Pse nuk pranohen më tepër refugjatë siriane në Shqipëri?

Me preku tej mase fotoja dhe historia e kesaj nene siriane 115-vjecare e detyruar te kthehet ne refugjate, dhe e mbetur ishujve te Greqise, pa shprese e perspektive te qarte per bashkim me familjen e saj. Ne cfare bote jetojme kur dicka e tille ndodh mu para syve tane dhe askush nuk duket se po ben gje ti vije ne ndihme asaj dhe mijerave sirianeve te bllokuar kampeve te qelbur greke? Me konkretisht, pse nuk pranon Shqiperia me teper refugjate siriane? Besoj shume prej tyre do pranonin te vinin ne nje vend te varfer por mikprites si i yni, kur nuk do trajtoheshin me perbuzje si ne kampet greke? Per me teper do ndiheshin rehat nga prania e nje popullsie te gjere muslimane, do gjenin prehje ne xhamite tona te vogla por me hapesire boll per tu bere vend.

Sic thoshte dhe Pjeri,ket lajm e pashe ke CNN dje apo pardje. Kjo teknologjia po i nxier jashte loje kto mediat qe kushin ekskluzivitetin per lajme te ktilla. Bani “like” CNN-it dhe e mer vesh para Topchannel-it. :stuck_out_tongue_winking_eye:

S’kane lojtur nga mendte te shkojne ne shqp, me ç’u kane pare syte atje nga islamiket shqp.:wink:

Se jane raciste llafazane.

po Ky po perze shqiptarët, ti thu,

1 Like

Pse nuk marrin me shume refugjate siriane vendet e Gjirit? Pse nuk e nenshkruajne vendet e Gjirit Konventen e OKB te 1951 per Refugjatet?

1 Like

A gjembo, mos fol per gjinjte se i kam fixim, te lutna, flm

1 Like

Boll kemi muxhahadinet tane.

Sepse Shqiperia aq e ka mundesine te pranoje refugjate, pra njerez ne radhe te pare! Po te nisemi nga feja, duhet qe Shqiperia te mos pranoje asnje mysliman sirian, sepse kjo llogjike fetare i ka perzene kristianet ne shekujt e kaluar! Dhe po kjo llogjike ka per ti perzene shqiptaret edhe dekadat e ardhme prej ketyre myslimanve! Mjaft me ide mesjetare!

Pyetje naive pa patur asnje njohuri baze me realitetin. Armir me qe paskerke deshire te ftosh “vellezerit muslimane ne nevoje”…Problemi eshte se ata nuk synojne as Shqiperine apo Ballkanin por Gjermanine dhe Skandinavine.

Kur ske ne rregull shtepin tender si mund te mbash miq ose te presesh now ? si mund te jesh mikprites ? , kur sdo tja dish per shqiptaret qytetaret e tu ,si mund te tregohesh “mikprites” me te huaj ?!! Pse duhet te jemi kaq te mire me boten dhe kaq te ligj me veten tone ? Kjo eshte hipokrizi e paster mashtrim I paster ne syt e botes ! Kur ne si bejme vend njeri tjetrit si mundet valle ti bejme vend te huajit ? C’ eshte kjo politike ideologjike fetare dhe politike e marrosur ? Kjo tregon se so vend nuk ka zot shqiptaret qe te mendojne per shqiptaret por ka zot te huajt qe u diktojne fatet e shqiptareve, gjysma e shqiptareve jane ne emigracion shqitaret kerkojne me shume se sirianet azil ne Gjermani !! So ka mundesi nje cfare ka ndodhur me ta ? Te gjithe emigrantet shqiptare asnji per be , nuk ka qe te jete ndihmuar nga qeveria ose shteti I shqiptareve asnji nuk ndjen kujdesin ose mbrojtjen nga shtetin I shqiptareve e pse duhet treguar kaq zemer hapur kaq xhymer me te tjeret kur me racen tende je treguar xhebrail ?

1 Like

Shqiptaret po ikin nga syte kembet, dhe jo se prej bollikut.

Ti presin vellezerit e tyre mysliman nga Arabia.

asnje refugjat sirian nuk duhet te pranohet. Le t’i marrin vendet e pasura arabe qe i kane dhe ne kufi dhe jane dhe gjuhesisht e kulturalisht te njejte. Por nuk duan t’i marrin se ashtu eshte plani, kalojne 3-4 shtete per te arritur ne Europe. Pasi e kane bere mut vendin nga vijne, duan ta bejne dhe Europen te tille.

1 Like

Siç e pershkruan ti ohsnap, ngjan si nje hobi i tyre. Bejne m** vendin e tyre, lodhen e udhetojne per diku tjeter. Pak empati nuk do te ishte e panatyrshme per ne shqiptaret karshi njerevzve qe kane kaluar tmerre. Mbase disa i harrojne shpejt.

E kuptoj qe mundesite materiale te Shqiperise jane te kufizuara, por kur e patem kaq te lehte te pranojme 2000 muxhahidine iraniane qe deri dje konsideroheshin organizate terroriste, si nuk e paskemi mundesine te pranojme 2000 refugjate siriane te lodhur e te rraskapitur, qe ikin nga tmerret per t shpetuar koken e familjet e tyre? Ashtu sic morem ndihme financiare per muxhahidinet, mund t marrim ndihme per sirianet, mjafton te kerkojme. Madje shum familje besimtare apo thjesht bujare shqiptare jam i sigurt do i hapnin shtepite e tyre, mjafton nje apel i qeverise apo KMSh.
Me duket me teper se mundesia ketu mungon vullneti dhe kokecarja.

Po pse vetem siriane! marrim edhe ca afgane pakistaneze irakiane jemenas nigeriane libiane, pse jo edhe keta!? lopa i ka bere!?

Refugjatet e luftes dhe emigrantet ekonomike jane dy gjera te ndryshme.shteti shqiptar ka firmuar karta nderkombetare per ndihmen ndaj personave te zhvendosur per shkak te luftes .

Do ti marrim me zor, pavarsisht se nuk duan te vijne.

Le te pranojme 2000 refugjate nga ata qe gjenden ne kufirin tone me Greqine, pavaresisht se jane siriane apo afgane. Kaq mundesi e kemi, jam i bindur, si shtet dhe si shoqeri. Dhe sic thashe ndihme ekonomike nga ShBA apo Evropa gjendet ne te tilla raste.

1 Like