Protesta për tarifën e Rrugës së Kombit

Populli u zgjua nga gjumi

taksa pakez me te ulura dhe futja e sistemit te abones per automjete qe udhetojne çdo dite aty, mund te frenonte acarimin e shoferve dhe qytetarve aty.

1 Like

ne te semes edhe Rama, se tha se shqiptaret jane si k… qe nuk cohen me urdher te Berishes se u nuk u ngrefet… ja mire qe u ngrehet atyre te Kukesit.

Mire ja ben atij Rames se te enjten talli trapin me njerzit duke thene qe nuk proteston njeri. Per me teper po e humb fare lidhjen me realitetitn dhe i ka mbyt njerzit me taksa dhe po ja merr frymen. Une jam per taksen po jo kaq te larte ama. 2-3 mije lek me duket normale ose 5 mije dy kalimeshe.

Rama jo 3, por 30 do kishte vrarë po të ishte në vend të berishës, por e tregon më reagimet e kesaj ore.

Populli duhet të kuptojë që ka pushtetin në dorë, e që mund ti tredhe këta kopila në 24 orë

Saliut, kur u diskutua ai projekt, u keshillua madje edhe nga FMN se eshte nje projekt jo-rentabel, projekt patriotik. Ate kohe u sugjeruan avenue te tjera per lidhjen e kombit, me me pak shpenzime, Sala kembenguli me koken e vet patriotike turbofolk, dhe ja ku jemi. Duhet me pagu qimet e kokes per te perfunduar (se rruga s’eshte perfunduar akoma) dhe siguruar (se rruga eshte e papershtatshme ne mjaft vende) perdoruesit.

pagesa nuk eshte takse, edhe njehere, eshte tarife perdorimi (per mirembajtje te ketij projekti super te shtrenjte)

zjarrvenia ne piken e pagesave te tarifes nuk demton ramen, por neve te gjithe qe perdorim ate rruge, sidomos verioret qe do u duhet ta perdorin me shpesh. Ka shume mundesi ne vend te kene vene vetulla, protestuesit kane nxjerre syte, sic thote fjala.

Or ti mik taksa eshte shume e larte dhe pengon biznesin dhe shton varferine ne nje zone teper te varfer. Veje taksen po me te ulet. Atij Rames mire ja ben se talli trapin ne parlament.

Nuk i kan bo gje Rames. Rama eshte ne Vlore tu bo takim me Popullin. Rrahen policet, dogjen pronen private e publike dhe lane qytetaret rruges tu prit.
Sdoni me pagu taksa se jan te larta? Eshte e Drejta juaj por Rruga do degradoje muaj pas muaji sepse nuk ka leke qeveriu. Per me teper po perdoret per trafik thjesht per makina te tonazhit te rende Kosove Mal te zi ku ne proces nuk konsumohet as nje liter benzine ne Shqypni, po amortizohet rruga.
Ja kshu me perallat patriotike qe svlejne 5 evro e enderrat anarkiste qe do zgjoni popullin nga gjumi. A vec te tjerave me ato flaket qe po i vini gjonave si xakonisht substanca kancerogjene clironi per kalamojt e veten tuaj.

rruge e pasigurt o njerez, kur te ndodhi aksidenti nga shembja e rruges, a urave a dherave mbajtese, neser pasneser, keta qe protestojne per 5 eurot s’ta bjene te gjate ta hedhin ne gjyq qeverine si te papergjegjshme. Por paret kur e perdorin rrugen s’duan t’i japin.

