Provokacija

Duam foto, qe ilustrojne ‘problemin’

1 Like

Kohe te veshtira kane ardh per ju meshkujt e Shqipnise, :face_with_hand_over_mouth:

1 Like

‘‘Mjafton një eksperiencë sado e lehtë me Las Vegasin, për t’u bindur se, në botën e kumarit, trupi lakuriq i femrës shërben si amplifikator (booster) i sjelljes impulsive të atyre që luajnë me para. Edhe në Las Vegas, skenografia është e tëra e skriptuar, ose e regjisuar në tavolinë; dhe nuk shërben aq për ta tërhequr kumarxhiun, sa për ta përftuar me kontakt.’’

-mire e ke shembullin… dhe duhet ta zgjeroje akoma me shume nga bota e sportit , meqe behet fjale per emision sportiv. -kujtoni vajzat seksi dhe te e veshura seksi qe shoqerojne fituesit ne garat e ciklizmit , garat me motor apo formula 1… ose ato qe dalin ne ring , ne pushimin midis raundeve, gjate nje ndeshje boksi etj…

nejse, se kam kuptuar asnjehere sesi mund te merret seriozisht nje njeri si ky Much namuzqiri:smiley: -ky vet eshte vulgariteti me i madh, elitar medemek , ne TV e Albanies.

Vertet? Sikur te lehta po duken. Ja sport dhe forma shperthyese per ta kaluar darken. Ku ka me mire?!

mire e ka muci…kena 20 vjet ne usa dhe te paralamero tjetri kur ka gjona te egzagjerume…per ner kur e coj tv te kanalet shqiptare mundohem ta mbaj pultin ne dore se ku i dihet ke e djela shqiptare besoja familjare…nji ta shtri nja dy femna arditit dhe filloje ti perdori si tavoline…i here tjeter tu pa lajmet e darkes mir e bukur, …lajm per berluskonin si sexist…po te shikosh rubrike sportive prap duhet mos me qene vajzat perreth se tu pa veshjet e ketyre modeleve kerkojne te vishen edhe ato…me veshjet njeriu tregon pak a shiume dhe trute…psh top chanel i ve na i pulle te verdhe a te kuqe a…katuar kam ngel e di edhe pse izet vjet ne usa…

qellimi i mucit nuk eshte i keq po me se paku naiv.
Mira Kazhani e kapi mjaft mire te debati i dudushit rreth kesaj teme. Pergjegjse nuk jane moderatoret, velinat.
Ne thelb jane vete televizionet ne garen e tyre per shikueshmeri (tregu) qe u imponojne ketyre moderatoreve modele sexismi, hiperseksualizmi. Vetem nje vajze e zhveshur mund ta rrise shikueshmerine dhe kete e kane kuptuar moderatoret qe perpiqen normalisht te mbijetojne.
Motori(tregu), ai eshte fajtori…
Ndaj eshte e rendesishme forcimi i medias publike rtsh per te balancu kete shfrenim te medias private qe ofron modele te tilla jo profesionale ne linje me objektifikimin e femres.
Mucit i rekomandoj te shikoje: salo e 120 giornate di sodoma, te Pasolinit per te kuptu shoqerite e sotme konsumeriste.
Shifni portale si balkanweb dhe lapsi.al, jane te ngopura me imazhe seksuale per te terheq karrem. Dhe paradoksalisht vete femrat jane frekuentueset me te medha te ketyre portale sepse i shohin keto inazhe si modelet e vetme per te care ne shoqeri.
Vetem peshku po i mbijeton tundimit si odisea i lidhur para thirrjeve te sirenave.
dhe i vetem, trim ne lufte.

2 Likes

mire faji i tregut, dakord, po faji i palloshit dhe pallueshmes nuk qeka qe renkojne me djerse ne balle siper njeri tjetrit kala dibrance seks grup?

po faji i Godard qe e jep pare Marlonit qe te furnizoje tregun me imazhe porno nuk qeka?

po faji i grupit sektar komunistit zjarrist tarkosvjan stalkoid, korriksoid, albanoid, qe komentojne gjithe qef lëtyrat e tregut te lire kapitalist, nuk qeka?

apo ju komentoni imazhe porno me cilesi te larte profesionale, ju jeni profesioniste ne pallim, te palloni cilesisht si Godardi dhe Pasolini, nuk te palloni si ballkan webi.ja dhe Bora Zemani, vajza tjeter e kritikuar per seksualitet te tepruar…tek foto e dyte une shoh Cica te Qarta


image
image

e verteta mendoj se qendron me ndryshe: jane “vajzat e zhveshshme” qe jane marre te punesohen si strategji punesimi perputhshem me modelin e biznesit “mediatik” te televizionit. Jo e kunderta (qe institucioni te imponoje dike te zhvishet). E dyta mund te pasoje si rrjedhoje e konkurences brenda vete televizionit, ose midis mediave. Institucioni mund t’a kerkoje por nuk detyron dot njeri, kush nuk do nuk shkon te punoje aty.

Fatkeqesisht, Ilda Bejleri, mbrohet duke thene se edhe ne kanalet Italiane ka te njejtin nuditet, qe nuk eshte edhe aq e vertete. Programet shqiptare kane kopjuar keq imazhet italiane dhe velinat Shqiptare jane me te guximshme per dike ose me vulgare per dike tjeter, se ne mediat italiane.
Vete mbrojtja e Bejlerit se keshtu zhvishen te gjitha eshte mbrojtje Majmuni qe e privon njeriun e femren nga dinjiteti dhe privatesia.
Bores per shembull une ja pashe Cicen Qarte e skam pse te intrigohem me.

media italiane eshte shembull kopjimi e referimi per median ruse, ukrainase, evropiano-lindore.
keto te gjitha kush me shume e kush me pak, megjithe modelin e sofistikuar italian s’kane tejkaluar dot stadin e vulgaritetit.

2 Likes

po ti e quan justifikim qe nuk e kane kaperxyer dot stadin e vulgaritetit?

e njejti muhabet mund te behet qe si prostituta nuk e kane kaperxyer stadin e vulgaritetit.

pastaj ku eshte stadi i vulgaritetit? kush e percakton stadin, Godard apo Tarkovskij?

Medie e deformuar ne gjithe deget e saj, veting per median, verifikimi i pasurive te gazetareve dhe identifikimi i konflikteve te interesit me biznesin e lajmeve.
(nuk t’u pergjigja ty)

vend per kurva dhe intelektuale qe justifikojne kurvllikun e tyre intelektual.

tironco, nderhyra nisur nga termat e moderuara qe iu adresove: “vajza tjeter e kritikuar per seksualitet te tepruar”,
mbase s’eshte e merituar nga ana e tyre nje trajtim i respektueshem si ky.

tironci do me justifiku intelektualizmin e tij tirons i rafinuar mer jau qe boton shale grashe si ne kohe te Italise mer jau.
osht moden mer jau, nuk osht tiron i trashe mer jau qe s’merr vesh nga jeta mer jau.