Pse luftoj për Valbonën tonë?

Se kush fliste me kopetence ketu qe kontratat jane te kopsitme mire. Po na del qe paska deri fallsifikime firmash.

Po Guce isha une. Mund ta kem gabim po kjo me ty nga e dini? Avokat jeni JU?
Ne se ka fallsifikime i hedh edhe komuna ne gjyq bile edhe njerezit si kjo Brooklinjotja fillojne si komunitet CLASS ACTION ne gjykate. Mos recikloni Salirat ne politike sic keni bo deri me sot se keto peshqeshe do ju lini kalamojve.
E hodhem Bankers ne gjyq dhe Gencin morem se jan me te zote horrat se qeverite shqiptare dhe shqiptaret si puna jote qe japin men.

Ore se kush eshte me i zoti se une e ty nuk ka pike rendesie. Rendesi ka vetem e verteta. Dhe e verteta eshte :

  1. Ti sa here ngelesh pa argument per te mbrojt “rigroposjen” akuzon dynjane se shko ne krevat me Saliun (ne kuptimin figurativ per te evitu perdorimin e fjales se pershtatshme)
  2. Rama genjen pa piken e turpit edhe per kete teme se po te ishte vertete kunder nuk do i rruhej as sikur letrat te ishin ne rregull. Sic nuk ju rrujt per pallatin qe prishi dhe ate qe ka blloku pa asnje arsye ligjore. Te siguroj qe nese shkon ne Strasburg ceshtja e pallatit te Liqeni, shteti shqiptar humb me siguri se mjafton te paraqesin projektin e Rames per pallatet atje dhe kuptohet qe bllokimi eshte per arsye korruptive dhe aspak mjedisore.
  3. Letrat, dicka te piset e fshehin perderisa nuk behen publike. A ka nje ligj per informim publik? Atehere pse nuk i vihen ne dispozicion kontratat atyre qe po ndjekin kete ceshtje.
  4. Rama ben kot sikur e di se anullimi i ketyre kontratave do sillka impakt kaq te madh, sepse po ta kishte idene do kishte hedh ne media nai shifer (si puna e asaj absurdes qe hodhi per marreveshjen me CEZ) e s’do na permendte endrrat e keqia. Fakti eshte qe as e ka analizu njeri kete mundesi se me siguri kompania ka pranu te kollitet.

Tani nje keshille llogjike. Gjasat qe keto lejet e dhena ne sekond te fundit nga qeveria e Sales te jene te sakta, jane afer 0. E para se nuk kishin kohe per t’i kopsit sic duhet te gjitha dhe ketu ne pergjithesi nje pune qe do 3-4 muaj per ta bo, po e bone mrena vitit je i nerume. E dyta shumica e kafsheve qe drejtojne institucionet e licensimit, zyrat i konsiderojne si pronat e babes dhe kujtojne se mund te bejne c’te duan. Prandaj po te duash i gjen parregullsi sa te duash.

Edhe nje gjo te funit mos u lodh mo te na bosh moral e te na tregosh si duhet te funksionoje shoqeria civile, duke marre per baze car nodh ne Amerike. Jo se e ke gabim, po se flet pa adrese. Ketu nuk ka shoqeri civile. Ne jemi ne hapat e pare fare te qytetarit te angazhuar. Sa kemi mesu A-ne dhe jemi te ajo faza e B-se, ku themi : “B e madhe e shtypit, b e vogel e shtypit, tytyja”.

Argumenta nuk ke ti Guce por vetem urrejtje per Palloshin. Populli do palloshin dhe jo ty me shoket qe futen zgjedhjeve me Palloshin dhe e shajne masanej me muhabet kafenesh.
Hidhi ne gjyq…kjo Brooklinotja e para …skane lek? ti perfaqesoje avokati i populit. Te mbledhin dosjet me urdher gjykate e ti shofin bashke me ambientalistat. Ore ti vje ktu vetem per te shajt Ramen…ate dun mer Shqiptaret se ju jeni per ibret. kur sdo e dun Sdo e dun mo…nderkohe ndrysho popull ske ca bo, nuk te degjojne shqiptaret.
Nuk hyn shoqeria civile por komuniteti, pushteti lokal…dhe familjet. Por rrezik jane njerezit lokal qe jan shit te paret dhe i thone Zzhgarravitesit hajde na e rregullo tani.

Ke shume te drejte ne fakt. Une vij ketu per t’i zone venin Rames! A e rilexo naihere veten mer? A e shef se sa here te jepen fakte, ti pergjigjesh me akuza politike pa lidhje dhe nuk je i zoti te japesh ASNJE argument te hajrit. Sipas teje te drejten e kritikes ndaj qeverise e kane vetem ata qe marrin me shume vota se qeveria. A je ne terezi mer?
Sa per shpifjet e tua mbi mua jam mesu tani. Une ne koalicion me Ramen kam hy aq here sa kam votu per Berishen, pra 0 here. Se jeni ju dele qe flisni me fjalet e te tjerve e i perserisni pafundesisht brrockullat e kryetarit, nuk do te thote se kjo eshte menyra e te funksionuarit te te gjitheve. Mushe radaken une perfaqesoj vetem LIZANDER SARACIN dhe askend tjeter.

