Pushteti shkakton të meta mendore

Nëse pushteti do të ishte një medikament me recetë, do kishte edhe një listë me efekte anësore të dukshme. Pushteti mund t’ju dehë. Mund t’ju korruptojë. Edhe Henri Kissinger-in e bëri të besonte se ishte magnetik nga ana seksuale. Por veç këtyre, a është e mundur që pushteti të shaktojë dëmtime në tru?

Ky artikull në The Atlantic prezanton gjetjet që erdhën nga kërkimet e disa studimeve, të kryera në universitete si UC Berkeley apo McMaster University, në Ontario, Kanada të cilat konfirmojnë atë që dukej me sy të lirë, pushteti të ndryshon, për keq. Ndoshta ka njerëz të cilët janë imunë ndaj kësaj sëmundjeje, por shumica e vdekatarëve i vuajnë njësoj pasojat e pushtetit.

Sipas psikologut David Keltner, i cili ka studiuar sjelljet e njerëzve të pushtetshëm për mbi dy dekada, dhe ka gjetur se njerëzit me pushtet janë më impulsivë, më pak të ndërgjegjshëm ndaj risqeve dhe, kjo është kyçe, të paaftë për t’i parë gjërat nga këndvështrimi i tjetrit.

Sukhvinder Obhi, a shkencëtar neurolog në McMaster University përshkruan diçka të ngjashme. Obhi nuk studion sjelljet por trurin dhe rezultatet e nxjerra nga testet e tij tregojnë se truri i njerëzve me pushtet, krahasuar me njerëzit e zakonshëm, ka probleme me “reflektimin”, ato që i quajmë “neuronet pasqyrë” dhe që janë themeli i empatisë tek njeriu.

më shumë tek The Atlantic

qenka e vertete

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/06/20/lsi-e-do-ram-n-n-psikiatri-nuk-sht-i-aft-mend-risht-p-r-kryeminist-r#.WUmT_oUpCaM

1 Like

Testin e shendetit mendor duhet ta kalojne te gjithe drejtuesit e shtetit. Kete shqetesim une e kam ngritur me kohe tek PPU-ja. Aktualisht, i pari qe duhet te testohet eshte Likja, pasi eshte presidenti i sapozgjedhur por jo akoma ne detyre. Pastaj i vjen radha Rames, nese do te fitoje PS-ja zgjedhjet dhe nese ky do te propozohet per kryeminister. Pra ka radhe puna o Like floriri. Po ta kishte seriozisht LSI-ja, Likja duhet te dilte vullnetarisht e ta bente testin e shendetit mendor i pari.

Si ja ktheu kissinger-i maos pasi ky e pyeti se si kish mundesi qe nje barkderr si ai te shkonte me gjithe ato femra;
pushteti eshte afrodiziaku mo i mire mr chairman…nga kjo kuptohet perse gjithe plehrat e kazanit mediatik flirtojne me pushtetin politik.
ps. e pashe te filmi njedizaj per Nixonin :wink:

Prandaj eshte psikopat Sala?

Rames po arriti te shkepusi mafiozin meta nga pushteti, dhe te shkeputet nga kazani mediatik ja kam bo hallall 71 deputetshin, e meriton duke i bere nje sherbim te madh atdheut.
Vetem ne keto raste nje popull kuptohet qe eshte ne lartesine e detyres historike.

ti ke qene ai qe ja ke bo hallall edhe bashkpunimin me Meten dhe e ke vlersu kete te fundit per largpamesi jo me larg se 3-4 muaj perpara

1 Like

Lidhur me temen: per pushtetin qe shkakton te meta mendore, PO, shkakton, por jo tek politikanet, por tek ata qe u vene nga pas. se nuk ka se si ta shpjegosh faktin, qe edhe pse per 25 vjet ja u kane qire nenat, prape, ulerasin neper mitingje per ata.

Pak jashte teme, por e lidhur gjithsesi: kur politikanet shqiptare quajne gazetaret shqiptare kazane plehrash, te vjen tu besh mutin mu ne koke.

nuk ka me plehra se politikanet shqiptare. te pakten gazetaret bejne llaka - llaka dhe nuk ja u var njeri, dhe nuk kane ndikim ne mbushjen e stomakut,

por eshte turp e faqja e zeze, kur “poplli” i thjeshte vihet ne krahe te politikanit per te sulmuar median sic ndodh rendom ne kete blog. dhe kujt politikani se, atij dhe atyre qe jau kane qire nenat mbare e mbrapsh.

del gazeta e mero qerosit dhe shkruan: komentuesit i thone rames keshtu e ashtu. JA SI JA U KTHEN KRYEMINISTRI. ne vend te marre krahun e njerezve, merua ia lepin bolet rames.

plehre njeri, kake tjetri.

ai vend eshte vetem per shkabat e kesaj bote. e meritojne, dhe mire ja u bejne. vetem ketej mos na hajdeni se na felliqni. shkoni lozni me patina tek sheshi i fiqexhiut.

Rama e tha dhe e ben. Por projekti ka dy pale. Te paret jane votuesit, shoqeria. I dyti vjen Rama, pala qe pason.
Sic edhe thua, a eshte shoqeria ne lartesine e detyres historike, tani qe e ka ne dore, apo i bien kazanit gjithe diten e dites.

Trump :grin:

te shkeputet nga kazani mediatik

E di qe nuk punon per Ramen apo te jesh partizan i tij por perserit te njejtat metafora si ai. Sigurisht qe eshte koincidence.

Po e vertete, dhe ishte levizje e zgjuar ne sherbim te dobesimit te lsi. Presidenti ne shqiperi ka rol kukull.

:joy: YMER YMER! E shkreta LSI sa u dobesua keto kater vite. Shiko gjithe ato ministra e drejtore dhe te gjitha nivelet e tjera te shumta sa jane dobesuar te shkretet, duke filluar nga Likja. Ju e dini me mire por thuhet qe ne nivel drejtorish LSI kishte me teper se PS.

sigurisht prandaj ti themi ndal tepsise sa nuk eshte vone,
edhe Ps ka mjaft drejtore ndyresira ee neper institucione, mos kujto se jane shkendel, por te pakten rama e ka burrerine ta luftoje te keqen brend vetes ndersa Lesh e lija e ka proces fotosinteze pushtetin.

Po kercen peme me peme. Te tha tjeter gje bredharaku

kum dassh te pyes prej kohesh, perse e mbulon bredharakun gjithmone si me qene,…si quhen ata lojtaret e bejzbollit qe presin topat mbrapa gjujtesit.
Lum si bredharaku qe te ka per perkushtimin.

kum dassh te pyes prej kohesh, perse i ben gjithmone dredha fjaleve si me qene… si quhen ato grate qe ju vene nofka te tjeret.

Meqe s’po te ze gjumi prej kohesh nga pyetjet e nxehta disafelore (TM Tiku). S’me behet vone as per bredharakun dhe asnje tjeter. Nuk kam ardhur ketu te mbroj njerez e te futem ne llogore si disa te tjere por te ndaj ndonje mendim. Nuk eshte faji im qe ti e dredh… fjalen dhe qellon qe si une si bredharaku e veme re.

Ndonje pergjigje per kercimin tend nga huri ne hu kishe?