

“Në 2013-ën, Bashkia e asaj kohe na dërgoi Kunatin për t’i “falur” një pjesë të konsiderueshme të ndërtimit. Ne e refuzuam këtë, pasi ishte një “gjobë” për të lejuar diçka që vetë Plani i 2013-ës e lejonte. Kur ne refuzuam gjobën e Kunatit, z. Basha bëri një teater, duke e quajtur “lulishte”, pronën tonë private, si hakmarrje që nuk i falëm gjysmën e biznesit”, thuhet në reagimin e firmës.

Nuk me vjen me keq per katundaret e Albanistanit.
Edhe kur tja u sjellin betonin tek tavolina,do te thone rrofte PP(S)SH-ja.

Mire tja u bejne more funderrina qe ne 80 vjetet e fundit jeni udhehequr per 70 vjet nga nje parti!

Kur shan katunar edhe katunari i Devollit, sumlepiresi i katunarit te Vicidolit.

E ti do me i shpjegu Bitcoinin injoranteve…kape i cik ket te pompinove…Lullishtja tek Parku i autobusve lufton Ngohjen Globale…a ke degju or tej per ngrohjen Globale?
Iken fshataret e mberriten ne amerike e ska mo kush mbjell peme tek kurora e Dajtit…cti bosh…se Ngohja globale or tej…Vilajeti dhe Kina…shkaktare te Ngrohjes Globale…Ymer Ymer

1 Like

Imagjino te kishin ndenjur me shume se nje muaj keta

Pse te imagjinosh…shif e shkruj se cbon Talebanet ne Afganistan…

PD-ja eshte partia e qytetareve nga katuni si ACDC

Druni Vilajeto , druni i vjen hakut ktij derr mileti , jo pallat por nje Hale te modhe ndertoji qe kur te dalin ne ballkon te knoqen me eren e halese , harrun kta qe moren leke per voten ? Mos i fal Vilajet , hera e pare qe jam me ty .

Ajo kompania e ndertimit paska paguar bakshish qe te marr lejen ne 2013, po sot qe e rinovoje lejen sa lek ka paguar ajo firma. Pse nuk i nisi ndertimin ajo para zgjedhjeve???

Po perderisa protesten e udheheq Arlind Qorri me Njerezit e Bashes keshtu Thagmash do flisni juve.
Nuk ka paguar bakshish kompania e ndertimit por thjesht i eshte kerkuar bakshish nga Kunati. Bashkia ka bo marreveshje me Pronaret e Tokes, qe te ndertoni ne toke tuaj pallat multifunskional do i jepni Bashkise a Publikut 50% te truallit gjelberim. Plus Bashkia merr 5 milione evro taks ndertimi…per Publikun.
Lufta eshte a do e respektoje Firma e Ndertimit 50% te gjelberimit pasi nderto pallatin…po per kto pune ka Gjykata.
Po sbona pallat nuk ka gjelberim …Familja Nela te shkoje ne Strasburg per kompensim ose nese i pushtohet toka nga Arlind Qorri, ti kerkoje qeveriut toke tjeter kompensim me te njejta parametra ndertimi a ne Plazh…