1 Like

Ehua, a jeni te sigurte qe jan let rat e fallsifikueme? Ti hedhin ne gjyq , banoret…kan nevoje per para te shkojne tek avouait i popllit, dhe shqiptaret emigrant kan per te kontribu financiarisht. Rama po te thotte qe kom fryk a eshte i pazoti. Banoret ta provojne qe eshte gabim por po humbe ne gjykate cfare do besh?
Do mesoni ti merrni ne dore fatet tuaja per here te pare ne jeten tuaj apo do i shkruani qitape Sulltanit???

Pse ma kerko mu te shkoj ne gjykate mer burre se me cmene? Kur nuk t’i trego njeri letrat me car te shkosh? Pastaj a po thone rilindasIt qe nuk e dune kete projekt, pse nuk e cojne ata ne gjykate. Ene po humen te pakten ta provojne o burre i dheut se kete i kerko edhe robi ne kete shkrim. 3 here ka hum ne gjykate Veliaj per pallatet te Diga. Prape i blloko ne menyre te jashteligjshme e del e deklaro qe nuk do bohen ato pallate. Dhe po te garantoj qe ato pallate po te kishin impakt mbi sigurine e diges do e kishin kur u hapen themelet. Kshu kane thene te gjithe specialistet. Pra aty s’duhej leju fillimi i punimeve. Tani qe themelet jane hudh e kane dale ne siperfaqe ata, e keqja ose eshte bo (dhe pasojat mund t’i japi me vone) ose na ka rujte Zoti edhe kesaj rradhe. Prandaj atje u protestote ne fillim.

1 Like

Ti nuk ke cfare con se nuk jeton ne Valbone. Kjo zonja mbas letres se Rames te mblidhen 4 familje e te hapin gjyq. Pale kundershtare sdo jete qeveria por ndertuesit. Avokati i popullit dhe fiancimi nga shqiptaret ka per tja dale. Por jo presión publik gjykates se eta shkojne ne arbittrazh e fitojne prap. Knej nga ne ka ca toka mbrapa shtepive te paperdorme. pa gardhe por ne kufi me pyllin ne vazhdim. Desh nje ndertues me bo pallat do ti qe u mblodhen fqinjet, 2-3 dentista e nja dy mjek dhe e dun ne gjykate. u terhoq ndertuesi.

Po pra ky o halli! Anej nga ty cohen qytetaret e shkojne ne gjyq per pronen publike e fitojne. Ketu nuk fitojne as per pronen e vet o Lebo. Me qe dhe kete rast, po te kujtoj ate qe boni te Laguna Blu, i forti i cdo qeverie ne media, Frangaj (ai ndryshon nga sherbetoret e tjere mediatik, se sillet vertete si i forte). Prishi fushat e sportit qe ishin ne sherbim te te gjitheve dhe ndertoi vila-pallat. U cune banoret dhe i gjujten me veze. E cune edhe ne gjykate po sa pare boni. Sot, asnjoni s’i flet dhe e shofin te gjithe me perbuzje (edhe ish miq te tij). Po a i rruhet atij vertete? Nuk e besoj. Ne jemi rrit ne nje ambient ku ruajtja e ftyres ishte gjoja me e rendesishme po keta kane gjene me te rendesishme shkeljen e te tjerve me kome.
Paditi njoni nje ndertues se po bote nje pallat pa leje te Ministria Arsimit dhe i nxirrte shpine jashte perdorimit. Shkoi puna qe iu desh te fuste miq qe ndertusi mos ta vriste.
Me beso, vija 5 here ne vit ne Shqiperi kur isha ne France (komunizem atje o Lebo 9 jave e gjys pushime si me qene presor fiskulture) ene prape s’paskam pas kuptu gjo si funksionojne gjonat ketu. Trecereku gjonave me dukeshin legjenda urbane, se nuk ma cikte truni qe mund te arrihej deri ne ate pike abuzimi. Fatkeqesisht tani qe jam ketu po shof qe gjonat jane edhe me keq se ajo qe refuzoja te besoja atehere.
Kjo s’do te thote qe jom bo pishmon qe jom kthy, po qe te kuptosh qe ketu e vetmja zgjidhje eshte rritja e ndjeshmerise qytetare. Nepermjet patriotizmit do qe me mire e me i shpejte si proces. Jo patriotizmit patetik me tundje flamuri e rrafje gjoksi, po me dashurine per kete vend, qe te ben ta vesh mbi interesat meskine. Perndryshe, po vazhdume si dele edhe me keq se keto 25 vjet kone me na e bo.

Te shikojme sesi do te reagoje komuniteti aty, por edhe shoqeria civile ne pergjithesi per kete ceshtje sensitive. Tashme po behet akoma me e qarte se fituesi i 1 milion shuplakave po i afrohet gjithnje e me shume ish kryeministrit edhe ne bemat keqedashese e koruptive. Zhgenjim dhe pikellim per ne/une qe e votova, por nga ta dija qe ishte genjeshtar? Dhe kjo eshte me e pakta, se keshtu si po e kopjon saliun kam frike se do te behet dhe ky" burre shteti".

Ky po tregon disa shenja te frikshme currufpjaseje .psh dalja ne publik me tutat e kombetares italiane si garipat e lagjes ne kohe te Dulles eshte per tu lebetitur.