Pse dha dorëheqjen Petrit Vasili?

Një natë pas intervistës individuale në Opinion, ku foli për 230 mijë njerëzit që i kanë votuar, të cilët sipas Vasilit, në masë ishin të rinjtë, kryetari i LSI-së dha dorëheqjen. Ai ja faturoi rezultatin mbrëmë klimës anormale elektorale, por sot doli para mediave për të marrë përgjegjësitë përmes dorëheqjes. Petrit Vasili nuk do të jetë më kryetari i LSI-së, duke e marrë ai fajin, edhe pse, duhet thënë se fushata elektorale e Lëvizjes Socialiste për Integrim u dominua jo nga Vasili por nga Ilir Meta, i cili, i detyruar nga situata, u rikthye në drejtimin e gjërave, duke i dhënë gjithë aftësitë e tij politike për forcën që vetë e themeloi 13 vjet më parë.

Vasili është një burrë shumë inteligjent, është i urtë dhe me shumë përvojë në politikë por nuk dukej se roli i kryetarit i rrinte mirë. Vasili është në më të mirën e vet kur luan nga krahu. Ndaj u la të kuptohej sot, nga vetë ai, se Monika Kryemadhi do jetë kryetarja e rradhës së kësaj force, duke e bërë çiftin Meta aq “House of Cards” sa ç’mund të jesh në Shqipëri. Për mua është çēshtje ambicjeje nga ana e Kryemadhit, sepse llogaritë e nxjerrin momentin oportun, me Metën në presidencë, që ajo të rritet si figurë duke qënë e para në histori që mban rolin e një kryetareje partie, dhe njëherësh Zonjë të parë të vendit, një kombinim që vështirë të përsëritet.

Kryemadhi ka qënë gjithmonë shumë e përfshirë në LSI dhe njihet si personi me ndikimi të fortë politik tek bashkëshorti ndaj ngjitja e saj në kontroll të LSI-së nuk ka pse habit askënd që e ndjek politikën shqiptare. E ndoshta ky ka qënë gjithmonë plani, që Monika të vinte në krye, por pa koston e fushatës, e cila, ata e dinin qysh atëherë, se me gjasa do ta nxirrte LSI-në në Opozitë.

Vaporized!

Pse e dha doreheqjen?
Me urdher te Ciftit Meta erdhi dhe me urdher te ciftit Meta dha doreheqjen. Kjo eshte parti per Vegjeline e jo Oligarkine e prandaj duhet te kete nota monarkike dhe trashegimeri biologjike ose nderlidhje seksuale…shifi pak te rinjte e i ke te tere elementet…grusht bashkuar rreth familjes Meta.

Pse dha dorëheqjen Petrit Vasili?

@ bsalaj, seriozisht e ke pietjen mo Blendi? Apo, si ajo, a jeni te pergatitur ta lini makinen tuaj? Pyetja e vertete eshte: Kush do behet zonje e pare? Se eshte institucion sipas kushtetutes, por i bie qe te jete dhe i depolitizuar, keshtu qe presidenti i (sapo)zgjedhur duhet te jete ne kerkim te nje nuçeje te re.

Mund ta marresh aq seriozisht apo me shaka sa te do shpirti ty. @Asterisku

Kush do t’i ndaloje? (TM bradi)

Thanks Blendi, une seriozisht e mora… per respekt. Po nejse meqe e nisem: A do e bejne dhe keta “nje anetar - nje vote” (cfare shprehje, a thua se partite e tjera e bejne “dy anetare - nje vote” apo “dy vota - nje anetar”)?
Jam shume kurioz si do votoje Luan Rama, pro apo kunder. Dhe per teper a do kene edhe keta Lakrorin e vet (apo mjaftohen vetem me tepsine).

Me ngaterroi ajo “pietja”. :slight_smile: :ok_hand:

“Vasili eshte nje burre shume inteligjent…” Nga vjen ky vleresim Blend? Eksperience personale? Nuk po behem ironik, po nuk ndjek shume persa i perket jetes dhe personazheve ne Shqiperi, c’lexoj tituj ndonjehere ketu.

Per respekt :no_mouth:

Te gjtha kto gjona nuk bohen bashke Blendo…kostumi i krietarit ishte Lines qe ja kish vesh Cifti Meta, te ishte shume inteligjent…nuk e hante ate kokerr ulliri e ti sherbente si zar Ciftit Meta…te pakten nuk ke thon qe ka ene Dinjitet.
A u mblodhen strukturat e Partise per keto ndryshime ???Per me teper Petja duhet promovuar se morri 3 deputet me shume se ne 2013…Ene Ylli Pasmaciu i Ora News do binte dakort me mua ndonese njeri i LIkes qe kto skena jane te Shemtuara…

1 Like

Po rasti e ka sjelle neper studio jemi takuar jo pak here. Sic e kam perdorur aty, kam dashur te them qe nuk i mungon inteligjenca, ana emocionale dhe as inteligjenca-emocionale, per ta bere punen e kryetarit, por karizma eshte tjeter element.

1 Like

lodra llafesh & bjeri nga kina…

Nuk po them se eshte gjeni. :joy: Por ne pergjithesi politkanet shqiptare nuk vuajne per inteligjence.

Paske pritshmeri shume te larta. Pse qenka i nevojshem gjithe ky teater? Nga njera ane, vleresoj sinqeritetin.

Pse e ngrite kapelen kur kaluan gjermanet?

2 Likes

Vlereson Sinqeritetin kur e vune Peten para nje muaji apo kur e hoqen sot??? Po pse i kerkojme Bashes e PDs standarde demokratike ne forume dhe transparence apo ne Shqiperi standardet e dyfishta jane virtyt shqiptar??

Jo per t’ju prish muhabetin, por tironco po lebetitesh kotnasikot! Petriti i shkrete pershesh po hante, por vetem qe tani pane qe ai persheshi deshte dhembe me te forte dhe jo dhembe qumshi si puna e Petes. Po dhe Lulka pershesh do haje por ketij po i bejne gati protezat (nese vazhdojme flasim me gjuhe dentare).

Jashte teme: Imagjino, cremé de la cremé e pulitikes shqiptare: Ram-piktori, Lul-fluturuesi dhe Mone-peshengritesja (e shoqja dmth). Dhe ne presim nga keta, o pika …

Hajdute jane mor jahu .kujt I plasi kush vjen e kush iken.

1 Like

Ke te drejte jo per gjo por do vij ene shkaba e do me akuzoj qe po pikturoj shtrember vendimmarrjen demokratike e aspak familjare ne politiken Shqiptare.
Keto gjona ndodhin kudo