Protesta në JFK kundër urdhrit anti-mysliman të Trump

Dje, më 27 janar, Trump firmosi një urdhër ekzekutiv që ndalon hyrjen në SHBA të nënshtetasve myslimanë nga 7 shtete (Siria, Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani dhe Jemeni.) Urdhri ndalon hyrjen edhe për ata që janë me green card. Organizatat që mbrojnë të drejtat e njeriut e kane kundërshtuar urdhrin në gjykatë, por pasojat kanë filluar: në aeroportin JFK janë ndaluar 11 persona që ishin në ajër gjatë kohës që urdhri u firmos (sipas BBC). Llogaritet që të jenë mbi 500,000 persona që do të mendohen mirë para se të hyjnë apo të dalin nga SHBA.

Një tmerr i vërtetë dhe një turp i madh që shteti model për liritë e njeriut në këtë botë të kthehet përmbys brenda pak ditësh.

Pak ngushëllim ofrojnë vetëm protestat. Si kjo më poshtë jashtë aeroportit të New Yorkut, JFK.

Foto nga LAKaufmann

2 Likes

Nderkohe qe Green Card holders …kush ka green card… Tani pyetet ne JFK cili Eshte mendimi tyre per Trapin

Nje tjeter premtim i mbajtur.

3 Likes

Do te doja ti shikoja keta protestuesit ne ndonje proteste kunder terrorizmit islamik,por se nga humbasin ata kur ndodhin sulmet.
Fillojne e I justifikojne neper tv dhe fajesojne perseri SHBA-ne.
Ne ate kohe Trumpi as ka qene politikan fare…

1 Like

…But those actions will not automatically allow green card holders who traveled to the affected countries back into the United States, two sources familiar with the matter told CNN.
Instead, those travelers will have to apply for a waiver to the executive order that instituted the ban, the sources said…
One of the men, Hameed Khalid Darweesh, worked with the US government for 10 years after the US invaded Iraq. He was released early Saturday afternoon due to provisions in Trump’s order that allow the secretaries of state and homeland security to admit individuals into the US on a case-by-case basis, a source with knowledge of the case told CNN.

Njeri ti mund te jesh, po njerezi nuk ke.

2 Likes

Ti qe po na shkruaj keto komente,ke protestuar ndonjehere kunder terrorizmit islamik,apo si zakonisht fajeson SHBA.

Iken kohet kur vrisnit amerikanet dhe fajesonit po amerikanet.
Qe nga data 20 Janar ky vend ka zot dhe do te vijne vetem ata qe e duan kete vend.
Te tjeret te shkojne ne LM apo ne Kube.
Do te beni gam-gam ndonje jave pastaj do te mesoheni.

bravo per protestat…

po per ato ne shqipni qe nuk e marin vizen… ku protesta

rob qe dune me pa robt, edhe nuk marin vizen, me mijera, me shume nuk e marin se e marin. komplet e pajustifikueshme ne shumicen e rasteve.

ca vende skane viza fare, ca kane.

Sala pat thene qe do bente marveshje me ameriken qe te hiqeshin vizat per shqiptaret. Ca nuk lane pa i thene, ca nuk e shajten vetem se shprehu deshiren dhe perpjekjen per levizjen e lire te shqiptareve.

i ngeli Lulit me e be prape, ashtu sic hoqi vizat me evropen

I madh eshte I madh fare:

Trump signs memorandum to defeat ISIS, executive order to curtail ex-officials from lobbying.
The order on the lobbying ban extends the existing one from two years to five years and puts in place a lifetime ban on ex-officials lobbying for foreign countries.

Trump vowed on the campaign trail to make such changes and others, to voters’ chants of “drain the swamp.”

1 Like

Une SHBA e dua me gjithe shpirt. Po kjo s’eshte SHBA. Kjo eshte kafsheri. Ti je me kafshen, une jam me njeriun.

(Sa per informacion te pergjithshem, nga 7 vendet e ndaluara asnje terrorist nuk ka hyre ne SHBA. Asnje!)

3 Likes

Jane shtete qe nuk ofrojne siguri ore zoteri sepse nuk kane ne kontroll situaten,nuk dihet se kujt I japin pasaporta etj.
Tjetri thote jam irakian por mund te jete pakistanez…

Fare mire mund te ishte dhe Shqiperia ne ate liste. A e kupton ti kete?

E shpjegon dot njeri se pse Trump nuk ndaloi vende si Afganistani, Pakistani, Egjipti apo Arabia Saudite? Nga te katerta keto shtete ka pasur sulme terroriste ne Amerike. Nga asnje prej shtate shteteve qe ka bllokuar nuk ka pasur sulme.
Keshtu duket sikur e ben thjesht per tu bere qejfin ndjekesve, duke ndaluar vende ne te cilat nuk i prishen interesat e veta.

1 Like

Nuk ka si te jete Shqiperia,se eshte ne listen e bardhe te Shengenit.
As Kosova se shteti atje ka kontroll mbi dokumentat e njerezit.

Une kam shume pak Arsye ne Amerike te protestoj per terrorrizmin Islamic sepse per ne ne juesej homegrown terrorrizm, school shooting ka qen deri me sot me problematic.
Per sa I perket terrorrizmit kam qen kunder mbylljes se Guantanamo camp hapur dhe shtimir te tyre po kunder diskriminimit te te varferve, te rrobiturve te paperkrahurve qe mundohen ti shpetojne fatkeqsive.
Gezoni o Muhamedan se qe sot e tutje ne aplikim per uesej ne krahasim me kristianet do jeni Jo prioritar. Pa qeder se prap do ket ca kokrra musulman qe do futen e kan per te bo resme me ivanken

Dridhe Like… I thone kesaj.

Ska gje se besimtaret e cdo feje i ndihmon Providenca.Ja se vjen Inkuizitori e ua thote.Sa te mbaroje pak pune,se eshte i zene me ate Marlonit ne nje akt reciprok qe duhej te ishte krijimi.

1 Like

clidhje ka shqipnia? kujdes me keto gjona se cojne uje ne mullirin e armikut… jo se lexo gjo armiku ketu, po keshu ne pergjithesi.

Kam firmos dhe protestu kunder lehtesise se armembajtjes ne uesej …shume me e rrezikshme se ca Siriane te mjere. dridhe like