E kujt i plasi, ce gjeti Fatos nanon e Ilir meten pas cdo skandali te 2-3 vjetesh me pare? Sduan te taksohen pa u pyetur eshte e drejte themeltare.
Te shkojne ne Tirane me rrugen gropa gropa e me makinat me tonazh te rende e autobuzat qe shkojne tranzit nga Kosova ne Mal te zi pa pagua as nji kacidhe. Jo po 2 mije leke ose 5 euro, u bon te gjithe llogaritar. Hec se qysh sot filloji bnllokimi i rruges, gjo e mire se do harxhohen me pak lek nga taksapaguesit shqiptar per amortizimin e rruges. Ymer Ymer

1 Like

nuk mund te pagujne kuksiant me shku per tirane, as kosovaret, vetem se pozicionohen ne skajin e rruges qe perkon me treaun. poqese bahet me pagese, te bahet per te gjithe, per aq sa e perdorin rrugen; qe do te thote - qe nese une iki nga rresheni ne fushe-kruje,- te paguj per kete segment te rruges, jo te vihet trau ne skaj dhe te pagujne ata qe hyjne aty, per gjithe rrugen. kjo asht poshtersi.

2 Likes

zone e varfer, thone.
po bencin e perballojne ama.
guess what, makina do te thote xhep jo vec per t’a blere (per show sigurisht, per status), jo vec per karburant e mirembajtje herepashere, por dhe siguracionin, toll-et, infrastrukturen qe pretendon automjeti.
Perndryshe merr transportin publik. E veshtire te gjesh racionalen ne koken shqiptare.

Nuk ja kan vu synin toyotes tate per 5 evro por makinave me tonazh te rende e autobuzave 20 e kusur evro. Po jo cdo rruge ka tarife pagese e ktu ngatarroheni juve se mendoni per barazi sociale. Do paguhet tarife aty ku rruga eshte ne borxh e nuk perballohet dot mirembajtja kurse autostrada tirane durres eshte e pagume nga taksat e tironsave e durrsakeve ska pse te kete tra. Me cer Taksash Kuksiane mbahet kjo rruge kur ajo eshte zona me e varfer e vendit??? Rruga do mbahet me traun e kombit…

1 Like

Cfare kafshesh, tani le te paguajne dhe ato qe degjon. Pervec 5eurove.

pse kafshe? ky ehste zeri i popullit.

me shume se 1000 lek te vjetra per makine eshte vjedhje

plus nuk u pagua me taksen e majkos kjo rruge?

ca lesh rrugue patriotike eshte kur duhet te paguash? patriotizmi as shitet as as blihet

ne jemi popull qe kemi jetu 500 vjet me kanun e pa taksa, kanuni nuk eshte anarki, por demokraci e decentralizuar, pra e ardhmja

rrofte poplli i quksit

5€/kalimi eshte rrjepje per se gjalli. Nuk ka leke per mirembajtjen thone shoket e idealit! Jam shume dakord qe duhen leke per mirembajtjen. Por kur e kerkon pushtetin per te vjedh deri te qindshja e fundit patjeter qe nuk do ngelet leke per mirembatje. Sa miliona euro vodhi Beqja i mjeksise? Po ahmeti? Po gjiknuri? Po …? Po…?
50M € vjedhje ne rrugen tir elb, 21 M € vjedhje ne ujsjelles kanalizime ne tirane, 200m € vjedhje me raport nga kontrolli i larte i shtetit te rruga e kombit, 14 M € çunit te bukur se i prishem pallatin pa leje,… , …
Ja pra qe leke per mirembajtje ka por na duhen skllever dhe njerez te mbaruar per te paguar.
Hallall Kuksit qe ia vuri flaken! Se dhe ai koncesioni qe e fitoi ka rrezik i ndonjerit nha qeveria eshte (apo i paguan dikujt kuoten) se nuk mund ta çosh nga 3-3,5 € kalimi ne 5€ kshu me nje te rene te lapsit.

1 Like

Kane maqina keto 1000 vete qe u ngriten e dogjen?? Ee?? :face_with_hand_over_mouth:

Bravo kukesi si ne kohe te rrapo hekalit .

Protestuesit duhet ta zgjidhin kete problem me Lubonjen. Besoj se asokohe e kanë quajtur tradhetor

http://arkivi.peshkupauje.com/2010/07/autostrada-rreshen-mars-kalimash

hajt me po bashkohem me ju, qeni qepen ta haje, bravo ju qofte :v: :thinking: